Міністерство економіки України

Меню

Інформація щодо участі у засіданні Ради СОТ з питань торговельних аспектів прав інтелектуальної власності (30 – 31 жовтня 2023 року)

У Світовій організації торгівлі (далі – СОТ) 30 – 31 жовтня 2023 року проводилося засідання Ради СОТ з питань торговельних аспектів прав інтелектуальної власності (далі – Рада ТРІПС), участь у якому брала і делегація України.

Так, в рамках розгляду направлених членами СОТ до Ради ТРІПС повідомлень про закони та правила у сфері інтелектуальної власності представником Української Сторони було поінформовано учасників про надіслані Україною нотифікації про прийняття Закону України від 20.03.2023 № 2974-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав інтелектуальної власності” та постанов Кабінету Міністрів України від 04.08.2023 № 813 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2002 р. № 1183” і від 15.08.2023 № 859 “Про внесення змін до Порядку сплати зборів за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти інтелектуальної власності”. Наприкінці виступу було наголошено на неухильному дотриманні Україною своїх міжнародних зобов’язань щодо забезпечення прозорості, взятих в рамках членства в СОТ, а також намірах продовжувати здійснення заходів із удосконалення національного законодавства у сфері інтелектуальної власності у відповідності з вимогами Угоди ТРІПС, незважаючи на триваючу російську збройну агресію проти України.

Під час засідання особливу увагу було приділено питанню щодо доцільності поширення сфери дії рішення 12-ї Конференції міністрів, що стосується Угоди ТРІПС (документ WT/L/1141), і на виробництво та постачання продукції для діагностики та лікування коронавірусної хвороби COVID-19 (на виконання вимог пункту 8 цього рішення). В його обговоренні брали участь представники делегацій Уругваю, ПАР, Мозамбіку, Бангладеш, Непалу, Індонезії, Колумбії, Китаю, Нігерії, Камбоджі, США, Єгипту, Швейцарії, Японії, ЄС, Великої Британії, Норвегії, Південної Кореї, Сінгапуру, Індії, Бразилії, Австралії.

Позиції членів СОТ залишалися незмінними – коспонсори так званого “ТРІПС вейверу” наголошували на актуальності такого розширення та закликали до необхідності прийняття відповідного рішення до 13-ї Конференції міністрів, проведення якої заплановано на лютий 2024 року. Водночас представники делегацій розвинених членів СОТ зазначали про важливу роль захисту прав інтелектуальної власності у сприянні інноваціям та передачі технологій у сфері охорони здоров’я на умовах партнерства, що, на їх думку, підтвердив досвід боротьби з пандемією COVID-19, наголошували на необхідності забезпечення балансу при вирішенні цього питання, надання достатніх обґрунтувань та фактів для прийняття подальших рішень.

Разом з тим у багатьох виступах висловлювалася вдячність за проведення в СОТ 28 вересня 2023 року тематичної сесії, до участі у якій за ініціативою голови Ради ТРІПС було залучено зовнішніх експертів, зокрема представників наукової спільноти, бізнесу, громадських та міжнародних організацій, з метою більш широкого обговорення цього питання для пошуку збалансованого рішення. Звіт голови Ради ТРІПС про проведення згаданої тематичної сесії з наведенням основних тез спікерів є доступним в базі документів СОТ.

Крім того, під час дискусій згадувалося також дослідження, яке проводиться США з метою ґрунтовного вивчення різних аспектів порушеного питання, зокрема щодо визначення видів продукції для діагностики та лікування коронавірусної хвороби COVID-19, сфери її застосування, стану виробництва та постачання, сегментування ринку та глобального попиту, доступності та ціноутворення тощо, результати якого (звіт) опубліковано у жовтні 2023 року на сайті Комісії США з міжнародної торгівлі.

Ураховуючи відсутність консенсусу, обговорення вказаного питання продовжиться на наступних засіданнях Ради ТРІПС.

До порядку денного вказаного засідання були також включені питання щодо трансферу технологій, ініційовані делегацією Великої Британії (документ IP/C/W/704/Rev.1), а також Африканською групою та Індією (документи IP/C/W/700, IP/C/W/701). У цьому зв’язку члени СОТ ділилися своїми думками та досвідом щодо ролі трансферу технологій та добровільного ліцензування у забезпеченні доступності фармацевтичної продукції, згадували так звані “гнучкі механізми”, передбачені Угодою ТРІПС, використання яких може сприяти просуванню та поширенню технологій у промисловості, зокрема у фармацевтичному секторі, обговорювали важливість трансферу технологій і у сфері охорони навколишнього природного середовища для вирішення проблем зміни клімату. Передбачається, що питання стосовно трансферу технологій і в подальшому будуть включені до порядку денного засідань Ради ТРІПС.

За спільною ініціативою Канади, ЄС, Гонконгу (КНР), Японії, Сінгапуру, Швейцарії, Тайваню, Великої Британії та США учасники засідання також мали можливість розглянути питання щодо взаємозв’язку прав інтелектуальної власності та інновацій у контексті підтримки розвитку стартапів бізнес-інкубаторами та акселераторами. Відповідний перелік запитань для обговорення було окреслено у документі IP/C/W/705, і в рамках дискусії представники делегацій зазначених та інших членів СОТ, а також міжнародних організацій ділилися своїм досвідом та інформували про наявні програми підтримки стартапів на національному та міжнародному рівнях, у тому числі, що реалізуються національними офісами у сфері інтелектуальної власності.

Розглядалися і інші питання щодо різних торговельних аспектів прав інтелектуальної власності, передбачені порядком денним вказаного засідання, з інформацією про проведення якого можна також ознайомитися на офіційному веб-сайті СОТ за посиланням:

https://www.wto.org/english/news_e/news23_e/trip_31oct23_e.htm .

 

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json