99-те офіційне засідання Комітету СОТ з питань сільського господарства (далі – Комітет) та його неофіційне засідання відбулись 23–24 вересня 2021 року в м. Женева (Швейцарська Конфедерація) у змішаному форматі.
До порядку денного засідання Комітету було включено ініційоване українською стороною питання щодо ненадання Російською Федерацією відповідей на запитання України стосовно запровадження РФ заборони експорту гречки та неподання передбачених вимогами СОТ нотифікацій.
Крім того українська сторона підтримала занепокоєння інших членів з питань щодо:
- обмежень експорту яловичини Аргентиною та неподання відповідних нотифікацій до СОТ;
- обмежень експорту виробів з макаронного тіста Туреччиною та неподання відповідних нотифікацій до СОТ;
- політики Індії стосовно торгівлі бобовими, зокрема постійного продовження дії кількісних обмежень на імпорт бобових, що не відповідає вимогам статті ХI ГАТТ 1994 та статті 4 Угоди про сільське господарство;
- експортних субсидій Бразилії та Венесуели.
Учасники засідання обговорили питання щодо виконання рішень конференцій міністрів СОТ 2013 року стосовно адміністрування тарифних квот (далі – рішення Балі) та 2015 року стосовно експортної конкуренції (далі – рішення Найробі).
Зокрема, члени продовжили дискусії стосовно внесення змін до п. 4 Додатку А до рішення Балі з метою удосконалення механізму, що застосовується у випадку недостатнього рівня заповнення тарифної квоти. На запит української сторони Секретаріат СОТ надав роз’яснення щодо ситуації тих членів, у Розкладах поступок і зобов’язань яких передбачені конкретні методи адміністрування тарифних квот (наприклад України). Було зазначено, що відповідно до п. 5 Додатку А до рішення Балі, у разі виникнення протиріч між застосуванням положень рішення Балі та положень угод, яких стосуються зобов’язання членів, останні матимуть переважну силу. Члени погодились продовжити консультації з метою прийняття остаточного рішення щодо формулювання п. 4 Додатку А до рішення Балі.
У рамках виконання рішення Найробі учасники засідання провели щорічну спеціалізовану дискусію щодо експортної конкуренції на основі документу G/AG/W/125/Rev.14, підготовленого Секретаріатом з урахуванням відповідей членів на опитувальник з експортної конкуренції, передбачений рішенням Найробі.
Голова подякував 33 членам (включаючи Україну), які вчасно надали відповіді на опитувальник, та закликав усіх членів виконувати свої зобов’язання, визнаючи при цьому труднощі, з якими стикаються деякі країни, що розвиваються.
Венесуела та Бразилія поінформували про продовження внутрішньодержавних узгоджень проєктів змінених Розкладів зобов’язань в частині скасування експортних субсидій на виконання рішення Найробі. Зокрема. Венесуела зазначила, що процес внесення змін до Розкладу уповільнився через пандемію. Бразилія наголосила, що наразі експортні субсидії на сільськогосподарську продукцію не надаються, а проект Розкладу буде розповсюджений після опублікування відповідного указу президента.
Під час обговорення питання щодо впливу пандемії COVID-19 на сільське господарство ЄС представив оновлений звіт про заходи, пов’язані з COVID, що впроваджуються на національному рівні. За даними Всесвітньої продовольчої програми Організації Об’єднаних Націй передбачається, що у 2021 році понад 270 мільйонів людей опиниться під загрозою нестачі продовольства, а 41 мільйон людей – на межі голоду. З огляду на зазначене було висловлено вдячність 81 члену СОТ (у т. ч. Україні), які підписали спільну заяву щодо незастосування обмежень експорту продуктів харчування у випадку їх придбання для некомерційних гуманітарних цілей Всесвітньою продовольчою програмою, та наголошено на важливості прийняття відповідного рішення на 12-й Конференції міністрів СОТ (29.11–03.12.2021, м. Женева).
Окрім того, учасники засідання схвалили рішення щодо поновлення статусу спостерігача (ad hoc) на 2022 рік для Міжамериканського інституту співробітництва у сфері сільського господарства (IICA).
Наступне засідання Комітету відбудеться у березні 2022 року.
Комітет СОТ з питань сільського господарства – орган у системі СОТ, підзвітний Раді з питань торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угоди СОТ про сільське господарство, надання членам СОТ можливості консультуватися з питань, пов'язаних із виконанням зобов'язань в СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сфері сільського господарства.
Інформаційні ресурси
Повідом про корупцію |
Розрахунок середньоринкової вартості автомобілів |
Бази даних у сфері технічного регулювання; |
Єдиний державний портал адміністратівніх послуг |
Державні закупівлі |
Міністерство економіки України |
01008, Україна, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2 |