14-15.03.2023 у гібридному форматі відбулось перше у 2023 році засідання Комітету СОТ з торгівлі та навколишнього середовища (далі – Комітет).
Засідання було присвячено обговоренню можливостей посилення роботи СОТ в умовах зростання рівня використання торговельних заходів для досягнення екологічних цілей. Свої пропозиції з зазначеного питання, зокрема представили ЄС, Китай та Колумбія.
Так, Китай запропонував поглибити багатосторонні дискусії щодо торговельних аспектів заходів з охорони навколишнього середовища, які мають широке розгалуження, та використовувати Комітет у якості платформи для обговорення взаємозв’язку торговельної та екологічної політик, зокрема більш детально розглянути впроваджуваний ЄС механізм коригування вуглецю на кордоні (СВАМ) на червневому засіданні Комітету.
У свою чергу ЄС презентував учасникам заходу свою, розповсюджену у лютому, комунікацію “Reinforcing the deliberative function of the WTO to respond to global trade policy challenges”, в якій міститься пропозиція щодо розширення в рамках Комітету обговорень з питань торговельних заходів, направлених на захист навколишнього середовища, та технічних методологій, зокрема в частині способів вимірювання вмісту викидів у товарах, що продаються на міжнародних ринках, а також дослідження можливостей полегшення проходження цих процедур для країн, що розвиваються.
Колумбія наголосила на необхідності посилення участі країн, що розвиваються та найменш розвинених країн у роботі Комітету та запропонувала членам СОТ розглянути на його спеціальних сесіях, як імплементація принципів недискримінації, міжнародної співпраці, спільної, але диференційованої відповідальності може підтримати впровадження політики та заходів у сфері торгівлі та навколишнього середовища та розробити відповідний план дій.
Крім цього, учасники засідання обговорили такі питання, як торговельні аспекти Європейського зеленого курсу, зокрема щодо пакування та відходів пакування, реформування субсидування викопних видів палива, впровадження циркулярної моделі економіки, протидія забрудненню відходами пластику та екологічно стала торгівля пластиком, заснування коаліції торгових міністрів з питань клімату (до якої доєдналась і Україна), підсумок роботи в рамках 15-ї наради Конференції Сторін Конвенції про охорону біологічного різноманіття, а також результати проведення у 2022 році 27-ї сесії Конференції Сторін Рамкової конвенції Організації Об'єднаних Націй про зміну клімату (СОР27) та підготовку до 28-ї сесії, а також ознайомились із занепокоєннями Індії щодо використання окремими членами СОТ заходів з охорони навколишнього середовища у якості інструментів нетарифного регулювання торгівлі.
Також під час заходу члени СОТ обрали нового голову Комітету, ним став Постійний представник Еквадору при Відділенні ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві Посол Хосе Валенсія, який замінить на цій посаді Постійного представника Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії при СОТ Посла Саймона Менлі.
Наступне засідання Комітету заплановане на 12 червня 2023 року.
Довідково. Комітет СОТ з торгівлі та навколишнього середовища – орган в системі СОТ, підзвітний Генеральній раді, є постійним форумом, що присвячений діалогу між урядами щодо впливу торговельної політики на навколишнє середовище та екологічної політики на торгівлю. Засідання Комітету відбуваються не рідше ніж раз на рік.
Інформаційні ресурси
Повідом про корупцію |
Розрахунок середньоринкової вартості автомобілів |
Бази даних у сфері технічного регулювання; |
Єдиний державний портал адміністратівніх послуг |
Державні закупівлі |
Міністерство економіки України |
01008, Україна, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2 |