Звичайна версія Розмір шрифта: A A A Схема кольорів: A A A
      Головна / Діяльність / Стратегічне планування та макроекономічне прогнозування / Макроекономічний аналіз та прогнозування / Прогноз / Консенсус-прогноз
Консенсус-прогноз динаміки зростання споживчих цін не гарантує їх реального підвищення: роз’яснення Мінекономіки
08.12.2021 | 09:22 | Департамент стратегічного планування та макроекономічного прогнозування.

В оприлюдненому Міністерством економіки України консенсус-прогнозі №54 подаються дані щодо зростання тарифів на комунальні послуги. Це усереднені значення припущень низки експертних та фінансових установ, що в дійсності можуть не справдитись. Зокрема, прогнози фахівців щодо зростання цін у 2022 році не враховують цільові програми та конкретні дії Уряду.

Наприклад, у жовтні експерти прогнозували, що у поточному 2021 році ціни на гарячу воду та опалення зростуть на 33%, а в реальності фактичне зростання склало лише 1,5%. Оскільки Уряд підписав Меморандум з місцевими органами влади, забезпечив продаж газу для населення від НАК Нафтогаз по ціні у 5 разів нижче за ринкову (7,4 грн/м3 замість 35 грн/м3).

Консенсус-аналіз є усередненим баченням реакції внутрішніх цін на надзвичайно високі піки ціни на газ на зовнішніх ринках. Так, за даними Світового банку середньомісячна ціна на природний газ на Європейських ринках у жовтні 2021 року становила 878,7 дол. США. за тис. м3, а вже у листопаді 2021 року – 781,7 дол. США. за тис. м3. За денними даними біржі CEGH за період з 1 жовтня поточного року по сьогодні пік ціни на природний газ припадав на 5 жовтня, коли ціна становила близько 1252 дол. США.

При цьому припущення експертів щодо зростання цін у 2022 році не враховують цільові програми та конкретні дії Уряду.

Так, у травні Кабінет Міністрів України прийняв постанову №586, якою схвалено офіційний прогноз щодо динаміки цін на 2022 рік. Так, очікуємо, що зростання ціни на опалення буде на рівні 6%, на воду 11%, на електроенергію 0%, на газ 13%. Допустимий коридор ± 3%.

Слід зазначити, що ключовий пріоритет Уряду - стримати зростання цін на житлово-комунальні послуги для населення. Будуть вжиті заходи, щоб залишити зростання тарифів у мінімальній динаміці.

Міністерство економіки України 01008, Україна, м. Київ,
вул. Грушевського, 12/2