• Перейти до основного вмісту

Міністерство економіки України

Головна / Діяльність / Діяльність України у Світовій організації торгівлі / Нормативно-правові акти та інформаційні матеріали
Меню

Інформація щодо співробітництва України з Світовою організацією торгівлі

На сьогодні СОТ – єдина міжнародна організація, яка встановлює глобальні правила торгівлі. На 164 її члени припадає понад 98 % світової торгівлі.

Для України, частка експорту в ВВП якої становить близько 50 %, набуття членства в СОТ стало важливим чинником подальшої інтеграції України до світової економіки та забезпечення недискримінаційного та передбачуваного режиму для українських товарів і послуг на ринках членів СОТ.

Членство України в СОТ – це:

  • участь у формуванні нових правил торгівлі шляхом проведення багатосторонніх переговорів з метою максимального врахування інтересів вітчизняних виробників/експортерів товарів і постачальників послуг;
  • покращення доступу українських товарів і послуг та їх постачальників до ринків кандидатів на вступ до СОТ за результатами багатосторонніх і двосторонніх переговорів;
  • доступ до системи вирішення торговельних спорів;
  • можливість порушення та вирішення торговельних занепокоєнь у рамках засідань органів СОТ;
  • участь в оглядах торговельної політики членів СОТ та інформаційній системі СОТ, використання переваг системи завчасного обміну інформацією/нотифікування щодо змін у торговельних режимах членів СОТ;
  • можливість укладення угод про вільну торгівлю з основними та перспективними торговельними партнерами (членство в СОТ було обов’язковою передумовою для започаткування переговорів з окремими партнерами);
  • отримання статусу країни з ринковою економікою, що є важливим позитивним чинником під час проведення антидемпінгових розслідувань стосовно українських товарів.

УЧАСТЬ У БАГАТОСТОРОННІХ ПЕРЕГОВОРАХ СОТ

На четвертій Конференції міністрів, яка відбулася в листопаді 2001 року у м. Доха (Катар), члени СОТ вирішили розпочати новий раунд багатосторонніх переговорів "Доха – Розвиток", основні напрями якого: сільське господарство, доступ до ринку промислової продукції, торгівля послугами, правила торгівлі, електронна комерція тощо.

Участь у багатосторонніх переговорах дозволяє Україні відстоювати свої національні торговельно-економічні інтереси та долучатися до розробки нових світових правил торгівлі.

Після вступу до СОТ Україна увійшла до групи країн, які приєдналися до СОТ за статтею XII Угоди про заснування СОТ.

Довідково: До складу зазначеної групи наразі входять 22 члени: Албанія, В’єтнам, Вірменія, Грузія, Еквадор, Йорданія, Кабо-Верде, Казахстан, Китай, Киргизстан, Македонія, Молдова, Монголія, Оман, Панама, Саудівська Аравія, Сейшельські Острови, Російська Федерація, Таджикистан, Тайвань, Тонга та Україна.

Члени цієї групи зробили значний внесок у лібералізацію торгівлі в рамках СОТ порівняно із засновниками організації і відповідно у ході багатосторонніх переговорів намагаються взяти менші зобов'язання. Членство України у групі дозволяє захищати незмінність зобов'язань, що містяться у Протоколі про вступ України до СОТ та додатках до нього.

У січні 2020 року, під час 41-го засідання міністрів членів Кернської групи в рамках щорічного засідання Міжнародного економічного форуму в м. Давос Україна набула статусу спостерігача в цій групі.

Довідково: до складу групи входять 19 членів СОТ: Аргентина, Австралія, Бразилія, В’єтнам, Канада, Колумбія, Коста-Рика, Гватемала, Індонезія, Малайзія, Нова Зеландія, Пакистан, Парагвай, Перу, Філіппіни, Південна Африка, Таїланд, Уругвай та Чилі.

Кернська група об’єднує провідні країни – експортери сільськогосподарської продукції, на які припадає понад 25% світового сільськогосподарського експорту та які виступають за лібералізацію торгівлі сільськогосподарськими товарами в переговорах поточного (Дохійського) раунду. Участь у роботі групи дає можливість Україні більш ефективно лобіювати національні інтереси, пов’язані з необхідністю спрощення доступу до сільськогосподарських ринків інших членів СОТ.

З метою відстоювання та захисту торговельних інтересів Україна систематично бере участь у роботі найвищого керівного органу СОТ – Конференції міністрів, засідання якої відбуваються раз на два роки. У рамках проведення Конференції міністрів ухвалюються найважливіші рішення і визначаються пріоритетні напрями діяльності СОТ.

Зокрема, в рамках 11-ої Конференції міністрів, яка проходила у грудні 2017 року м. Буенос-Айрес, Аргентинська Республіка та зібрала представників 164 членів СОТ (понад 4 000 делегатів) Україна приєдналась до ряду спільних декларацій та заяв, які стосувалися підтримки багатосторонньої торговельної системи, електронної комерції, дисциплін з внутрішнього регулювання послуг, торгівлі та розширення прав і можливостей жінок в економічній сфері.

Наразі багатосторонні переговори зосереджені на таких напрямах: сільське господарство, обмеження (скасування) субсидій у галузі рибальства, електронна комерція, дисципліни з внутрішнього регулювання у сфері послуг. Крім того, заінтересовані члени СОТ обговорюють питання, які не входять до порядку денного раунду багатосторонніх переговорів "Доха – Розвиток", а саме: робоча програма для мікро-, малих та середніх підприємств, спрощення процедур інвестування тощо.

ПЕРЕГОВОРИ ЩОДО ВСТУПУ НОВИХ ЧЛЕНІВ ДО СОТ

Україна бере участь у багатосторонніх і двосторонніх переговорах щодо приєднання до СОТ нових членів.

Наразі Україна є членом 18 робочих груп щодо вступу до СОТ таких держав: Азербайджан, Алжир, Андорра, Багамські Острови, Білорусь, Боснія і Герцеговина, Бутан, Іран, Ірак, Коморські Острови, Ліван, Лівія, Сан-Томе і Принсіпі, Сербія, Судан, Узбекистан, Екваторіальна Гвінея та Ефіопія.

Відстоювання інтересів українських виробників та постачальників послуг під час переговорів щодо вступу нових членів до СОТ ґрунтується на пропозиціях профільних державних органів влади і бізнес-асоціацій щодо усунення бар’єрів для доступу до ринків.

У період з 2008 року Україна досягла двосторонніх домовленостей щодо доступу до ринку з Самоа (2010), Чорногорією (2012), Таджикистаном (2012), Лаосом (2013), Єменом (2014), Казахстаном (2015), Боснією і Герцеговиною (2018).

УЧАСТЬ У РОБОТІ ОРГАНІВ СОТ

Представники України беруть активну участь у роботі органів СОТ, що дозволяє порушувати проблемні питання під час засідань цих органів з метою відстоювання національних інтересів держави у торговельно-економічній сфері.

На постійній основі готуються позиційні матеріали, заяви для участі у засіданнях рад з торгівлі товарами, послугами, комітетів з питань доступу до ринку, митної оцінки, ліцензування імпорту, технічного регулювання, санітарних та фітосанітарних заходів, сільського господарства, регіональних торговельних угод, державних закупівель, з правил торгівлі, субсидій та компенсаційних заходів, захисних заходів та антидемпінгової практики, спрощення процедур торгівлі, Органу з питань огляду торговельної політики тощо, проводяться консультації з членами СОТ, виносяться специфічні торговельні проблеми (занепокоєння) на розгляд профільних комітетів та інших органів СОТ.

Окремим напрямом обговорення членами організації є модернізація СОТ (підвищення ефективності діяльності робочих органів, посилення дисциплін нотифікацій, систематизація торговельних занепокоєнь), відновлення повномасштабного функціонування Органу з питань вирішення спорів.

Обговорення позицій членів СОТ та їх офіційних (письмових) пропозицій зі згаданої вище тематики зазвичай відбувається під час переговорів у рамках засідань спеціальних сесій відповідних органів СОТ або робочих груп.

ВИРІШЕННЯ ТОРГОВЕЛЬНИХ СПОРІВ

Наразі Україна бере участь у чотирьох торговельних спорах: у трьох – як позивач (DS 530 "Казахстан – антидемпінгові заходи щодо сталевих труб", DS 569 "Вірменія – антидемпінгові заходи щодо сталевих труб", DS 570 "Киргизька Республіка – антидемпінгові заходи щодо сталевих труб"), у одному – як відповідач (DS 525 "Україна – заходи, що стосуються торгівлі товарами і послугами").

Крім цього, Україна бере участь у понад 30 спорах як третя сторона.

МОНІТОРИНГ ТОРГОВЕЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ

Проведення оглядів торговельної політики членів СОТ є одним із найважливіших напрямів діяльності цієї міжнародної організації. Метою оглядів є забезпечення прозорості та передбачуваності торговельних режимів членів СОТ, сприяння більш повному дотриманню правил та принципів СОТ усіма членами.

Участь у цій регулярній процедурі дає можливість відстежувати зміни у торговельній політиці членів СОТ, обговорювати проблемні питання, які можуть мати або мають негативний вплив на дво- та багатосторонню торгівлю, отримувати додаткові пояснення щодо запроваджених заходів.

Використовуючи зазначений інструмент, Україна приділяє особливу увагу торговельним політикам і практикам членів СОТ, які є важливими торговельними партнерами нашої держави, зокрема тих, що належать до "ринків у фокусі" згідно з Експортною стратегією України ("дорожньою картою" стратегічного розвитку торгівлі) на 2017 - 2021 роки.

Довідково. Перший огляд торговельної політики України в СОТ було проведено 19 та 21 квітня 2016 року.

НОТИФІКУВАННЯ СОТ ТА ОПРАЦЮВАННЯ ЗАПИТІВ ЧЛЕНІВ СОТ

Україна як член СОТ дотримується зобов’язань у сфері прозорості згідно з положеннями угод СОТ та, тим самим, робить внесок в укріплення багатосторонньої торговельної системи СОТ, в якій прозорість торговельної політики членів є однією з основних засад її діяльності.

З цією метою Мінекономіки забезпечується виконання функцій:

національного органу нотифікацій за всіма угодами СОТ;

пункту обробки запитів членів СОТ з питань СФЗ/ТБТ, а також інших угод СОТ;

контактного пункту з надання інформації до Інтегрованої бази даних СОТ (митний тариф, статистика імпорту);

інформаційного пункту для державних/недержавних установ/бізнесу з питань, що регулюються Угодами СОТ;

користувача з адміністративними правами системи еPing СФЗ/ТБТ.

https://freegeoip.net/json