Звичайна версія Розмір шрифта: A A A Схема кольорів: A A A
      Головна / Діяльність / Діяльність України у Світовій організації торгівлі / Участь України в роботі регулярних органів СОТ / Участь у засіданнях Комітету з СФЗ / Засідання
Інформація щодо участі в роботі засідання Комітету СОТ з питань санітарних і фітосанітарних заходів (20-22 березня 2024 року)
04.04.2024 | 09:09 | Департамент торговельних угод та розвитку експорту.

20 – 22 березня 2024 року відбулось 88-ме офіційне засідання Комітету СОТ з питань санітарних і фітосанітарних заходів (далі – Комітет).

На засіданні Комітету було розглянуто 49 торговельних занепокоєнь, 4 з яких були вперше внесені на обговорення. Нові торговельні занепокоєння стосувалися вимог щодо сертифікатів відповідності для перероблених харчових продуктів, затримок у публікації вимог щодо відновлення доступу на ринок та затримок у видачі дозволів для певних підприємств і продуктів. Інші занепокоєння стосувалися залишків пестицидів, забруднюючих речовин, речовин, що руйнують ендокринну систему, ветеринарних лікарських засобів, а також викликів, пов’язаних із процедурами СФЗ та дозволами на імпорт.

Під час засідання було проведено дискусію стосовно відповідної діяльності членів СОТ та міжнародних організацій, що розробляють стандарти у сфері СФЗ, дії та імплементації Угоди про застосування санітарних та фітосанітарних заходів, зокрема з питань еквівалентності, регіоналізації, прозорості, процедур контролю, інспекцій та ухвалення, моніторингу дотримання міжнародних стандартів, спеціального і диференційного режиму, а також щодо інших питань у сфері компетенції Комітету.

Відповідно до пропозиції Голови Комітету члени погодились провести тематичний семінар з питань використання електронних інструментів у сфері СФЗ напередодні чергового засідання Комітету, яке заплановано на 26 – 28 червня 2024 року. Голова закликав членів надати пропозиції щодо наповнення програми такого заходу.

У рамках пункту порядку денного 2.а зазначеного засідання Комітету СФЗ представниця української делегації виголосила виступ, у якому поінформувала про заходи, які здійснює Україна, з метою імплементації Угоди про застосування санітарних та фітосанітарних заходів, у тому числі щодо цифровізації процедур у сфері СФЗ. Представниця делегації України повідомила про прогрес України щодо інтеграції до міжнародної системи обміну фітосанітарними сертифікатами e-Phyto HUB, яка підтримується Секретаріатом Міжнародної конвенції про захист рослин, автоматизації процесів виявлення і спостереження за хворобами тварин, цифровізації послуг щодо реєстрації потужностей операторів ринку. Вона підкреслила, що згадані заходи сприяють більш активному залученню України до міжнародної торгівлі сільськогосподарською продукцією попри російську військову агресію та відновленню аграрного сектору від наслідків бойових дій.

Делегації ЄС, США, Канади, Австралії, Великої Британії, Нової Зеландії, Швейцарії та Японії відзначили зусилля України у сфері СФЗ та підтримали незалежність, територіальну цілісність та суверенітет України у межах її міжнародно визнаних кордонів, а також закликали рф вивести свої війська з території України.

Крім того, 20 березня 2024 року відбулось неформальне засідання Комітету, яке було присвячене обговоренню результатів 13-ї Конференції міністрів, розгляду пропозицій, розповсюджених членами СОТ у рамках шостого огляду дії Угоди про застосування санітарних та фітосанітарних заходів, удосконалення функціонування Комітету СФЗ.

Голова Комітету СФЗ поінформував членів СОТ про відсутність консенсусу щодо затвердження проекту звіту (G/SPS/W/344/Rev.3) за результатами виконання робочої програми відповідно до параграфу 8 Декларації міністрів з питань санітарних та фітосанітарних заходів (WT/MIN(22)/27 – WT/L/1138), прийнятої під час 12-ї Конференції міністрів СОТ. Голова також привернув увагу членів до необхідності виконання нещодавно ухваленої Декларації міністрів щодо точного, ефективного та оперативного виконання положень про спеціальний та диференційний режим в Угоді про застосування санітарних та фітосанітарних заходів та Угоді про технічні бар'єри в торгівлі (WT/MIN(24)/36 – WT/L/1191).

Низка членів Комітету висловила розчарування через відсутність консенсусу стосовно звіту про виконання робочої програми. Було також наголошено на необхідності узгодження формату і процедури роботи з виконання мандату документа WT/MIN(24)/36 – WT/L/1191. Окремі делегації зазначили про те, що питання, які порушені у документі WT/MIN(24)/36 – WT/L/1191, доцільно розглянути під час проведення шостого огляду дії Угоди застосування санітарних та фітосанітарних заходів.

Комітет СОТ з питань санітарних і фітосанітарних заходів (СФЗ) – орган в системі СОТ, підзвітний Раді з питань торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угоди СОТ про застосування санітарних і фітосанітарних заходів, надання членам СОТ можливості проводити консультації з питань, пов’язаних із виконанням зобов’язань у СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сфері санітарних і фітосанітарних заходів.

Міністерство економіки України 01008, Україна, м. Київ,
вул. Грушевського, 12/2