29-30 квітня 2021 року відбулося чергове засідання Комітету з доступу до ринку (далі – Комітет).
На початку засідання учасники приділили увагу розгляду нового підсумкового звіту, підготовленого Секретаріатом СОТ щодо експортних обмежень та заходів зі сприяння торгівлі, пов'язаних з пандемією COVID-19.
Голова Комітету зазначив, що лише 10 членів повідомили про припинення дії заборон або обмежень на експорт (Австралія, Бахрейн, Бангладеш, Єгипет, Європейський Союз, Молдова, Норвегія, Швейцарія, Україна, В'єтнам) та закликав інших членів якнайшвидше інформувати про будь-які зміни.
Представник Всесвітньої митної організації (ВМО) презентував інформацію з описом основних змін, які очікуються з набранням чинності 01.01.2022 7-го випуску редакції Гармонізованої системи опису і кодування товарів (так званої HS2022) – відповідно до Конвенції про гармонізовану систему опису та кодування товару. За наданою інформацією, наразі Гармонізована система опису і кодування товарів використовується в 211 країнах (з яких 160 є договірними сторонами Конвенції про гармонізовану систему опису та кодування товару). Нова редакція вносить значні зміни до Гармонізованої системи – загалом 351 комплект поправок, які охоплюють широкий спектр товарів, що переміщуються через кордон (для порівняння, редакція 2017 року містить 233 комплекти поправок).
Зміни, введені в HS2022, включають визнання нових груп товарів, які раніше не були помітні в класифікації та роз'яснення змін для правильної класифікації певних товарів. Були створені нові категорії для класифікації широкого спектру продуктів, включаючи електричні та електронні відходи, нові тютюнові вироби та продукти на основі нікотину, безпілотні літальні апарати (дрони), смартфони, скляні волокна, плацебо та набори для клінічних випробувань, радіоактивні матеріали та кабінети біологічної безпеки, а також предмети, необхідні для виготовлення саморобних вибухових пристроїв.
Також учасники привітали ініціативу Секретаріату щодо організації ще однієї сесії стосовно вдосконалення інтернет-інструментів для розповсюдження даних про тарифи та імпорт (інтегрована база даних СОТ та зведена база даних тарифних розкладів, електронна бібліотека товарів та графіки баз даних щодо кількісних обмежень тощо).
Крім того, Комітет розглянув понад 20 питань щодо перепон у торгівлі, нових і раніше піднятих, серед яких: заходи щодо обмеження імпорту Анголи, запроваджені США; митні збори Китаю на певні інтегральні схеми; заходи, що руйнують торгівлю та обмежувальні дії Китаю; механізм ЄС з регулювання вуглецю на кордоні; механізм прозорості експорту вакцин Європейського Союзу; митні збори Індії на електрозв'язок та інші товари; політика Індії щодо імпорту шин; обмеження Індії щодо кондиціонерів; кількісні обмеження Індії щодо бобових; митні збори Індонезії на телекомунікаційні продукти; обмеження Індонезії щодо кондиціонерів повітря; кількісні обмеження Монголії на імпорт певної сільськогосподарської продукції; заборона імпорту Непалу на енергетичні напої; селективний податок на певні імпортні товари; заборона Шрі-Ланки на ввезення різних продуктів; заборона Шрі-Ланки на імпорт пальмової олії; система реєстрації виробників, запроваджена Єгиптом, тощо.
Дискусійним був розгляд питання щодо переговорів з перегляду тарифних зобов’язань Великої Британії у контексті її виходу зі складу Європейського Союзу відповідно до статті XXVIII ГАТТ 1994. Делегати від окремих країн у черговий раз висловили системні занепокоєння стосовно переговорного процесу, зокрема щодо втрати комерційної цінності окремих тарифних квот внаслідок обраного механізму розподілу тарифних зобов’язань, розмірів внутрішньої підтримки, застосування спеціальних захисних заходів у сільському господарстві, а також викривлення даних у Розкладі специфічних зобов’язань Великої Британії внаслідок проведення валютної конвертації). Крім того, представник РФ зауважив про неможливість продовження переговорного процесу за відсутності компенсаційної пропозиції. Представники Австралії, Бразилії, Канади, Китаю, Нової Зеландії, Парагваю та США закликали Велику Британію до пошуку шляхів вирішення згадуваних занепокоєнь та підкреслили готовність до продовження переговорного процесу. Представник Великої Британії повідомила про позитивну динаміку в переговорах із низкою членів СОТ, зауважила про незмінність принципу розподілу тарифних зобов’язань між ЄС та Великою Британією, а також готовність до подальших конструктивних обговорень усіх проблемних питань.
Особливої уваги заслуговує питання порядку денного щодо Зеленого курсу ЄС, під час якого представники Австралії, Бахрейну, Бразилії, Індії, Казахстану, Канади, Киргизстану, Китайського Тайбею, Китаю, Мексики, Пакистану, Парагваю, Республіки Корея, РФ, Саудівської Аравії, США, Таїланду, Туреччини, Уругваю та Філіппін висловили низку занепокоєнь стосовно запровадження ЄС механізму коригування вуглецю на кордоні (далі – СВАМ), зокрема щодо: узгодженості механізму правилам, закріпленим в угодах СОТ, та можливого його використання в якості дискримінаційного інструменту; відповідності СВАМ положенням Рамкової конвенції ООН про зміну клімату та Паризької угоди; введення СВАМ у дію вже в 2023 році, що може спричинити додаткові труднощі (особливо для країн, що розвиваються, які будуть в процесі відновлення після економічної кризи, спричиненої пандемією COVID-19); врахування при розробці механізму обмеженого потенціалу окремих країн, які є торговельними партнерами ЄС. Також делегати попросили ЄС деталізувати як саме буде розраховуватися вміст вуглецю в імпортованих товарах; чи вплине запровадження механізму на спеціальний режим преференцій Генералізованої системи преференцій ЄС; чи буде застосовуватись СВАМ для товарів, що експортуються. У відповідь представник ЄС запевнила членів, що СВАМ буде відповідати вимогам угод СОТ та Паризької угоди, а представлення його формату має відбутися найближчим часом. Також було зазначено про необхідність вжиття більш жорстких заходів задля досягнення цілей Паризької угоди та підкреслено, що запровадження механізму коригування вуглецю на кордоні має на меті, серед іншого, запобігти перенесенню виробництва з країн-членів ЄС до країн в яких відсутня або впроваджена менш жорстка екологічна політика.
Більше інформації про захід за посиланням.
Наступне засідання Комітету СОТ з доступу до ринку відбудеться в жовтні 2021.
Інформаційні ресурси
Повідом про корупцію |
Розрахунок середньоринкової вартості автомобілів |
Бази даних у сфері технічного регулювання; |
Єдиний державний портал адміністратівніх послуг |
Державні закупівлі |
Міністерство економіки України |
01008, Україна, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2 |