• Перейти до основного вмісту

Міністерство економіки України

Головна / Діяльність / Преференційні торговельні угоди
Меню

Генералізована система преференцій Японії

Генералізована система преференцій Японії (далі – ГСП) призначена для сприяння економічному зростанню в країнах, що розвиваються та покликана збільшити доходи цих країн від експорту.

ГСП Японії передбачає, що імпорт понад 3 600 видів товарів з України та інших країн, що розвиваються, здійснюється без сплати ввізного мита або зі сплатою мита нижче загального рівня.

ДОВІДКОВО ПРО ГСП ЯПОНІЇ

Заснована 1 серпня 1971 року та діє до 31 березня 2031.

БЕНЕФІЦІАРИ: 127 країн і 5 територій, в тому числі Україна

ПРОДУКЦІЯ, що підпадає під преференційний режим імпорту, а саме за ставками ввізного мита нижче загального рівня та нульовими (список):

– сільськогосподарські товари (416 кодів на 9-знаках Митного тарифу Японії): м'ясо та їстівні субпродукти індиків, качок, гусей; сало, цикорій, артишок, картопля, малина, ожина, журавлина, житнє борошно, вівсяна крупа, готова або консервована риба, огірки, корнішони, томати, води мінеральні та газовані, пиво із солоду тощо;

– промислова продукція (3209 код на 9-знаках Митного тарифу Японії): цемент, аміак, гідрооксид натрію, оксид титану, різні види хімічних речовин та мінералів, папір та картон, пряжа лляна, нитки швейні із синтетичних або штучних волокон, головні убори, парасольки, посуд та прибори столові або кухонні; гвинти, болти, гайки та аналогічні вироби, з чорних металів; ножі, ножиці, електроди, вудки, гачки, котушки риболовні, термоси тощо.

СТАТИСТИЧНІ ДАНІ

У 2019 році загальний обсяг імпорту товарів у рамках програми ГСП Японії склав понад 41 млрд. дол. США.

Протягом 2017 – 2019 років Японія імпортувала з України товари, що підпадали під дію ГСП на суму від 8,6 до 10,2 млн. дол. США, у т.ч. мінеральні продукти, недорогоцінні метали, продукцію хімічної та пов’язаної з нею промисловості, деревину та вироби з деревини, текстильні матеріали та вироби, одяг, зернові культури, овочі та фрукти тощо.

КОРИСТУЙТЕСЯ ДОДАТКОВИМИ ПЕРЕВАГАМИ НА РИНКУ ЯПОНІЇ!

КЛЮЧОВІ ВИМОГИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ГСП ЯПОНІЇ

1. ТРАНСПОРТУВАННЯ – ПРЯМА ПОСТАВКА

Товари повинні транспортуватися безпосередньо до Японії без проходження через будь-які інші території.

Разом з тим, товари, що транспортуються в Японію через території інших країн, мають право на отримання пільгового режиму, якщо:

(а) вони не піддавалися будь-якій обробці в країнах транзиту крім перевантаження або тимчасового зберігання виключно внаслідок транспортних вимог;

(б) перевантаження або тимчасове зберігання було здійснено на митних складах або будь-якому іншому подібному місці, під контролем митних органів країн транзиту.

2. ОСНОВНІ КРИТЕРІЇ ПОХОДЖЕННЯ ТОВАРУ

Як правило, товар має бути повністю вироблений в Україні.

Водночас, у разі якщо товар, вироблений повністю або частково з матеріалів або деталей, які імпортуються з інших країн чи невідомого походження, такий товар вважатиметься походженням з України, якщо ці матеріали або деталі зазнали достатньої обробки (див. Перелік операцій з обробки, які не вважаються достатніми).

Як правило, роботи або операції з обробки вважаються достатніми, коли вироблений товар класифікується відповідно до товарної позиції Гармонізованої системи на рівні 4 цифр.

Водночас деякі роботи або операції з обробки не будуть вважатися достатніми, якщо такі роботи або операції з обробки є занадто простими, навіть якщо відбулись зміни товарної позиції відповідно до Гармонізованої системи.

При цьому окремі товари повинні задовольняти певні вимоги для здійснення їх експорту. Перелік таких товарів та відповідних вимог розміщено за посиланням.

3. ДОКУМЕНТАЛЬНЕ ПІДТВЕРДЖЕННЯ

Для того, щоб товари, отримали преференційний митний режим, при ввезенні їх до Японії, японським митним органам повинен бути представлений сертифікат походження товару за формою "А" (об’єднана декларація і сертифікат). Сертифікат видається митними органами (або іншими компетентними державними органами країни-експортера, яка отримала преференційний режим або іншими органами цієї країни, такими, як торгові палати, які зареєстровані як емітенти японських митних органів) на підставі заяви від експортера, коли він здійснює експорт відповідних товарів.

Водночас, для партій товарів, митна вартість яких не перевищує 200 000 ієн (орієнтовно $1 800), або товарів, походження яких є очевидним, такий сертифікат не вимагається.

ПОРАДИ ДЛЯ БІЗНЕСУ: ЯК ОТРИМАТИ ВИГОДИ ВІД ГСП ЯПОНІЇ

КРОК 1.

Визначити код товару за тарифною класифікацією Японії (див. Митний тариф Японії, розміщений на сайті Митної служби Японії customs.go.jp).

КРОК 2.

Перевірити чи включений код товару, визначений у кроці 1, до списку кодів на які розповсюджується дія ГСП (список).

КРОК З.

Якщо товар підпадає під дію ГСП необхідно оцінити додаткові вигоди від пільгової ставки ввізного мита для надання відповідної цінової пропозиції партнеру в Японії.

КРОК 4.

Впевнитись, що товар відповідає критеріям походження.

КРОК 5.

Впевнитись, що транспортування товару відповідає встановленим вимогам.

КРОК 6.

У разі, якщо митна вартість партії перевищує 200 000 ієн – підготувати сертифікат походження форми А.

Детальна інформація про ГСП Японії наведена на сайті Міністерства закордонних справ Японії (mofa.go.jp) у розділі "Генералізована система преференцій".

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ

Сайт Міністерства закордонних справ Японії

Сайт Митної служби Японії

 

https://freegeoip.net/json