• Перейти до основного вмісту

Міністерство економіки України

Меню

Інформація щодо участі України в роботі засідання Комітету СОТ з питань сільського господарства (14–15 вересня 2022 року)

102-ге офіційне засідання Комітету СОТ з питань сільського господарства   (далі – Комітет) та його неофіційне засідання відбулись 14–15 вересня 2022 року в м. Женева, Швейцарська Конфедерація, у змішаному форматі.

Учасники розглянули питання, пов’язані з виконанням зобов’язань щодо внутрішньої підтримки сільського господарства, експортних субсидій, тарифних та інших квот, спеціальних сільськогосподарських захисних заходів тощо, у тому числі надали відповіді на специфічні торговельні занепокоєння, порушені відповідно до статті 18.6 Угоди СОТ про сільське господарство та на основі індивідуальних нотифікацій членів  СОТ.

Також відбулись обговорення питань стосовно виконання рішень Конференцій міністрів СОТ 2013 року на о. Балі (Індонезія) щодо адміністрування тарифних квот (далі – рішення Балі) та 2015 року в м. Найробі (Кенія) щодо експортної конкуренції (далі – рішення Найробі), а також декларацій про негайну відповідь на загрози для продовольчої безпеки (далі – Декларація з продовольчої безпеки) та про реакцію СОТ на пандемію COVID-19 і готовність до наступних пандемій (далі – Декларація стосовно пандемії COVID-19), прийнятих на дванадцятій Конференції міністрів СОТ 2022 року в м. Женева (Швейцарська Конфедерація).

До порядку денного офіційного засідання Комітету, серед інших, були включені занепокоєння стосовно:

обмежень Індією експорту пшениці – ініційоване Бразилією, Великою Британією, Канадою, ЄС, Новою Зеландією, Парагваєм, США, Україною та Японією;

накопичення Індією запасів пшениці й рису – ініційоване Австралією, Бразилією, Канадою, ЄС,  Парагваєм, США, Таїландом, Україною та Японією.

З урахуванням інтересів національних товаровиробників та експортерів сільськогосподарської продукції українська сторона також підтримала занепокоєння низки членів стосовно обмежень Аргентиною експорту сільськогосподарських товарів, включаючи яловичину, пшеницю, кукурудзу та ячмінь.

За результатами обговорення стану виконання рішення Балі учасники засідання схвалили підготовлений Секретаріатом СОТ Реєстр відстеження питань, які порушуються у рамках Механізму, що застосовується у випадку недостатнього рівня заповнення тарифної квоти на імпорт сільськогосподарської продукції. На наступному засіданні Комітету в листопаді 2022 року планується підвести підсумки результатів першого трирічного огляду дії рішення Балі.

Під час обговорення питання щодо покращення прозорості у рамках роботи Комітету Секретаріат СОТ представив оновлену інформацію про вдосконалення можливостей подання звітності в режимі он-лайн через Систему управління інформацією з питань сільського господарства (Ag-IMS).

Особливу увагу під час засідання було приділено питанням продовольчої безпеки та подолання негативних наслідків пандемії COVID-19.

Зокрема, пунктом 8 Декларації з продовольчої безпеки передбачено розробку спеціальної робочої програми для вирішення конкретних проблем продовольчої безпеки найменш розвинутих країн та країн, що розвиваються, які є нетто-імпортерами продовольства. За результатами проведених дискусій щодо зазначеної програми члени погодились створити робочу групу з відкритим і гнучким форматом роботи, що дозволить будь-якому зацікавленому члену брати участь в обговореннях. Також було наголошено на необхідності залучення у рамках робочої програми фінансових ресурсів від міжнародних  організацій (ФАО, МВФ, ВПП та ОЕСР) для спільного вирішення питань глобальної продовольчої безпеки. Члени домовились провести додаткову зустріч для узгодження тематики та процесу виконання робочої програми.

Під час обговорення питань імплементації Декларації стосовно пандемії COVID-19 у контексті сільського господарства представники ФАО, ВПП, СБ та МВФ надали оновлену інформацію щодо впливу на світову продовольчу безпеку наслідків пандемії, зміни клімату та воєнних конфліктів, а також відзначили вирішальну роль торгівлі, співпраці та розвитку потенціалу у подоланні продовольчої кризи.

При цьому було наголошено, що війна, розпочата Російською Федерацією в Україні, має численні негативні наслідки для світових сільськогосподарських ринків, ще більше погіршує перспективи та впливає на світові ціни на зерно, добрива й енергоносії, призводячи до їх дефіциту та стимулюючи інфляцію цін на продукти харчування. Своєю чергою це суттєво погіршить стан продовольчої безпеки та харчування багатьох країн, передусім найбідніших, у найближчому майбутньому. Водночас було відмічено, що відновлення експорту з чорноморських портів України сприяло, серед інших причин, зниженню світових цін на пшеницю і соняшникову олію, а також завадило подальшому зростанню цін на кукурудзу.

У своїх виступах представник України поінформував членів СОТ про факти збройної агресії РФ стосовно України, її вплив на економіку України, світову торгівлю та продовольчу безпеку. Також було зазначено про заходи, що вживаються Урядом України, зокрема в рамках “зернової ініціативи”, з метою попередження подальшого загострення світової продовольчої кризи, та висловлено вдячність за підтримку народу України і засудження невиправданої російської воєнної агресії. 

Проведення наступного засідання Комітету заплановано на листопад 2022 року.

Комітет СОТ з питань сільського господарства – орган у системі СОТ, підзвітний Раді з питань торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угоди СОТ про сільське господарство, надання членам СОТ можливості консультуватися з питань, пов'язаних із виконанням зобов’язань в СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сфері сільського господарства.

https://freegeoip.net/json