• Перейти до основного вмісту

Міністерство економіки України

Головна / Публічні закупівлі / Консультації з питань закупівель / Консультації з питань публічних закупівель
Меню

Запит від Відокремлений структурний підрозділ «Заліщицький фаховий коледж імені Є. Храпливого НУБіП України"

Тема: Предмет закупівлі
Тема розширена: Публічна закупівля за кредитні кошти
Суть питання: Доброго дня!
У зв’язку із виробничою необхідністю, у планах аграрного закладу освіти є придбати сільськогосподарської техніки, зокрема комбайну, що у подальшому дозволить скоротити витрати на оренду такої техніки та зменшить ризики невчасного збору урожаю.
Нова сільськогосподарська техніка досить дороговартісна, тому розглядається техніка, яка була у вжитку (б/у).
При цьому, власних коштів на сто процентну одноразову оплату у календарному році не передбачено. Відтак, розглядається участь у державній програмі з кредитування, де однією із сторін виступатиме Ощадбанк, який оплатить усю суму вартості товару, та стане застоводержателем до кінця виплати кредиту закладом освіти.
З огляду на це питання: чи придбання б/у сільськогосподарської техніки за кредитні кошти підпадає під дію Закону України «Про публічні закупівлі»?
Якщо так, то яку процедуру слід застосовувати з урахуванням Особливостей, затверджених постанови КМУ від 12.10.2022 № 1178?
Які спеціальні нормативно-правові акти унормовують такі правовідносини.
Дякую! З повагою!
Мирного усім дня!
Відповідь на запит 697/2023
Шановний користувачу, повідомляємо, що відповідь на питання міститься у листі від 20.10.2022 № 3323-04/70997-06 "Щодо особливостей здійснення публічних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування", розміщеному на інформаційному ресурсі Уповноваженого органу за посиланням:
https://www.me.gov.ua/InfoRez/DocumentsList?id=f2e30594-ba6c-420f-9c24-2a852415a884&tag=InforezKnowledgeDb&lang=uk-UA&fNum=3323-04%2F70997-06
Так, Закон України “Про публічні закупівлі” (далі - Закон) визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об’єднаних територіальних громад.
З 19.10.2022 на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі відповідно до Особливостей, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (із змінами) (далі – постанова № 1178, Особливості), яка прийнята Урядом на виконання вимог Закону.
Згідно з пунктом 3 постанови № 1178 замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.
Сфера застосування Закону визначена статтею 3 Закону. Згідно статті 1 Закону публічна закупівля - придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом.
При цьому згідно Закону договір про закупівлю - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.
Поряд з цим перелік випадків, на які не поширюється дія Закону для замовників визначений у частині п'ятій статті 3 Закону. Так, відповідно до пункту 13 частини п'ятої статті 3 Закону дія цього Закону не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є послуги фінансових установ щодо надання кредитів, гарантій, а також послуги, необхідні для підготовки та реалізації інвестиційних проектів, проектів державно-приватного партнерства, у тому числі проектів, що здійснюються на умовах концесії, які надаються міжнародними фінансовими організаціями.
Отже, у разі якщо замовником передбачена безпосередньо закупівля послуг фінансових установ щодо надання кредитів, така закупівля здійснюється без проведення процедур закупівель, передбачених Законом. В інших випадках у разі придбання іншого предмета закупівлі замовник здійснює таку закупівлю відповідно до вимог Закону та Особливостей, в один із способів, в залежності від очікуваної вартості предмета закупівлі.
Натомість придбання товарів, визначених підпунктом 2 пункту 6-1 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону, здійснюється виключно якщо їх ступінь локалізації виробництва дорівнює чи перевищує відповідний відсоток на відповідний рік, встановлені у цьому підпункті.
Також будь-які рішення щодо публічних закупівель, у тому числі щодо визначення способу закупівлі, приймаються замовником самостійно з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, а також дотриманням вимог законодавства в цілому.
Виходячи з пункту 10 Особливостей, замовники здійснюють закупівлі товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує    200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн гривень, шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному цими особливостями, та/або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару. Відкриті торги є основною процедурою закупівлі у відповідності до частини першої статті 20 Закону.
Водночас зазначаємо, що питання стосовно придбання бувшого у використанні предмета закупівлі міститься в запиті № 1160/2022, розміщеному на інформаційному ресурсі Уповноваженого органу з питань закупівель за посиланням: https://me.gov.ua/InfoRez/Details?id=46c0507d-c82a-4419-8698-8c62a5519a1c&lang=uk-UA
Відповідь надано: Департаментом сфери публічних закупівель Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України
Теги: Особливості закупівель
Чи була ця відповідь корисною для вас?
Так Ні
https://freegeoip.net/json