Звичайна версія Розмір шрифта: A A A Схема кольорів: A A A
      Головна / Діяльність / Інвестиційна політика та міжнародне інвестиційне співробітництво / Інструменти залучення інвестицій / Індустріальні парки в Україні
Довідкова інформація щодо реалізації проекту "Глобальна програма еко-індустріальних парків в Україні: реалізація на місцевому рівні"
13.02.2023 | 18:22 | Департамент інвестицій, інновацій та інтелектуальної власності .

Мінекономіки та Організація Об’єднаних Націй з промислового розвитку (ЮНІДО), за участю інших заінтересованих органів, починаючи з 2020 року реалізують проект технічної допомоги "Глобальна програма еко-індустріальних парків в Україні: реалізація на місцевому рівні", реєстраційна картка проекту (програми) від 10.08.2020 № 4485 (далі – проект), який має сприяти запровадженню принципів циркулярної економіки (підвищенню продуктивності використання ресурсів, створення закритих циклів використання ресурсів і відходів, які здатні покращити економічні, екологічні та соціальні якості бізнесу, сприятиме залученню інвестицій до регіону) та розрахований на період до 2023 року.

Цей проект є частиною Глобальної програми еко-індустріальних парків (далі – ЕІП) у країнах, що розвиваються та з перехідною економікою, та фінансується урядом Швейцарії через Державний секретаріат з економічних питань Швейцарії (SECO), і буде спрямований на розвиток ЕІП в Україні.

В рамках проекту проаналізовано існуючі індустріальні парки України та обрано 3 пілотних парка (не включені до Реєстру індустріальних парків), в яких наявна значна кількість компаній: на базі КП "Білоцерківський вантажний авіаційний комплекс" (Київська область), "Агромаш" (м. Запоріжжя) та "ПАТРІОТ" (м. Суми) для впровадження моделі ЕІП.

Разом із цим, у 2022 році обрано додаткові два пілотні індустріальні парки ("Мольфар" у Закарпатській області та "Калуський індустріальний ХАБ" у Івано-Франківській області – включений до Реєстру індустріальних парків) для надання подальшої технічної підтримки в рамках проекту.

Інші індустріальні парки будуть долучені до проекту як одержувачі "м'якої" допомоги шляхом навчання та підвищення обізнаності стосовно питань, пов’язаних із плануванням і організацією функціонування ЕІП.

Конкретний очікуваний результат полягає у покращенні екологічних, економічних та соціальних показників промислової діяльності за рахунок впровадження підходів ЕІП у вибраних пілотних індустріальних парках, у межах яких вже проваджується господарська діяльність, та посилення ролі моделі ЕІП в розвитку країни.

Відповідно до Національної економічної стратегії на період до 2030 року, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2021 № 179, в напрямі розвитку індустріальних парків передбачено завдання із забезпечення державної підтримки індустріальних парків, включених до Реєстру індустріальних (промислових) парків, шляхом фінансування заходів, спрямованих на покращення екологічних, енергетичних та економічних показників їх функціонування з метою запровадження моделі ЕІП (Розділ ІІ "Стратегічний курс економічної політики до 2030 року", Напрям 10 "Промисловість", "Стратегічний курс розвитку промисловості", стратегічна ціль "Створення нових виробничих потужностей через стимулювання інноваційної діяльності підприємств у всіх регіонах країни із використання конкурентних переваг кожного з них").

Кінцевий строк виконання: 31.12.2023

Кошторисна вартість проекту: 2 260 000 Швейцарських франків.

 

Стан виконання  

У рамках реалізації проекту Мінекономіки створено міжвідомчу робочу групу з питань впровадження політики розвитку еко-індустріальних парків (далі – Міжвідомча робоча група), яка складається з представників центральних органів виконавчої влади та представників бізнес-асоціацій.

Вказана Міжвідомча робоча група аналізує міжнародний досвід у сфері ЕІП та національне законодавство у сфері індустріальних парків, а також готує рекомендації та пропозиції щодо внесення змін до чинного законодавства стосовно впровадження політики розвитку ЕІП.

Разом із цим, в рамках реалізації проекту напрацьовано пропозиції щодо затвердження Стратегії розвитку індустріальних парків, прийняття якої, передбачено Законом України від 07.09.2021 № 1710-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про індустріальні парки" та деяких інших законодавчих актів України щодо залучення інвестицій у промисловий сектор економіки шляхом стимулювання створення індустріальних парків", який набрав чинності 07.10.2021.

Вже відбулись 3 засідання цієї Міжвідомчої робочої групи на якому учасники змогли більше ознайомитись із проектом "Глобальна програма еко-індустріальних парків в Україні: реалізація на місцевому рівні" та узгодити проект Дорожньої карти дій впровадження політики розвитку еко-індустріальних парків.

Впровадження механізму ЕІП може бути здійснено шляхом внесення змін до Закону України "Про індустріальні парки", зокрема, щодо термінологічного визначення ЕІП, їх критеріїв (екологічних, енергетичних та економічних показників), впровадження поняття "промислового симбіозу", дерегуляції окремих видів діяльності в межах парків для запровадження такого симбіозу, механізмів та інструментів підтримки, а також розроблення та прийняття відповідних підзаконних актів.

Мінекономіки спільно з проектом вже підготовлено попередні пропозиції щодо відповідних законодавчих змін, які у 2023 році передбачається підготувати у формі урядового законопроекту та подати до Верховної Ради України.

Розроблення та впровадження інструменту ЕІП здійснюється у співпраці Мінекономіки та проекту міжнародної технічної допомоги "Глобальна програма еко-індустріальних парків в Україні: реалізація на місцевому рівні", а також в рамках утвореної Мінекономіки міжвідомчої робочої групи з питань впровадження політики розвитку ЕІП.

Більш детально ознайомитись із діяльністю проекту можливо на вебсайті: https://geipp-ukraine.org/.

Міністерство економіки України 01008, Україна, м. Київ,
вул. Грушевського, 12/2