Міністерство економіки України

Меню

Огляд торговельної політики Російської Федерації

Перший Огляд торговельної політики Російської Федерації було проведено 28 та 30 вересня 2016 року під час засідання Органу СОТ з огляду торговельної політики.

Росія набула повноправного членства у СОТ з 22 серпня 2012 року, і зазначений захід дозволив спільно з іншими членами СОТ вперше проаналізувати зміни і тенденції розвитку економічної, торговельної та інвестиційної політики цієї країни з часу вступу до цієї міжнародної організації, а також оцінити участь цієї країни у багатосторонній торгівельній системі як члена СОТ.

Під час заходу обговорювалися два основні документи – звіти, підготовлені Урядом Російської Федерації (документ WT/TPR/G/345) та Секретаріатом СОТ (документ WT/TPR/S/345), а також запитання, які становили торговельний інтерес для інших країн (всього було завчасно надано понад 750 письмових запитань), та відповіді на них від РФ.

В обговоренні взяли участь представники 53 делегацій, які були поінформовані про напрями економічної та зовнішньої торговельної політики Російської Федерації, виклики, які постають перед країною у зв`язку зі складними економічними умовами та значним скороченням ВВП. Під час обговорення представники країн – членів СОТ зазначали, що падіння цін на нафту, введення санкцій до РФ деякими країнами та заходи, застосовані Росією у відповідь, були одними із основних причин падіння економіки. І незважаючи на заявлені наміри країни реалізовувати структурні реформи з метою забезпечення диверсифікації економіки та зменшення залежності від нафтогазових ресурсів, деякі делегації відзначали, що набагато більше зусиль має бути вжито для забезпечення економічного пожвавлення.

Так, обговорюючи можливі орієнтири подальшого розвитку торговельної політики РФ, деякі учасники у своїх виступах виділяли три групи заходів, на яких в основному базувалася відповідь Уряду Російської Федерації на економічну кризу: застосування фіскальних стимулів, перехід до режиму плаваючого курсу російського рубля та імпортозаміщення. При цьому, здійснюючи загальний огляд перших двох груп заходів, представники делегацій порушували запитання стосовно відповідності третьої групи заходів основним принципам СОТ і акцентували увагу делегації РФ, що політика, яка базується на меті імпортозаміщення, може нівелювати зусилля з лібералізації торгівлі та обмежити конкуренцію, що в результаті не забезпечить стале економічне зростання.

Особливе занепокоєння висловлювали представники деяких делегацій, в тому числі і України, щодо запровадження Росією заборон і обмежень імпорту та транзиту товарів через її територію, що вже призвело до значного зниження обсягів торгівлі. Крім того, висловлювалися занепокоєння щодо санітарних і фітосанітарних заходів та заходів технічного регулювання, які застосовуються Російською Федерацією без врахування міжнародних стандартів, що створює невиправдані торговельні бар`єри для членів СОТ.

Представники багатьох країн-членів СОТ, в тому числі і України, запитували у РФ інформацію щодо політики Євразійського економічного союзу і повноважень Євразійської економічної комісії, зважаючи на розширення їх ролі у прийнятті і застосуванні рішень стосовно торговельної політики на регіональному рівні. Питання стосувалися загального зовнішнього тарифу, розроблення нового Митного кодексу, переговорів щодо угод про вільну торгівлю, порядку проведення розслідувань і застосування заходів торговельного захисту тощо, а також взаємозв’язку між нормами законодавства Євразійського економічного союзу і РФ.

Деякі учасники висловлювали занепокоєння щодо встановлених у РФ вимог стосовно наявності вітчизняної складової під час проведення державних закупівель та врегулювання діяльності державних підприємств, зазначаючи, що такі вимоги можуть викривлювати торгівлю через значне втручання держави в економіку, насамперед через державні компанії, які нею контролюються, складають більше половини ВВП і представляють такі ключові сектори економіки, як банківський, транспорт та енергетика. Тому представники багатьох делегацій висловлювали пропозиції щодо необхідності більш ефективного управління такими компаніями, поновлення призупиненої програми приватизації та приєднання РФ до Угоди СОТ про державні закупівлі, що в комплексі допоможе підвищити прозорість політики, зменшити викривлення в діяльності державного сектора та стимулювати зростання.

Під час огляду члени СОТ порушували і інші проблемні питання, пов’язані з браком транспарентності і передбачуваності торговельної та інвестиційної політики РФ, складністю і неперадбачуваністю процедур митного оформлення, неналежним рівнем захисту прав інтелектуальної власності, існуванням корупції, застосуванням заходів торговельного захисту, наданням субсидій виробникам і споживачам енергетичних ресурсів, а також виробникам окремих галузей (автомобілебудування, рибальство) тощо.

Як зазначено вище, у засіданнях взяла участь і делегація України, яка у своїх виступах акцентувала увагу інших членів СОТ на низці обмежень і заборон, запроваджених Російською Федерацією стосовно товарів українського походження, їхнього транзиту через територію РФ до третіх країн. Українська делегація висловила позицію щодо невідповідності таких дискримінаційних заходів положенням угод СОТ, наголосила на необхідності їх усунення, а також окреслила інші запитання, підготовлені від української сторони (виступи делегації України англ. та укр. мовами, а також письмові запитання від України та відповіді РФ на них).

Довідково: у рамках підготовки до Огляду торговельної політики РФ Мінекономрозвитку спільно із заінтересованими органами державної влади та підприємствами було підготовлено понад 90 письмових запитань до Російської Федерації, що стосувалися кількісних обмежень імпорту, транзиту, технічного регулювання, санітарних і фітосанітарних вимог, заходів торговельного захисту, дотримання принципу транспарентності тощо.

Таким чином, участь у процедурі Огляду торговельної політики Російської Федерації дозволила Україні ще раз порушити проблемні питання, викликані діями РФ, і використати наявні механізми для забезпечення дотримання РФ, як членом СОТ, своїх міжнародних зобов’язань, взятих в рамках членства у цій міжнародній організації, зокрема усунення низки обмежень і заборон, запроваджених стосовно товарів українського походження, а також їхнього транзиту через територію РФ до третіх країн, необхідності подальшого підвищення транспарентності та послідовності державної економічної та торговельної політики.

Закриваючи засідання, Глава Органу СОТ з огляду торговельної політики закликала делегацію РФ до продовження подальшої системної роботи в напрямі забезпечення відкритості та передбачуваності торговельного та інвестиційного режиму, дотримання принципів, зобов’язань та правил СОТ під час формування та реалізації державної політики з метою максимізації потенціалу країни та сприяння розвитку багатосторонньої торговельної системи.

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json