20-22 березня 2018 року у м. Женева (Швейцарська Конфедерація) відбулись чергові неформальне та офіційне засідання Комітету СОТ з технічних бар‘єрів в торгівлі (далі – Комітет).
У рамках неформального засідання Комітету були розглянуті пропозиції членів СОТ до проекту 8-го трирічного огляду стану виконання Угоди СОТ про технічні бар‘єри в торгівлі (далі – ТБТ), зокрема пропозиції США, ПАР, Бразилії та Нової Зеландії щодо вдосконалення прозорості (документи G/TBT/W/451, G/TBT/W/452, G/TBT/W/460, G/TBT/W/463, G/TBT/W/464), пропозиції ПАР, Бразилії та США з організаційних питань роботи Комітету та стосовно найкращих регуляторних практик (G/TBT/W/452, G/TBT/W/461, G/TBT/W/464 ), а також пропозиції ЄС і ПАР щодо оцінки регуляторного впливу та застосування процедур оцінки відповідності у контексті запровадження окремими країнами вимог про отримання сертифікатів вільного продажу (G/TBT/W/462, G/TBT/W/453).
Довідково: у 2018 році Комітет здійснює 8-й огляд Угоди ТБТ (проводиться кожні три роки). Цей процес передбачає внесення країнами пропозицій щодо покращення реалізації Угоди ТБТ з урахуванням досвіду учасників, а також визначення плану подальшої роботи Комітету на період 2019-2021 роки.
Основна частина офіційного засідання Комітету традиційно була присвячена розгляду торговельних питань, які викликають занепокоєння (порядок денний засідання представлений у документі JOB/TBT/244). Загалом було розглянуто 56 специфічних торговельних занепокоєнь, у тому числі 6 нових, що стосуються твердих побутових відходів, косметики, пальмової олії, лікарських засобів, відновлюваної енергії та алкогольних напоїв.
Українською стороною були порушені такі питання:
- щодо проекту Технічного регламенту Російської Федерації стосовно безпеки алкогольних напоїв (питання порушено спільно з делегацією ЄС). Занепокоєння було підтримане представником Гватемали. В порядку реагування на висловлені зауваження делегація Російської Федерації поінформувала, що згаданий проект Технічного регламенту все ще перебуває на стадії доопрацювання, а виголошені коментарі будуть розглянуті у встановленому порядку;
- щодо правил сертифікації цементу в Російській Федерації (порушено спільно з делегацією ЄС). Занепокоєння було підтримане делегацією Мексики. Представник російської делегації поінформувала, що з урахуванням неодноразово висловлених зауважень до вказаних правил російською стороною розроблено проект змін, щодо яких вже проведено консультації із зацікавленими виробниками та імпортерами;
- щодо проекту рішення Ради Євразійської економічної комісії (ЄЕК) стосовно загальних вимог до безпеки та ефективності медичних виробів (спільно з делегацією ЄС). Представник російської сторони у своєму коментарі запевнив, що виголошені зауваження будуть взяті до уваги профільною Робочою групою з цього питання, яка створена в рамках ЄЕК;
- щодо змін до Технічного регламенту Митного союзу (РФ, Казахстан) стосовно безпечності дитячих іграшок (спільно з ЄС та США, підтримано Канадою). У черговий раз було наголошено на відсутності належного наукового обґрунтування у запропонованих змінах до вказаного Технічного регламенту.
Також українська сторона повторно приєдналася до занепокоєння, виголошеного делегаціями США та ЄС щодо запровадженого Єгиптом порядку реєстрації імпортерів. Представник Єгипту в черговий раз пояснив запровадження заходів необхідністю боротьби із ввезенням контрафактної продукції та запевнив, що вони застосовуються однаково як до імпортерів, так і до національних виробників.
Під час засідання також було порушено питання, яке носить системний характер та може мати практичні наслідки для українських експортерів. Так, делегаціями США та Канади в черговий раз було порушено питання щодо ініціативи ЄС стосовно можливого обмеження обігу та допуску на ринок товарів із вмістом ендокринних дезінтеграторів. Представник ЄС запевнив членів СОТ у своєчасному та належному інформуванні про подальші кроки з реалізації вказаної ініціативи (остаточне рішення поки що не ухвалене).
Наступне засідання Комітету заплановане на 20-21 червня 2018 року.
Довідково:
Комітет СОТ з технічних бар'єрів у торгівлі (ТБТ) – орган у системі СОТ, підзвітний Раді з торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угод СОТ про технічні бар'єри у торгівлі, надання членам СОТ можливості проводити консультації з питань, пов'язаних із виконанням зобов'язань в СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сферах технічних бар'єрів у торгівлі.
Члени СОТ використовують механізм внесення торговельних проблем на розгляд Комітету ТБТ у випадках, коли не вдається врегулювати питання шляхом двосторонніх консультацій. Також привертається увага всіх членів СОТ до можливих порушень зобов’язань за Угодою ТБТ, і використовується можливість залучення інших заінтересованих членів організації для підтримки та впливу на невиправдані технічні бар’єри у торгівлі.
Інформаційні ресурси
Повідом про корупцію |
Розрахунок середньоринкової вартості автомобілів |
Бази даних у сфері технічного регулювання; |
Єдиний державний портал адміністратівніх послуг |
Державні закупівлі |
Міністерство економіки України |
01008, Україна, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2 |