Міністерство економіки України

Меню

Інформація щодо участі в роботі засідання Комітету СОТ з питань санітарних і фітосанітарних заходів (26-28 червня 2024 року)

26 – 28 червня 2024 року відбулось 89-те офіційне засідання Комітету СОТ з питань санітарних і фітосанітарних заходів (далі – Комітет).

На засіданні Комітету було розглянуто 53 торговельних занепокоєння, 6 з яких були вперше внесені на обговорення. Нові торговельні занепокоєння стосувалися обмежень імпорту, пов'язаних з поширенням Африканської чуми свиней та вірусу геморагічної хвороби кроликів, затримок у наданні дозволів на здійснення експорту продуктів тваринного походження, питань затвердження діючих речовин, тестувань молочних продуктів на наявність меламіну.

Під час засідання було проведено дискусію стосовно відповідної діяльності членів СОТ та міжнародних організацій, що розробляють стандарти у сфері СФЗ, дії та імплементації Угоди про застосування СФЗ, зокрема з питань еквівалентності, регіоналізації, прозорості, процедур контролю, інспекцій та ухвалення, моніторингу дотримання міжнародних стандартів, спеціального і диференційного режиму, а також щодо інших питань у сфері компетенції Комітету.

Слід зазначити, що у рамках пункту порядку денного "Технічна допомога та співробітництво" делегація ЄС представила інформацію стосовно наданої іншим членам СОТ технічної допомоги у сфері СФЗ протягом 2021 – 2023 років (G/SPS/GEN/1139/Add.7).

Під час засідання Комітету було досягнуто консенсусу щодо звіту за результатами виконання Робочої програми відповідно до параграфу 8 Декларації міністрів з питань санітарних та фітосанітарних заходів (WT/MIN(22)/27 – WT/L/1138), прийнятої під час 12-ої Конференції міністрів СОТ. Звіт (G/SPS/W/344/Rev.3) містить рекомендації для членів СОТ щодо подальшої роботи. У документі підкреслюється важливість безпечної торгівлі продуктами харчування, продуктами рослинного і тваринного походження, дотримання міжнародних стандартів та наукових принципів під час вжиття заходів у сфері санітарного та фітосанітарного регулювання.

Члени узгодили графік проведення тематичних сесій у рамках прийдешніх засідань Комітету. Так, у листопаді 2024 року відбудеться перша частина сесії щодо нових викликів у сфері СФЗ та аграрних технологій. Також відповідно до пропозиції делегації Белізу у  листопаді заплановано проведення сесії стосовно Керівних принципів Кодексу Аліментаріус щодо програм добровільного страхування третіми сторонами. У березні 2025 року відбудеться друга частина заходу стосовно нових викликів та технологій. Крім того, через високий інтерес членів до теми прозорості у березні 2025 року на полях засідання Комітету планується проведення відповідної сесії.

Крім того, 26 червня 2024 року відбулось неформальне засідання Комітету, яке було присвячене розгляду пропозицій, розповсюджених членами СОТ у рамках шостого огляду дії Угоди про застосування СФЗ. Члени висловили позиції щодо документів, які стосувалися, серед іншого, нових викликів у сфері сільського господарства та СФЗ і технологій для адаптації до них, прозорості, регіоналізації, спеціального і диференційного режиму, максимально допустимих рівнів залишків.

Коментуючи внески членів СОТ, представниця делегації України, зокрема, висловила підтримку необхідності подальшої роботи з удосконалення механізмів прозорості, важливості більш детального розгляду та обміну досвідом з питань надання та врахування коментарів до заходів інших членів, а також доцільності удосконалення чинного механізму менторства з метою допомоги країнам, що розвиваються, та найменш розвиненим країнам.

Комітет СОТ з питань санітарних і фітосанітарних заходів (СФЗ) – орган в системі СОТ, підзвітний Раді з питань торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угоди СОТ про застосування санітарних і фітосанітарних заходів, надання членам СОТ можливості проводити консультації з питань, пов’язаних із виконанням зобов’язань у СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сфері санітарних і фітосанітарних заходів.

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json