04-05 квітня 2022 року відбулося чергове засідання Комітету з питань спрощення процедур торгівлі (далі – Комітет).
Відповідно до порядку денного та за результатами проведеного у 2021 році першого Огляду функціонування та імплементації Угоди СОТ про спрощення процедур торгівлі учасниками засідання було розглянуто низку питань, пов'язаних з процесом нотифікації та термінів імплементації положень Угоди СОТ про спрощення процедур торгівлі (далі – Угода).
Так, до порядку денного всіх засідань Комітету тепер додається новий постійний пункт щодо своєчасності реалізації Угоди членами на основі кінцевих дат, про які кожна з країн відповідно повідомляла раніше. Згідно з наданою в звіті Секретаріату СОТ інформації, у період з 1 січня по 31 грудня 2022 року 31 члени мають впровадити 229 заходів у рамках виконання положень Угоди, у період з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2023 року ще 47 членів повинні імплементувати 444 заходи. При цьому до найбільш поширених заходів відносяться: запровадження принципу Єдиного вікна, опублікування та доступність інформації про торгові процедури в Інтернеті, пов'язані з управлінням ризиками заходи, вимірювання та публікація середнього часу випуску товарів, співпраця між прикордонними службами тощо.
За цим новим пунктом порядку денного у ході зустрічі 2 країни презентували оновлену інформацію про їх стан виконання Угоди, у тому числі й Україна.
Монголія повідомила про імплементацію дев'яти заходів, які мали бути виконані у 2021 році, та двох заходів, які мають реалізовуватись у 2022 році, зазначивши, що вони сприяють своєчасному виконанню Угоди.
Зі свого боку представником України було поінформовано присутніх про те, що навіть в умовах війни Україною впроваджено та удосконалено заходи із спрощення процедур торгівлі, зокрема й ті, що передбачені Угодою, з метою прискорення митного оформлення товарів, що ввозяться на митну територію України у період дії воєнного стану. Так, з початку березня під час ввезення на митну територію України товарів їх декларування та митне оформлення відповідно до митного режиму імпорту може здійснюватися шляхом подання попередньої митної декларації без пред’явлення таких товарів митному органу (постанова КМУ від 09.03.2022 № 236). Митне оформлення товарів здійснюється без застосування заходів нетарифного регулювання, а під час ввезення на митну територію України лікарських засобів, медичних виробів та окремих продуктів харчування (м'ясо, риба, чай, кава, какао тощо) може надаватися відстрочення сплати митних платежів.
Крім того, постановою КМУ від 20.03.2022 № 330 ухвалено рішення, яке надає право суб’єктам господарювання та громадянам, які ввозять на митну територію України товари, зокрема транспортні засоби, обирати спрощений спосіб митного оформлення, який передбачає ввезення товарів (крім спирту, алкогольних напоїв, пива, тютюнових виробів тощо) без справляння митних платежів шляхом подання попередньої митної декларації без проведення митного огляду, без застосування фітосанітарного контролю, заходів нетарифного регулювання безпосередньо у пунктах пропуску.
Зазначені заходи спрощують процедури митного оформлення, проте були вимушеним кроком з метою забезпечення національної продовольчої безпеки України.
Також було висловлено щиру вдячність всім партнерам, які надавали Україні спрямовану на спрощення процедур торгівлі допомогу та продовжують підтримувати українців у ці жахливі дні війни, а саме: США (Commercial Law Development Program (CLDP), USAID), ЄС (EU Public Finance Management Support Programme for Ukraine (EU4PFM), the European Union Border Assistance Mission to Moldova and Ukraine (EUBAM)), Німеччині (GIZ), Швейцарії (the SECO-WCO Global Trade Facilitation Programme (GTFP) – програма, до якої Україна офіційно доєдналася у листопаді 2021 року).
У свою чергу низка присутніх членів, таких як США, Японія, ЄС, Корея, Великобританія, Китайський Тайбей, Канада, Австралія, Норвегія, Замбія тощо, взяли слово, щоб висловити свою рішучу незгоду із вторгненням російських військ в Україну та висловити підтримку нашій країні.
Ще один новий постійний пункт порядку денного засідань Комітету – актуальна інформація про реалізовані з запізненням зобов’язання, «прострочені нотифікації». Згідно з останніми даними загалом від членів отримано 114 повідомлень щодо дат імплементації з запізненням. Представник США акцентував увагу на цьому питанні, зазначивши, що 36 країн-членів самостійно визначили кінцеву дату реалізації певних заходів, але ще так і не надали необхідну інформацію до Секретаріату щодо їх впровадження.
Крім того, відповідно до рекомендацій першого Огляду функціонування та імплементації Угоди СОТ про спрощення процедур торгівлі Секретаріатом також було проведено спеціальну сесію щодо питань транзиту, з якими стикаються члени, які не мають виходу до моря. Основне завдання цієї сесії – обмін досвідом з вирішення труднощів, у тому числі викликаних пандемією COVID-19. Учасники наголосили на важливості розвитку інфраструктури, цифровізації, оптимізації та прозорості процедур, а також співпраці між країнами, які не мають виходу до моря та «транзитними» країнами.
Казахстан (найбільша у світі країна, що не має виходу до моря) заявив про свою підтримку більш ніж 40 членів, які прагнуть прискорити імплементацію Угоди у світлі пандемії COVID-19.
Також учасниками було заслухано презентацію Гани щодо їх досвіду з реалізації принципу Єдиного вікна.
Великобританія презентувала інформацію про допомогу, яку вона спільно з іншими партнерами надає країнам, що розвиваються та найменш розвинутим країнам.
Більш детально про результати засідання – за посиланням.
Наступне засідання Комітету СОТ з питань спрощення процедур торгівлі відбудеться 29 червня – 01 липня 2022 року (29 червня 2022 року заплановано захід з нагоди 5-ої річниці з набуття чинності Угоди про спрощення процедур торгівлі).
Інформаційні ресурси
Повідом про корупцію |
Розрахунок середньоринкової вартості автомобілів |
Бази даних у сфері технічного регулювання; |
Єдиний державний портал адміністратівніх послуг |
Державні закупівлі |
Міністерство економіки України |
01008, Україна, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2 |