• Перейти до основного вмісту

Міністерство економіки України

Головна / Діяльність / Євроатлантична інтеграція
Меню

Рада Україна – НАТО

Основою економічної співпраці країн-членів НАТО є стаття 2 Північноатлантичного договору, в якій зазначається, що держави Альянсу “намагаються усувати суперечності у своїй зовнішній економічній політиці та сприяють економічній співпраці між окремими або між усіма учасниками Договору”.

Статтю 2, яка становить підґрунтя політичної і невійськової діяльності Альянсу, підкріплює Стаття 4, яка спонукає держав – членів до “взаємних консультацій”, коли вони вважають це за доцільне, таким чином сприяючи виробленню консенсусу. Практика регулярного обміну інформацією і взаємних консультацій зміцнює зв’язки між урядами і обізнаність з питаннями, що викликають стурбованість кожного з них, полегшуючи узгодження ними спільної політики або запровадження спільних заходів.

Рада Україна – НАТО (РУН) – це спільний орган, у рамках якого держави – члени Альянсу та Україна проводять спільні засідання на засадах рівності з метою просування політичного діалогу, взаємодії, співпраці і прагнення України набути членства в НАТО. Вона забезпечує взаємні консультації, ухвалення рішень і спільні заходи. Рада Україна – НАТО також слугує механізмом кризових консультацій між Україною і НАТО.

Раду Україна – НАТО започатковано на Вільнюському саміті НАТО у 2023 році як один з трьох елементів пакету допомоги, що наближає Україну до НАТО. До пакету також входить багаторічна програма допомоги, покликана сприяти перебудові сектора безпеки і оборони України та переходу країни до цілковитої оперативної сумісності з НАТО разом із підтвердженням того, що Україна стане членом НАТО за умови виконання відповідних вимог та погодження державамичленами Альянсу.

Інавгураційне засідання Ради Україна – НАТО відбулося 12 липня 2023 року на Вільнюському саміті. Засідання Ради проходило на рівні глав держав і урядів, у якому взяв участь Президент України Володимир Зеленський.

 

Система органів, підпорядкованих Раді Україна – НАТО

Засідання РУН відбуваються у різних форматах, зокрема на рівні п’яти основних підкомітетів, а саме:

  • Комітет з питань інновацій та протидії гібридним загрозам – здійснює координацію співпраці у сфері інновацій, проривних технологій, гібридних загроз, кіберзахисту, енергетичної та екологічної безпеки, в тому числі на основі досвіду, набутого Україною та державами-членами Альянсу. Відповідає за співпрацю в рамках Програми НАТО “Наука заради миру і безпеки”. Розробляє дорожню карту співпраці Україна-НАТО з питань інновацій.

Комітету підзвітна Робоча група з питань співробітництва у сфері науки та довкілля, яка розвиває практичне співробітництво у сфері науки і технологій, пов'язаних з безпекою. Група взаємодіє на рівні експертів Міжнародного секретаріату НАТО та Місії України при НАТО.

  • Комітет з питань стратегічних комунікацій – відповідає за координацію стратегічних комунікацій України та НАТО, а також за обмін досвідом, отриманим під час російської агресії проти України, у цій сфері. Забезпечує діяльність у сфері публічної дипломатії, започатковує та проводить комунікаційні кампанії, а також координує зусилля щодо протидії дезінформації. Здійснює оцінку інформаційного середовища. Підтримує розвиток освіти та підготовку політик і доктрин зі стратегічних комунікацій.
  • Комітет з політичних питань – Консультує з питань політики та безпеки, у тому числі безпеки України та євроатлантичної безпеки; стійкості та готовності до надзвичайних ситуацій цивільного характеру; безпеки людини, порядку денного “Жінки. Мир. Безпека”; євроатлантичні прагнення України та пов’язані з цим реформи; адаптованої Річної національної програми. Розробляє річну робочу програму РУН. Може збиратися на рівні політичних радників і заступників глав делегацій або в інших форматах за необхідності.

Комітету підзвітна Робоча група з питань розвідки та інформаційної безпеки, яка здійснює нагляд за співробітництвом у сфері розвідки та розглядає питання, пов’язані з безпекою інформації. Сприяє обміну розвідданими та співпраці між розвідувальними органами та безпековими службами України з відповідними структурами НАТО. Здійснює обмін досвідом щодо висновків, отриманих під час війни в Україні.

  • Комітет з питань сектору безпеки та оборони – забезпечує співробітництво у секторі оборони та безпеки, практичне впровадження Комплексного пакету допомоги (КПД). Підтримує реформи у сферах оборонно-промислового комплексу, операційної політики, взаємосуміснісності, відбудови, розбудови оборонних інституцій. Обмін досвідом щодо перебігу війни в Україні, протидії корупції, освіти у сфері оборони і оборонної доктрини. Здійснює огляд прогресу у впровадженні КПД, виконанні Дорожньої карти взаємосумісності України та НАТО, огляд закупівель, на основі техніко-економічного обґрунтування забезпечує взаємодію у рамках Спільного центру НАТО-Україна з аналізу, підготовки та освіти. (Комітет замінить Спільну робочу групу Україна-НАТО з питань воєнної реформи (СРГ ВР)).

Комітету підзвітні:

1) Робоча група з питань протиповітряної оборони (ППО) та протиракетної оборони (ПРО), яка здійснює моніторинг співпраці у сфері протиповітряної та протиракетної оборони, а також сприяє стандартизації та оперативній сумісності у цій сфері. Обговорює поточну роботу щодо обміну даними про повітряну обстановку.

2) Робоча група з питань оборонно-технічного співробітництва, яка розвиває співробітництво з питань розвитку та реформування спроможностей, процесів оборонних закупівель, стандартизації, кодифікації, управління життєвим циклом, а також співпрацю з Конференцією національних директорів озброєнь та Організацією НАТО з науки і технологій. Обговорює питання реформування оборонно-промислового комплексу України. Здійснює огляд співпраці з Агенцією НАТО з підтримки та постачання (NSPA).

  • Робоча група військового комітету – здійснює обмін думками та обговорює практичну імплементацію Плану роботи Військового комітету з Україною, зосереджуючись на розвитку спроможностей Збройних Сил України, їх переході до взаємосумісності та стандартів НАТО, а також на досвіді відбиття російської агресії проти України.

Також під егідою РУН можуть скликатися засідання тимчасових робочих груп з метою обговорення інших питань, що становлять спільний інтерес або викликають стурбованість.

Джерело - nato.int

https://freegeoip.net/json