На початку заходу Голова Ради ТРІПС коротко доповів про перебіг останніх зустрічей (як неформальних, так і офіційних) стосовно пропозицій щодо звільнення від зобов’язань за окремими положеннями Угоди ТРІПС у зв’язку з ситуацією, що склалася з поширенням COVID-19 (“вейвер”) та зачитав відкоригований текст проекту звіту на Генеральну Раду, який було затверджено учасниками.
Далі, відповідно до порядку денного, засідання продовжилось обговоренням пропозицій Індії та ПАР, а також ЄС (документи IPC/W/669.Rev.1, IP/C/W/681).
Так, представник ПАР відмітив готовність продовжувати консультації в групах щодо питань передачі технологій та ноу-хау, адже, за його словами, права інтелектуальної власності це не лише захищені законодавчо результати діяльності людини, насамперед вони мають служити громадським інтересам, бути корисними.
У свою чергу, на підтримку “вейверу” виступили представники Чада, Танзанії, Мальдівів, Болівії та Венесуели - при цьому вони висловили розчарованість відсутністю прогресу в переговорах.
Представник ЄС зазначив, що звіт чудово відображає перебіг дискусії, повідомив про готовність продовжити консультації з обох пропозицій та запросив учасників засідання приєднуватись до ініціативи щодо торгівлі та здоров’я.
Представник Китаю висловився на підтримку “вейверу” та зазначив, що головна ціль – доступна вакцина задля подолання пандемії.
Делегат від Куби розповів про особливості вакцинації на Кубі та наголосив на необхідності прийняття рішення щодо “вейверу”.
Представник Швейцарії подякував Секретаріату та Голові за звіт, в якому відображено проведені обговорення щодо пропозицій Індії та ПАР, ЄС, та наголосив на подальшій співпраці СОТ і ВООЗ.
Представники Китайського Тайбею, Туреччини та Саудівської Аравії підкреслили значущість консультацій, які допоможуть знайти вирішення питання, яке задовольнить всіх заради забезпечення доступності необхідних медичних препаратів, розширення обсягів виробництва та постачання вакцин.
Зі свого боку представник ЄС висловив готовність брати участь у необхідних консультаціях та експертних обговореннях, зокрема щодо технічних стандартів та пакування.
Делегат від Японії повідомив про зацікавленість пропозицією ЄС та готовність до подальших консультацій з метою вирішення питання.
Представник Індонезії висловив стурбованість відсутністю результатів обговорення питання: “вейвер” не є рішенням всього, але має вирішальне значення для усунення ключових перешкод.
Представник Бразилії зазначив про зацікавленість у продовженні технічних дискусій у рамках малих експертних груп, зокрема щодо питань трансферу технологій та ноу-хау.
Наприкінці засідання у рамках п.3 порядку денного “Інші питання” виступила представниця Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ), яка розповіла про співпрацю ВОІВ, СОТ та ВООЗ з метою усунення перешкод перед виробниками вакцин, доступності вакцин для спільноти та подолання пандемії. Організації домовились про проведення найближчим часом серії семінарів з підвищення спроможності, перший такий захід буде проведено вже в вересні цього року на тему “Передача технологій та ліцензування”.
У свою чергу Голова подякував всім учасникам за активну участь в обговоренні питань та поінформував про продовження консультацій на початку вересня цього року (неформальне засідання) і нагадав, що підсумкове засідання Ради ТРІПС відбудеться в середині жовтня 2021 року.
Загалом, за результатами обговорень 20.07.2021 у рамках засідання Ради ТРІПС не відбулось змістовних змін у позиціях членів і, як результат, консенсусу щодо інструментів подолання пандемії не досягнуто. Наразі як пропозиція Індії та ПАР, так і пропозиція ЄС продовжують викликати низку запитань та занепокоєнь членів СОТ.
Довідково: Рада ТРІПС – це орган в системі СОТ, який забезпечує здійснення огляду імплементації Угоди ТРІПС та стежить за дотриманням членами СОТ своїх зобов’язань щодо неї, а також надає членам СОТ можливість проведення консультацій з питань, що відносяться до торговельних аспектів прав інтелектуальної власності.
Більш детальну інформацію про діяльність Ради ТРІПС та актуальні питання, що розглядаються під час її засідань, можна знайти на офіційному веб-сайті СОТ за посиланням.
Інформаційні ресурси
Повідом про корупцію |
Розрахунок середньоринкової вартості автомобілів |
Бази даних у сфері технічного регулювання; |
Єдиний державний портал адміністратівніх послуг |
Державні закупівлі |
Міністерство економіки України |
01008, Україна, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2 |