• Перейти до основного вмісту

Міністерство економіки України

Меню

Огляд торговельної політики Австралії

У Світовій організації торгівлі (далі – СОТ) 12 та 14 березня 2025 року було проведено засідання, присвячене дев’ятому Огляду торговельної політики Австралії. Члени СОТ мали можливість поглибити своє розуміння основних змін торговельного, економічного та інвестиційного режимів Австралії, що відбулися у період між попереднім Оглядом, проведеним у 2020 році.

Розглядалися два основні документи – звіти, підготовлені Урядом Австралії та Секретаріатом СОТ (документи WT/TPR/G/468 і WT/TPR/S/468), а також письмові запитання інших членів СОТ. Всього до Австралії було завчасно направлено понад 700 письмових запитань від 32 членів СОТ, а безпосередньо під час засідання в обговоренні взяли участь представники 51 делегації, у тому числі й України.

Учасники засідання відзначали стійкість економіки Австралії. Так, протягом останніх п’яти років показник зростання ВВП щорічно становив в середньому 2,2 відсотка, незважаючи на негативний вплив пандемії COVID-19. Швидкому відновленню сприяли різні пакети стимулів, стрімкий розвиток сектору послуг та цифрової торгівлі, міцність гірничодобувного та сільськогосподарського секторів, а також відкритість економіки для торгівлі, що є ключовим фактором економічного зростання Австралії. У цьому контексті віталися зусилля Австралії у напрямі диверсифікації торгівлі, в тому числі шляхом відкриття нових ринків з набранням чинності сімома новими угодами про вільну торгівлю.

Як і під час попереднього Огляду, члени СОТ високо оцінювали важливу роль Австралії у багатосторонній торговельній системі, у тому числі її активну участь у всіх сферах діяльності СОТ, зокрема лідерство у переговорах про субсидії у галузі рибальства, електронну комерцію, торгівлю в сільському господарстві, реформування цієї міжнародної організації, а також механізму вирішення спорів. Згадувалися і спільні ініціативи, що реалізуються у рамках СОТ, до яких долучилася Австралія (щодо внутрішнього регулювання послуг, сприяння участі жінок у міжнародній торгівлі, спрощення інвестування з метою розвитку тощо). Зазначалося і про діяльність Австралії в інших об’єднаннях, таких як Кернська і Оттавська групи. При цьому наголошувалося на неухильному дотриманні Австралією своїх зобов’язань щодо відкритості торгівлі та правил СОТ.

Члени СОТ вітали заходи Австралії з лібералізації свого тарифного режиму, у тому числі автономне скасування ввізних мит за 457 тарифними лініями, зазначали про досягнення у сфері спрощення торгівлі, згадували про реалізацію програм, спрямованих на підтримку участі малих і середніх підприємств, а також корінних народів і жінок у міжнародній торгівлі.

Довідково: у період між оглядами ставки ввізних мит, що застосовувалися Австралією, залишалися низькими. У загальній кількості частка тарифних ліній з нульовими ставками ввізних мит зросла з 49,4 відсотка у 2019 році до 56,3 відсотка у 2024 році. Майже за всіма іншими тарифними лініями середня ставка ввізних мит становила 5 відсотків. Ставки ввізних мит на сільськогосподарську продукцію (згідно з визначенням СОТ) в середньому є нижчими, ніж на несільськогосподарські товари (1,3 відсотка проти 2,3 відсотка).

Значну увагу і інтерес членів СОТ викликали наміри Австралії досягнути вуглецевої нейтральності до 2050 року, а також заходи з стимулювання розвитку зеленої економіки та пов’язані з цим зміни торговельного режиму, зокрема ініціативи у сфері енергетики, політика щодо декарбонізації транспортного сектора та запровадження нових стандартів ефективності транспортних засобів, що можуть мати вплив на торгівлю.

Запитання порушувалися щодо політики Зроблено в Австралії(“A Future Made in Australia plan”), забезпечення стійкості ланцюгів постачання, державної підтримки у сільському господарстві, санітарних та фітосанітарних заходів, біобезпеки, оподаткування, впливу змін політики у транспортному, телекомунікаційному, банківському та страховому секторах на торгівлю послугами тощо.

Так, на думку деяких членів СОТ, чисельні процедури, які застосовуються щодо товарів у пунктах перетину кордону, зокрема і з метою забезпечення біобезпеки, потребують значних витрат часу і є обтяжливими для торгівлі. Австралії пропонувалося переглянути існуючі правила та скасувати зайві обмеження, забезпечивши дотримання вимог Угоди СОТ про санітарні і фітосанітарні заходи та відповідних міжнародних стандартів.

Зважаючи на запровадження Австралією у період між оглядами окремих заходів, спрямованих на захист інтересів національної безпеки, висловлювалися також пропозиції щодо підвищення прозорості та передбачуваності інвестиційного режиму, уникнення дискримінації та необхідності перегляду деяких таких заходів.

Завчасно направлені запитання України до Австралії стосувалися: досвіду захисту національних інтересів та національної безпеки, в тому числі через процес скринінгу прямих іноземних інвестицій; нового законодавства про експортний контроль органічної продукції; змін законодавства про біобезпеку та їх вплив на діяльність з експорту та імпорту; політики оподаткування; вимог до капіталу банків; механізмів сприяння розвитку міжнародного співробітництва у сфері інновацій та трансферу технологій; торговельних аспектів політики охорони навколишнього середовища; подальших обговорень в СОТ питань щодо сільського господарства та електронної комерції тощо.

Зазначені питання були представлені делегацією України під час першого дня засідання. У виступі було відзначено стійкість та відкритість економіки Австралії, незважаючи на пандемію COVID-19 та геополітичні виклики, висловлено вдячність за неухильну підтримку України і надану допомогу, в тому числі скасування ввізних мит для українського імпорту у відповідь на збройне вторгнення рф в Україну, згадано про важливу роль Австралії у діяльності СОТ та активну участь у діяльності Кернської групи, висловлено впевненість у подальшому розвитку торговельно-економічного співробітництва.

Довідково: у 2023 році через наслідки повномасштабного вторгнення росії в Україну обсяги двосторонньої торгівлі товарами України з Австралією скоротилися майже на 60 відсотків у порівнянні з попереднім роком – з 236,1 до 97,2 млн доларів США. За одинадцять місяців 2024 року тенденція зростання обсягів торгівлі товарами між Україною та Австралією відновилася (збільшення на 40 відсотків у порівнянні з аналогічним періодом 2023 року – до 130 млн доларів США).

З більш детальною інформацією щодо проведення дев’ятого Огляду торговельної політики Австралії можна ознайомитися на офіційному веб-сайті СОТ за посиланням, де є доступними для завантаження звіти та інші матеріали, що стосуються цього заходу.

https://freegeoip.net/json