• Перейти до основного вмісту

Міністерство економіки України

Меню

Огляд торговельної політики Малайзії

Сьомий Огляд торговельної політики Малайзії проходив 14 та 16 лютого 2018 року у м. Женева (Швейцарська Конфедерація). Під час цього заходу члени СОТ мали можливість поглибити своє розуміння торговельної, економічної та інвестиційної політики зазначеної країни.

Обговорювалися два основні документи – звіти, підготовлені Урядом Малайзії (документ WT/TPR/G/366) та Секретаріатом СОТ (документ WT/TPR/S/366), а також запитання, які становили торговельний інтерес для інших членів СОТ, та відповіді на них від Малайзії. Всього Малайзією було отримано 476 запитань від 27 членів СОТ (у тому числі і 43 запитання від України), а у заході взяли участь представники понад 40 делегацій, що пітверджує важливість економічної та інвестиційної політики Малайзії для торговельних партнерів.

У своїх виступах члени СОТ відзначали тенденцію стабільного економічного зростання в Малайзії з часу попереднього огляду у 2014 році. Так, рівень зростання реального ВВП Малайзії складав у середньому 5 відсотків щорічно протягом останніх чотирьох років (у 2017 році майже 6 відсотків). Такому розвитку сприяли запроваджені Малайзією реформи, лібералізація сфери послуг, посилення ролі приватного сектора, а також достатня відкритість торговельного режиму, що відмічали і учасники засідання.

Торгівля має важливе значення для економіки Малайзії, про що свідчать обсяги імпорту та експорту товарів та послуг, які складають 130 відсотків ВВП Малайзії. Крім того, посилюється роль Малайзії як країни-інвестора, так і як отримувача іноземних інвестицій.

Зберігаючи прихильність правилам багатосторонньої торговельної системи, Малайзія також намагається розширювати можливості для торгівлі в рамках регіональних торговельних угод, у тому числі шляхом проведення переговорів щодо регіонального економічного співробітництва (the Regional Comprehensive Economic Partnership) та Угоди про транстихоокеанське партнерство (the Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership).

Представники делегацій вітали активну участь Малайзії у діяльності СОТ, у тому числі відмічали ратифікацію Угоди СОТ про спрощення процедур торгівлі, зниження тарифів відповідно до Угоди СОТ про інформаційні технології, прийняття Протоколу про внесення змін до Угоди ТРІПС, залучення до реалізації ініціатив щодо сприяння розвитку малого та середнього бізнесу, спрощення інвестування, електронної комерції, розширення прав і можливостей жінок у торгівлі, що були предметом обговорення під час одинадцятої Конференції міністрів СОТ.

У період між оглядами Малайзією було прийнято новий закон про діяльність компаній, спрощено структуру оподаткування та удосконалено систему ліцензування з метою зниження затрат підприємств. У цьому зв’язку члени СОТ закликали Малайзію продовжувати реалізацію заходів, спрямованих на покращення бізнес-клімату та зменшення обмежень для залучення іноземних інвестицій, зокрема у такі сектори економіки, як енергетика, телекомунікації та фінансові послуги. Висловлювалися також пропозиції щодо відкриття ринку пубічних закупівель для іноземних постачальників, а також приєднання до Угоди СОТ про державні закупівлі.

Не залишились поза увагою зусилля Малайзії у напрямі спрощення процедур торгівлі. Так, учасники засідання схвалювали нещодавнє подання Малайзією повідомлення про визначення категоріями В відповідних положень Угоди СОТ про спрощення процедур торгівлі, вітали створення системи єдиного вікна та започаткування функціонування порталу з відповідною базою даних для сприяння торгівлі, а також інші ініціативи у цій сфері. Водночас висловлювалися пропозиції щодо запровадження методу визначення вартості операцій щодо ввезених автомобілів під час їх митної оцінки, що, на думку деяких представників делегацій, було б позитивним кроком у напрямі подальшого покращення передбачуваності та відкритості торговельного режиму Малайзії.

Члени СОТ також зазначали про зростання середньої ставки MFN тарифу, що застосовується Малайзією (з 5,6 до 7,5 відсотка за період між оглядами), складність тарифного режиму, існування тарифних піків та наявність 20 відсотків незв’язаних тарифних ліній.

Відзначаючи намагання Малайзії стати центром індустрії халяльної продукції, учасники засідання просили роз’яснити процедури сертифікації халяль та вимоги до таких товарів. Зазначалося і про застосування більш жорстких санітарних та фітосанітарних вимог до продукції та стандартів.

Члени СОТ схвалювали скасування субсидій на паливо та зменшення субсидій в галузі рибальства і водночас закликали Малайзію переглянути наявні програми підтримки та повідомити про них СОТ.

Крім того, висловлювалися занепокоєння щодо зростання кількості антидемпінгових заходів, застосованих Малайзією у період між оглядами.

Малайзії пропонувалося переглянути та послабити такі нетарифні заходи як неавтоматичне ліцензування імпорту та в цілому підвищити прозорість своєї торговельної політики шляхом своєчасного подання необхідних нотифікацій в СОТ.

Підсумовуючи результати цього огляду, члени СОТ високо оцінювали прогрес Малайзії у досягненні її стратегічних цілей розвитку та впровадженні реформ, спрямованих на підвищення інноваційної активності, продуктивності праці, розвитку інфраструктури, а також вітали розроблення національної дорожньої карти стратегічного розвитку електронної комерції.

Закриваючи засідання, Глава Органу СОТ з огляду торговельної політики висловив сподівання, що Малайзія врахує коментарі та пропозиції, надані членами СОТ, для подальшого покращення свого торговельного режиму.

https://freegeoip.net/json