98-ме офіційне засідання Комітету СОТ з питань сільського господарства відбулось 17–18 червня 2021 року в м. Женева (Швейцарська Конфедерація) у віртуальному форматі. Крім того, 17 червня проведено неофіційне засідання цього Комітету та інформаційну сесію стосовно функцій Системи управління інформацією щодо сільського господарства (Ag-IMS): нотифікації, запитання та відповіді.
До порядку денного засідання Комітету були включені ініційовані українською стороною питання щодо:
- запровадження Російською Федерацією заборони експорту гречки з 05.06.2021 по 31.08.2021 та неподання передбаченої статтею 12 Угоди про сільське господарство нотифікації стосовно такого заходу;
- політики Індії щодо торгівлі бобовими, зокрема постійного продовження дії кількісних обмежень на імпорт бобових, що не відповідає вимогам статті ХI ГАТТ 1994 та статті 4 Угоди про сільське господарство;
- внесення змін до закону Республіки Молдова “Про внутрішню торгівлю”, згідно з якими може бути надана перевага торгівлі товарами внутрішнього виробництва над імпортованими, що означатиме порушення статті ІІІ ГАТТ 1994.
Під час засідання Комітету представником України надано відповіді на запитання США стосовно можливого запровадження Україною вимоги ліцензування з нульовою квотою на експорт насіння соняшнику та щодо меморандумів про взаєморозуміння із відповідними галузевими асоціаціями стосовно соняшникової олії, пшениці та кукурудзи. Зокрема було поінформовано про відсутність наразі заборон чи обмежень Україною експорту сільськогосподарської продукції та надано роз’яснення щодо меморандумів.
Також українська сторона приєдналась до обговорень озвученої Міністром сільського господарства та продовольства Франції Ж. Денорманді пропозиції щодо обов’язкового зазначення країни походження м’яса у закладах харчування Франції з огляду те, що наразі переважну частку м’яса у меню складає імпорт з-поза меж ЄС, у тому числі з України (курятина). Водночас, у своїй відповіді представник ЄС зазначив, що запропонований захід не передбачає жодних обмежень щодо продажу товарів, які не виробляються у Франції, а згадка про походження буде обов’язковою незалежно від того, чи стосується це закордонного, чи вітчизняного товару, і таким чином забезпечуватиметься дотримання вимог положень статті III ГАТТ 1994.
Під час обговорення питання щодо виконання рішення Конференції міністрів СОТ 2013 року (о. Балі, Індонезія) стосовно тарифних квот (далі – рішення Балі) основна увага приділялась можливості внесення змін до п. 4 Додатку А до рішення Балі таким чином, щоб члени СОТ, що розвиваються, як і розвинені члени, змінювали методи адміністрування у випадку недостатнього рівня заповнення тарифних квот. Представник України у своєму виступі запропонував розглянути можливість врахування у запропонованих змінах ситуації тих членів, Розклади поступок і зобов’язань яких вже передбачають застосування конкретних методів адміністрування згаданих квот (зокрема, це стосується України).
Учасники засідання також продовжили дискусії щодо імплементації рішення Конференції міністрів СОТ 2015 року (м. Найробі, Кенія) стосовно експортної конкуренції (далі – рішення Найробі), яке зобов’язує членів СОТ скасувати субсидії на експорт сільськогосподарської продукції. Було представлено оновлену інформацію щодо стану виконання рішення Найробі: 12 із 16 членів сертифікували свої оновлені Розклади зобов’язань в частині експортних субсидій; Канада та Європейський Союз розповсюдили проекти своїх Розкладів у 2017 році, але вони наразі не сертифіковані; Венесуела та Бразилія ще продовжують внутрішньодержавні узгодження проєктів зазначених Розкладів.
Наступне засідання Комітету заплановано на вересень 2021 року.
Комітет СОТ з питань сільського господарства – орган у системі СОТ, підзвітний Раді з питань торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угоди СОТ про сільське господарство, надання членам СОТ можливості консультуватися з питань, пов'язаних із виконанням зобов'язань в СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сфері сільського господарства.
Інформаційні ресурси
Повідом про корупцію |
Розрахунок середньоринкової вартості автомобілів |
Бази даних у сфері технічного регулювання; |
Єдиний державний портал адміністратівніх послуг |
Державні закупівлі |
Міністерство економіки України |
01008, Україна, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2 |