Меню

Сприяння інвестуванню заради розвитку

Спрощення процедур інвестування – важливий фактор для інклюзивного економічного зростання та досягнення Цілей сталого розвитку. Підвищення прозорості, передбачуваності та ефективності нормативного регулювання в сфері інвестиційної діяльності наразі є актуальним питанням для всіх країн, а особливо для країн, що розвиваються.

У рамках СОТ в 1996 році на Конференції міністрів у Сінгапурі міністри домовились про створення робочих груп з питань інвестування, конкурентної політики та прозорості в державних закупівлях, які ще називають "сінгапурські питання". Робоча група з питань інвестування зосередилась на економічних взаємозв'язках між торгівлею та інвестиціями. Проте після багатьох років обговорення згадані питання були виключені з робочої програми раунду багатосторонніх переговорів "Доха-Розвиток".

У СОТ тривають дискусії щодо включення питань спрощення процедур інвестування у порядок денний багатосторонніх переговорів.

При цьому група країн "Друзі сприяння інвестуванню заради розвитку" (Аргентина, Бразилія, Гонконг, Казахстан, Китай, Колумбія, Мексика, Нігерія, Пакистан, Південна Корея та Чилі) та група країн МІКТА (Австралія, Індонезія, Мексика, Південна Корея та Туреччина) виступають за активне обговорення зазначених питань у рамках СОТ.

Під час проведення 11-ої Конференції міністрів, яка відбулась 10 - 13 грудня 2017 року в м. Буенос-Айрес (Аргентинська Республіка), було розповсюджено спільну заяву 70 членів СОТ щодо спрощення процедур інвестування заради розвитку (документ WT/MIN/(17)/59).

Визнаючи взаємозв'язок між інвестуванням, торгівлею та розвитком, члени СОТ погодилися у 2018 році провести структуровані обговорення з метою розроблення концептуальних засад спрощення процедур інвестування та закликали інших членів СОТ активно долучатися до цієї роботи.

5 листопада 2019 року 98 членів СОТ оприлюднили другу спільну заяву щодо сприяння інвестиціям заради розвитку (WT/L/1072/Rev.1). У зазначеному документі члени СОТ, зокрема:

 • визнали ключову роль інвестицій у стимулюванні розвитку в умовах сучасної глобальної економіки, а також необхідність розширення міжнародного співробітництва на глобальному рівні для створення більш прозорого, ефективного та передбачуваного середовища для сприяння транскордонному інвестуванню;
 • відзначили повну підтримку спільної заяви 2017 року, метою якої є розробка багатостороннього механізму щодо сприяння інвестуванню;
 • наголосили на активізації роботи щодо подальшого розвитку механізму спрощення іноземного інвестування для досягнення конкретного результату на Дванадцятій Конференції міністрів СОТ;
 • заохотили до активної участі у дискусіях усіх членів СОТ.

У вересні 2020 року учасники Спільної ініціативи "Сприяння інвестуванню заради розвитку" розпочали переговори щодо тексту угоди з питань сприяння інвестуванню заради розвитку.

30 листопада 2021 року відбулась зустріч на рівні голів делегацій членів, які беруть участь у Спільній ініціативі. Під час вказаної зустрічі члени СОТ домовилися завершити роботу над текстом угоди з питань сприяння інвестуванню заради розвитку до кінця 2022 року. Цей намір відображено у спільній заяві (WT/L/1130), яку було розповсюджено 10.12.2021.

Станом на січень 2022 року учасниками Спільної ініціативи "Сприяння інвестуванню заради розвитку" є більше двох третин членів СОТ.

Наразі у рамках Спільної ініціативи розглядаються такі питання:

 • підвищення прозорості та передбачуваності інвестиційних заходів;
 • упорядкування та прискорення адміністративних процедур;
 • можливість опрацювання заявок від іноземних інвесторів в електронному вигляді з застосуванням механізмів "єдиного вікна";
 • завдання і функції національних органів зі сприяння інвестуванню;
 • тимчасовий доступ іноземців, які бажають здійснювати інвестиційну діяльність, на територію держави;
 • впровадження принципів корпоративної соціальної відповідальності;
 • боротьба з корупцією;
 • посилення міжнародного співробітництва, обмін інформацією та найкращими практиками з питань спрощення процедур інвестування.

Водночас, питання доступу до ринку, захисту інвестицій та вирішення спорів між державою та інвесторами не є предметом обговорень, оскільки вони регулюються чинними угодами СОТ та двосторонніми інвестиційними угодами між державами.

 

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ

СОТ: 

Торгівля та інвестиції

Інформаційний бюлетень "Сприяння інвестуванню заради розвитку"

ЮНКТАД: 

Центр інвестиційної політики

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json