• Перейти до основного вмісту

Міністерство економіки України

Меню

Інформація щодо участі України в роботі засідання Комітету СОТ з питань сільського господарства (26-27 листопада 2018 року)

26–27 листопада 2018 року в м. Женева (Швейцарська Конфедерація) відбулось офіційне засідання Комітету СОТ  з питань сільського господарства (далі – Комітет.

Згідно з порядком денним розглядались питання, пов’язані з виконанням зобов’язань щодо внутрішньої підтримки сільського господарства, експортних субсидій, тарифних квот, спеціальних сільськогосподарських захисних заходів тощо.

Українська делегація порушила запитання стосовно нотифікацій Південно-Африканської Республіки (ПАР) з питань експортних субсидій та державної підтримки, що надається ЄС для виробників сільськогосподарської продукції, які постраждали внаслідок цьогорічної сильної посухи.

Згідно з останніми нотифікаціями ПАР не надавала експортних субсидій для сільськогосподарської продукції, проте, відбулось суттєве зростання експорту деяких видів сільгосппродукції ПАР, зокрема, м’яса овець (у 84 рази), листяних фруктів (на 67%), рослинних олій (на 39%), пива (на 36%), борошна, порошків та гранул рибних (на 35%), кукурудзи та продуктів із кукурудзи (на 22%) тощо. Запитання до ПАР стосувались роз’яснення обставин, що призвели до збільшення експорту вищезгаданої продукції.

Стосовно підтримки виробників сільськогосподарської продукції представник ЄС поінформував, що наразі з бюджету ЄС не виділялись додаткові кошти на подолання наслідків цієї посухи. Країнам – членам ЄС було дозволено авансувати частину прямих платежів, починаючи з 16.10.2018, які будуть включені до нотифікації DS:1 про внутрішню підтримку за 2018/19 маркетинговий рік. Крім того, будь-які заходи, що здійснюватимуться та фінансуватимуться конкретною державою – членом ЄС, також будуть відповідним чином  відображені  в нотифікації  DS:1, що охоплюватиме 2018/19 маркетинговий рік.

Своєю чергою, українська делегація надала відповіді на запитання ЄС стосовно зростання підтримки для сільськогосподарської галузі та нотифікацій України про внутрішню підтримку.

Також, українська делегація взяла участь в обговоренні питань, порушених іншими членами СОТ, стосовно збільшення Пакистаном ввізних мит на молочні продукти та політики Індії щодо торгівлі бобовими.

Пакистан суттєво збільшив ввізні мита на деякі товари, у т. ч. сироватку, сири тверді, порошкові (з 20% до 40%) та кисломолочний сир (з нуля до 15%), а також критеріїв вибору цих конкретних товарів. Водночас, Федеральна комісія з доходів Пакистану (FBR) підвищила регулююче мито на імпорт 570 товарів у діапазоні від 5 % до 90% після набрання чинності додаткового фінансового акту. Зокрема, FBR запровадила регулююче мито на пшеницю за ставкою 60%, бавовняну пряжу – 5 %, листя бетелю – 400 рупій/кг та на багато інших імпортних продуктів харчування і молокопродуктів.

Члени СОТ намагалися також з’ясувати стан реалізації різних запроваджених Індією заходів, у тому числі введення кількісних обмежень на імпорт бобових, різкого підвищення ставок ввізного мита на горох та інші бобові культури, обсягів експорту та продажів на внутрішньому ринку через електронні аукціони деяких місцевих видів бобових, здійснення державних закупівель. Зокрема, введене Індією на період з 1 квітня по 30 червня 2018 року кількісне обмеження на різні види бобових в обсязі 100000 тон подовжувалось вже двічі (спочатку до 30 вересня, а потім – до 31 грудня 2018 року). При цьому, Індія не забезпечує інформування СОТ про запроваджені заходи у відповідності до вимог СОТ.

Окрему увагу члени СОТ приділили обговоренню контр-нотифікацій Австралії та США до нотифікацій Індії про внутрішню підтримку.

Австралія  та США в своїх контр-нотифікаціях представили членам СОТ фактичні дані щодо високих рівнів підтримки Індією виробників бавовни та цукру, про які не було повідомлено до СОТ.

Представник Індії не погодився з контр-нотифікаціями США та Австралії і зазначив, що підтримка для виробників бавовни та цукру надавалась з метою гарантування доходів фермерів тощо.

Низка членів СОТ, у т. ч. українська делегація, висловили підтримку занепокоєнням США та Австралії стосовно програм Індії з підтримки виробництва бавовни та/або цукру, їх потенційного впливу на міжнародні ринки, закликали Індію надавати більш ґрунтовні пояснення стосовно її політики у зазначених сферах та висловили зацікавленість у необхідності загального розуміння правил СОТ та універсального їх впровадження й звітування.

Під час неофіційного засідання учасники продовжили огляд виконання Рішення 9-ї Конференції міністрів СОТ 2013 року щодо адміністрування тарифних квот  та Рішення 10-ї Конференції міністрів СОТ 2015 року щодо експортної конкуренції в сільському господарстві.

Комітет СОТ з питань сільського господарства  орган в системі СОТ, підзвітний Раді з торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угоди СОТ про сільське господарство, надання членам СОТ можливості консультуватися з питань, пов'язаних із виконанням зобов'язань в СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сфері сільського господарства.

https://freegeoip.net/json