1. Стандарти у сфері інтелектуальної власності
2. Конституція України
3. Укази Президента України
4. Кодекси України
5. Закони України
6. Постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України
7. Міжнародні договори та угоди в сфері інтелектуальної власності
8. Відомчі нормативно-правові акти
1. Стандарти у сфері інтелектуальної власності
Державні стандарти України (ДСТУ)
ДСТУ в галузі промислової власності
У 1997 році в Україні започатковано систему державних стандартів у галузі промислової власності та з 1 січня 1998 року наказом Держстандарту України від 6 червня 1997 року № 327 введено в дію такі стандарти:
- ДСТУ 3574-97 Патентний формуляр. Основні положення. Порядок складання та оформлення
- ДСТУ 3575-97 Патентні дослідження. Основні положення та порядок проведення
Вимоги цих стандартів є обов‘язковими для суб'єктів господарської діяльності, що діють на території України, діяльність яких повністю або частково фінансується з державного бюджету. Для всіх інших суб'єктів господарської діяльності вимоги стандартів мають рекомендаційний характер.
ДСТУ 3574-97 Патентний формуляр. Основні положення.
Порядок складання та оформлення
Чинний від 1998-01-01
Цей стандарт установлює основні положення, порядок складання та оформлення патентного формуляра - офіційного інформаційного документа, який засвідчує стан об'єкта господарської діяльності як товару щодо порушення прав власників чинних охоронних документів та заявників на об'єкти промислової власності. Застосовується для забезпечення використання об'єкта господарської діяльності у державі та за кордоном без порушення прав власників чинних охоронних документів та заявників на об‘єкти промислової власності.
Для полегшення складання та оформлення патентного формуляра розроблено посібник "Виявлення порушення прав власників чинних охоронних документів та заявників на об‘єкти промислової власності. Порядок складання та оформлення патентного формуляра. Методичні рекомендації", в якому детально роз‘яснюється як правильно заповнювати кожний розділ патентного формуляра з урахуванням чинних законодавчих актів України, а також норм міжнародного права у сфері правової охороні інтелектуальної власності.
ДСТУ 3575-97 Патентні дослідження.
Основні положення та порядок проведення
Чинний від 1998-01-01
Цей стандарт установлює основні положення, порядок проведення та форму звіту про патентні дослідження. Стандарт застосовується в усіх галузях господарської діяльності на етапах створення і використання об'єкта господарської діяльності. Суттю проведення патентних досліджень є визначення патентоспроможності об'єктів господарської діяльності, ситуації щодо використання прав на об'єкти промислової власності, а також виявлення порушення прав власників чинних охоронних документів та прав заявників на об'єкти промислової власності. У стандарті знайшли відображення правові відносини на всіх етапах життєвого циклу об'єкта господарської діяльності, здійснена гармонізація термінів та визначень з тими, що використовуються у чинному законодавстві України.
Для полегшення застосування цього стандарту розроблено посібник "Патентні дослідження. Методичні рекомендації", в якому роз‘яснюються основні положення стандарту та надаються пояснення щодо їх використання. У методичних рекомендаціях висвітлюються можливості використання інформаційної бази для визначення патентної ситуації шляхом поєднання традиційних методів пошуку інформації та сучасних інформаційних технологій.
Ознайомитись із стандартами та посібниками до них можна у Фонді патентної документації громадського користування (ФГК).
Стандарти Всесвітньої організації інтелектуальної власності
Стандарти ВОІВ є нормативними документами, що стосуються інформації та документації в галузі промислової власності і містять правила та рекомендації щодо уніфікованих методів представлення патентної інформації на різних носіях.
Стандартами ВОІВ регламентуються: форма та зміст патентних документів; правила їх індексування, класифікування і кодування; зміст та структура офіційних бюлетенів і покажчиків до них; характеристики матеріальних носіїв інформації тощо.
Застосування стандартів патентними відомствами сприяє гармонізації та уніфікації патентної документації з міжнародними нормами, забезпечує більш ефективне міжнародне співробітництво в сфері патентної документації та стандартизації, сприяє подоланню мовного бар’єру. Зокрема, користувачам патентної інформації використання чинних редакцій стандартів допоможе зорієнтуватися під час пошуку та аналізу патентної документації країн світу.
Координування робіт щодо розроблення та перегляду стандартів у рамках ВОІВ до грудня 2009 року здійснював Постійний комітет з інформаційних технологій.
За рішенням 38-ї сесії Генеральної Асамблеї ВОІВ у 2009 році створено Комітет зі стандартів ВОІВ (КСВ), який розпочав роботу з 1 січня 2010 року. Основними функціями КСВ є перегляд і розробка стандартів ВОІВ стосовно інформації з промислової власності.
Тексти чинних редакцій міжнародних стандартів ВОІВ англійською мовою, розподілених за групами відповідно до “List of WIPO Standards, Recommendations and Guidelines” (Перелік стандартів, рекомендацій та настанов ВОІВ), містяться на веб-сайті ВОІВ.
Для забезпечення термінологічної та лінгвістичної підтримки державної системи правової охорони інтелектуальної власності здійснено неофіційний переклад українською мовою низки стандартів ВОІВ. Розміщені на веб-сторінці переклади регулярно актуалізуються по мірі їх перегляду ВОІВ.
2. Конституція України
Стаття 9. Чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Укладення міжнародних договорів, які суперечать Конституції України, можливе лише після внесення відповідних змін до Конституції України
Стаття 41. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.
Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об'єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону.
Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Примусове відчуження таких об'єктів з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.
Конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.
Використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Стаття 54. Громадянам гарантується свобода літературної, художньої, наукової і технічної творчості, захист інтелектуальної власності, їхніх авторських прав, моральних і матеріальних інтересів, що виникають у зв'язку з різними видами інтелектуальної діяльності.
Кожний громадянин має право на результати своєї інтелектуальної, творчої діяльності; ніхто не може використовувати або поширювати їх без його згоди, за винятками, встановленими законом.
Держава сприяє розвиткові науки, встановленню наукових зв'язків України зі світовим співтовариством.
Культурна спадщина охороняється законом.
Держава забезпечує збереження історичних пам'яток та інших об'єктів, що становлять культурну цінність, вживає заходів для повернення в Україну культурних цінностей народу, які знаходяться за її межами.
3. Укази Президента України
4. Кодекси України
- Цивільний кодекс України
- Кодекс України про адміністративні правопорушення (витяг)
- Кримінальний кодекс України (витяг)
- Митний кодекс України (витяг)
- Кримінально-процесуальний кодекс України
- Господарський процесуальний кодекс України
- Кодекс законів про працю України (витяг)
- Цивільний процесуальний кодекс України
- Кодекс адміністративного судочинства України
5. Закони України
- Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав
- Про охорону прав на винаходи і корисні моделі
- Про охорону прав на промислові зразки
- Про охорону прав на знаки для товарів і послуг
- Про правову охорону географічних зазначень
- Про охорону прав на компонування напівпровідникових виробів
- Про авторське право i сумiжнi права
- Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав інтелектуальної власності
6. Постанови Кабінету Міністрів України
- Питання Міністерства економічного розвитку і торгівлі
- Про утворення Державної патентної бібліотеки
- Про затвердження Національного стандарту N 4 "Оцінка майнових прав інтелектуальної власності"
- Декрет Кабінету Міністрів України “Про державне мито”
- Про утворення Ради з питань інтелектуальної власності
- Про затвердження Порядку захисту особистих немайнових прав автора, твір якого став суспільним надбанням, у разі відсутності спадкоємців
- Про затвердження Порядку набуття та втрати статусу сирітських творів, фонограм, відеограм та зафіксованих у них виконань, умов їх дозволеного використання та ведення реєстру
- Про внесення змін до розпорядження Кабінету Міністрів України від 15 травня 2002 р. № 247 і визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України
7. Міжнародні договори та угоди в сфері інтелектуальної власності
Міжнародні договори, адміністративні функції яких виконує ВОІВ
- Сінгапурський договір про право з торговельних марок
- Конвенція про заснування Всесвітньої організації інтелектуальної власності
- Всесвітня конвенція про авторське право
- Паризька конвенція про охорону промислової власності
- Договір про патентну кооперацію
- Мадридська угода про міжнародну реєстрацію знаків
- Бернська конвенція про охорону літературних і художніх творів
- Міжнародна конвенція з охорони нових сортів рослин
- Договір про закони щодо товарних знаків
- Будапештський договір про міжнародне визнання депонування мікроорганізмів з метою патентної процедури
- Найробський договір про охорону Олімпійського символу
- Протокол до Мадридської угоди про міжнародну реєстрацію знаків
- Ніццька угода про Міжнародну класифікацію товарів і послуг для реєстрації знаків
- Конвенція про охорону інтересів виробників фонограм від незаконного відтворення їхніх фонограм
- Договір ВОІВ про авторське право
- Договір ВОІВ про виконання і фонограми
- Міжнародна конвенція про охорону інтересів виконавців, виробників фонограм і організацій мовлення
- Гаазька угода про міжнародну реєстрацію промислових зразків
- Договір про патентне право
- Страсбурзька угода про Міжнародну патентну класифікацію
- Локарнська угода про заснування Міжнародної класифікації промислових зразків
- Віденська угода про заснування Міжнародної класифікації зображувальних елементів знаків
- Марракеський договір про полегшення доступу сліпих, осіб з порушеннями зору або іншими обмеженнями з причин інвалідності сприймати друковану інформацію до опублікованих творів
Міжурядові угоди
- Угода про співробітництво між Кабінетом Міністрів України і Всесвітньою організацією інтелектуальної власності
- Угода про співробітництво у сфері інтелектуальної власності між Кабінетом Міністрів України і Урядом Китайської Народної Республіки
- Угода між Кабінетом Міністрів України та Виконавчою Владою Грузії про співробітництво у сфері охорони промислової власності
- Угода між Україною та Грузією про взаємну правову охорону географічних зазначень для вин, спиртних напоїв та мінеральних вод
- Угода між Урядом України та Урядом Республіки Бєларусь про співробітництво в сфері охорони промислової власності
- Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Молдова про співробітництво в галузі охорони промислової власності
- Угода між Кабінетом Міністрів України і Урядом Азербайджанської Республіки про співробітництво в області охорони промислової власності
- Угода між Кабінетом Міністрів України і Урядом Азербайджанської Республіки про співробітництво у сфері охорони авторського права і суміжних прав
- Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Узбекистан про співробітництво у сфері охорони прав інтелектуальної власності
- Угода між КМУ та Урядом Російської Федерації про взаємну охорону прав на результати інтелектуальної діяльності, що використовуються та отримані в ході двостороннього військово-технічного співробітництва
Міжнародні угоди держав-учасниць СНД
- Угода про співробітництво в галузі авторського права і суміжних прав
- Угода про заходи щодо попередження та припинення використання неправдивих товарних знаків та географічних зазначень
8. Відомчі нормативно-правові акти
- Порядок державної реєстрації авторського права і договорів, які стосуються майнових прав на твір
- Регламент Апеляційної палати Національного органу інтелектуальної власності
- Положення про Комісію з надання дозволу на використання в торговельній марці офіційної назви та міжнародного літерного коду держави Україна та/або на включення до зображення торговельної марки імітації малого Державного Герба України
- Положення про представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених) та внесення змін до положень з питань атестації та ведення державного реєстру представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених)
- Правила складання і подання заявки на промисловий зразок та проведення експертизи заявки на промисловий зразок і міжнародної реєстрації промислового зразка
- Правила складання, подання заявки на торговельну марку, заявки на міжнародну реєстрацію торговельної марки та проведення експертизи заявки на торговельну марку, міжнародної реєстрації торговельної марки з поширенням на Україну
- Правила складання, подання та проведення експертизи заявки на реєстрацію географічного зазначення
- Правила складання, подання та проведення експертизи заявки на винахід і заявки на корисну модель
- Про затвердження Порядку формування та ведення національного переліку вебсайтів, що викликають занепокоєння щодо дотримання прав інтелектуальної власності
Інформаційні ресурси
Повідом про корупцію |
Розрахунок середньоринкової вартості автомобілів |
Бази даних у сфері технічного регулювання; |
Єдиний державний портал адміністратівніх послуг |
Державні закупівлі |
Міністерство економіки України |
01008, Україна, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2 |