Дата затвердження: під час 12-ї сесії Конференції міністрів СОТ, яка проходила
12 – 17.06.2022 у м. Женева, Швейцарська Конфедерація, відповідним Рішенням міністрів.
Набуття чинності: після прийняття Протоколу про внесення змін до Марракеської угоди про заснування Світової організації торгівлі – Угоди про субсидії у галузі рибальства двома третинами членів СОТ.
Прийняття Протоколу Україною: Верховна Рада України прийняла розроблений Мінекономіки проект Закону України “Про прийняття Протоколу про внесення змін до Марракеської угоди про заснування Світової організації торгівлі – Угода про субсидії у галузі рибальства” 29 червня 2023 року за № 3188-IX (набув чинності
21 липня 2023 року).
Передача Україною інструменту прийняття Протоколу до СОТ: 17 серпня 2023 року Перший віце-прем'єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко передала інструмент про прийняття Україною Угоди про субсидії у галузі рибальства Генеральній директорці Світової організації торгівлі Д-ру Нгозі Оконджо-Івеалі, яка перебувала з візитом у м. Києві. Інструмент про прийняття Україною Угоди став 15-м таким документом отриманим СОТ.
Передумови прийняття: Угода розроблена на виконання параграфа 28 Декларації міністрів СОТ 2001 року.
Сфера дії Угоди: охоплює субсидії для вилову морських живих біоресурсів та пов'язаної з ним діяльності у морі.
Основні положення Угоди: Угодою забороняється:
- надання субсидій суднам та операторам суден, які були задіяні у незаконному, непідзвітному та нерегульованому рибальстві (ННН рибальстві) та діяльності на підтримку такого рибальства;
- субсидування вилову рибних запасів, що перебувають у виснаженому стані;
- субсидування промислу за межами юрисдикції прибережної держави та зон відповідальності міжнародних організацій з управління рибальством.
Кожен член СОТ повинен виявляти належну стриманість під час надання субсидій суднам, які ходять не під його прапором, а також субсидій для вилову запасів риби, статус яких є невідомим.
Крім того значно розширюються зобов'язання членів з подання нотифікацій щодо програм субсидування рибальської галузі (стаття 8).
Допомога в імплементації положень Угоди: відповідно до Угоди у рамках СОТ утворюється механізм добровільного фінансування імплементації її положень, покликаний сприяти країнам, що розвиваються, та найменш розвиненим країнам у виконанні зобов'язань за Угодою (стаття 7).
Очікувані результати: обмеження шкідливого впливу субсидій на рибні запаси. Нові правила щодо субсидування рибальства матимуть позитивний вплив на стійкість запасів Світового океану та рибальства.
Переваги для України: Угода дозволяє Україні субсидувати рибальство та, зокрема, надавати державну підтримку для модернізації рибальського флоту, який веде промисел у межах юрисдикції та зон відповідальності МОУР. Також існує можливість використання Україною положень пункту 11.1 статті 11 Угоди, який передбачає право члена СОТ надавати субсидії для відновлення від наслідків катастроф, для відновлення від наслідків військових дій, спричинених збройною агресією.
Крім того, Україна, як країна, що розвивається, за потреби може скористатися можливістю отримати технічну допомогу для імплементації положень угоди через добровільній фонд, який утворюється за статтею 7 Угоди.
Дострокове припинення дії Угоди: дія Угоди припиняється, якщо протягом чотирьох років з моменту набрання Угодою чинності не будуть прийняті комплексні дисципліни щодо субсидування перелову та надмірної потужності рибальського флоту.
Подальша робота в СОТ: члени ведуть переговори (друга хвиля переговорів) з метою розробки правил щодо субсидій, які сприяють перелову та надмірним потужностям, а також положень спеціального і диференційного режиму.
Ознайомитись з текстом Угоди можна за посиланням.
Інформаційні ресурси
Повідом про корупцію |
Розрахунок середньоринкової вартості автомобілів |
Бази даних у сфері технічного регулювання; |
Єдиний державний портал адміністратівніх послуг |
Державні закупівлі |
Міністерство економіки України |
01008, Україна, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2 |