Другий Огляд торговельної політики Республіки Вірменія було проведено 20 та 22 листопада 2018 року під час засідання Органу СОТ з огляду торговельної політики у м. Женева (Швейцарська Конфедерація).
Обговорювалися два основні документи – звіти, підготовлені відповідно Урядом Вірменії та Секретаріатом СОТ (документи WT/TPR/G/379 і WT/TPR/S/379), а також відповіді Вірменії на письмові запитання, попередньо надіслані членами СОТ, у тому числі Україною (понад 20 запитань).
В обговоренні взяли участь представники 20 делегацій, які були поінформовані про стан економічного розвитку та торговельний режим Вірменії. Відзначалося покращення показників економічного розвитку та торговельної діяльності за період між першим оглядом торговельної політики Вірменії у 2010 році, зокрема пожвавлення економіки після глобальної фінансової кризи 2008 року із середньорічним темпом зростання ВВП на рівні 4 відсотки, низький рівень інфляції, зниження бідності, значний прогрес у досягненні макроекономічної стабільності, чому у значній мірі сприяла торгівля товарами та послугами, частка якої складає 87 відсотків від ВВП.
Відмічалася і діяльність Вірменії в рамках СОТ, а саме приєднання до Угоди СОТ про державні закупівлі та ратифікація Угоди СОТ про спрощення процедур торгівлі. При цьому члени СОТ вітали імплементацію Вірменією значної кількості положень Угоди СОТ про спрощення процедур торгівлі, визначених як категорія B, раніше терміну, зазначеного у відповідній нотифікації. Водночас представники деяких делегацій закликали Вірменію приєднатися до Угоди СОТ про інформаційні технології та ратифікувати Протокол про внесення змін до Угоди ТРІПС.
Високо оцінюючи досягнення економічної та торговельної політики Вірменії, учасники засідання також наголошували на викликах, які продовжують бути актуальними у деяких сферах і сьогодні, включаючи вразливість країни до зовнішніх загроз, а також необхідність активізації зусиль для забезпечення диверсифікації виробництва та експорту, що досі фокусуються на видобувному секторі та туризмі і залежать від обмеженої кількості торговельних партнерів.
Зазначалося про зміни торговельного режиму у зв’язку із членством Вірменії у Євразійському економічному союзі (далі – ЄАЕС), підписанням Угоди про партнерство з ЄС, укладенням декількох угод про вільну торгівлю.
При цьому учасники засідання намагалися проаналізувати наслідки вступу Вірменії до ЄАЕС та стан дотримання міжнародних зобов’язань, взятих Вірменією в рамках її членства у СОТ. У цьому зв’язку порушувалися питання щодо:
- підвищення ставок тарифів за багатьма тарифними лініями (у середньому з 2,7 відсотка у 2009 році до 7,5 відсотка у 2018 році);
- особливостей застосування заходів технічного регулювання, санітарних і фітосанітарних вимог Вірменією як членом ЄАЕС, необхідності своєчасного направлення відповідних повідомлень до СОТ;
- законодавчих змін у сфері здійснення державних закупівель в результаті вступу Вірменії до ЄАЕС;
- гармонізації законодавства Вірменії про конкуренцію із правилами ЄАЕС.
Відповідні запитання до Вірменії були представлені у виступах представників Ісландії, Китаю, США, Японії, ЄС, України та інших членів СОТ.
Зокрема, у заяві від України, оголошеної у виступі представника Мінекономрозвитку під час засідання, було привернуто увагу членів СОТ щодо деяких аспектів торговельної політики Вірменії, пов’язаних із її вступом до ЄАЕС у 2015 році. Було наголошено про зацікавленість України у подальшому розвитку двосторонніх торговельно-економічних відносин з Вірменією в рамках режиму вільної торгівлі. У цьому зв’язку зазначалося про запитання України стосовно застосування Вірменією торговельного режиму ЄАЕС, включаючи єдиний зовнішній тариф.
Крім того, було висловлено занепокоєння України щодо делегування Вірменією повноважень у сфері застосування заходів торговельного захисту Євразійській економічній комісії та закликано до неухильного дотримання міжнародних зобов’язань, взятих Вірменією в рамках її членства у СОТ, базуючись на відповідних положеннях угод СОТ.
Також під час виступу від України було зазначено і про інші питання, які порушувалися Україною до Вірменії (стосовно захисту прав інтелектуальної власності, програм державної підтримки сільського господарства, особливостей сфери ринків фінансових послуг, участі Вірменії у подальшій діяльності СОТ щодо електронної комерції та регулювання сфери послуг тощо).
У відповідь на порушені запитання членів СОТ глава делегації Вірменії, заступник Міністра економічного розвитку та інвестицій Вірменії А.Ованесян, у своєму заключному слові під час другого дня засідання запевнив учасників у неухильному дотриманні Вірменією своїх зобов’язань, взятих у рамках членства в СОТ та підписаних угод про вільну торгівлю, приділивши окрему увагу відповіді на запитання України.
Закриваючи засідання, Глава Органу СОТ з огляду торговельної політики висловив сподівання, що участь у зазначеному заході буде корисною не лише для членів СОТ, які змогли поглибити своє розуміння останніх досягнень та змін у торговельній, економічній та інвестиційній політиці Вірменії з часу попереднього огляду 2010 року, а і насамперед для Вірменії, у продовженні процесу реформування сфери економіки та торгівлі та реалізації політики, спрямованої на досягнення цілей сталого розвитку та подолання викликів, які постають перед цією країною сьогодні.
Інформаційні ресурси
Повідом про корупцію |
Розрахунок середньоринкової вартості автомобілів |
Бази даних у сфері технічного регулювання; |
Єдиний державний портал адміністратівніх послуг |
Державні закупівлі |
Міністерство економіки України |
01008, Україна, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2 |