Відбулось дев’яте засідання Комітету асоціації Україна – ЄС у торговельному складі
08.11.2024 | 16:15 | Відділ зв’язків з громадськістю та засобами масової інформаціїУ м. Брюссель, Королівство Бельгія, у змішаному форматі 5 листопада 2024 року відбулось дев’яте засідання Комітету асоціації Україна – ЄС у торговельному складі. Українську делегацію очолив заступник Міністра економіки України – Торговий представник України Тарас Качка, сторону ЄС – В.о. директора Директорату з питань сусідніх країн, промисловості, товарів, регуляторного співробітництва та державних закупівель Леон Дельво.
Сторони обговорили комплекс питань з реалізації розділу IV «Торгівля та питання пов’язані із торгівлею» Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, зокрема технічні бар’єри у торгівлі, митні питання, санітарні та фітосанітарні заходи, питання інтелектуальної власності, публічних закупівель, конкуренції, сфери послуг, торгівлі та сталого розвитку.
За результатами засідання було досягнуто згоди стосовно ухвалення Пріоритетного плану дій з імплементації ПВЗВТ Україна – ЄС на 2025-2026 рр. з включенням до документу заходів, дотичних до переговорного процесу щодо членства України в ЄС.
Сторони відзначили затвердження Радою Асоціації виконання Україною етапу 1 та 2 Додатка XXI-A до Глави 8 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, а також підписання відповідних рішень. Було оголошено про перехід до реалізації етапів 3, 4 та 5 Додатка XXI-A до Глави 8 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, що передбачають подальше приведення національного законодавства щодо публічних закупівель у відповідність до актів права ЄС та поетапне взаємне відкриття ринків публічних закупівель України та ЄС.
Важливим досягненням стала передача стороні ЄС пакету документів з українськими нормативно-правовими актами та відповідними порівняльними таблицями («транспозиційні таблиці») для здійснення комплексної оцінки відповідності національного законодавства з роумінгу актам права ЄС. У разі позитивної оцінки сторони ЄС, Україна зможе отримати режим внутрішнього ринку ЄС в частині роумінгу.
Варто відзначити також прогрес на шляху отримання Україною режиму внутрішнього ринку для довірчих послуг. Так, сторони обговорили імплементацію відповідних актів ЄС та узгодили внесення змін до низки додатків Угоди про асоціацію між Україною та ЄС з метою забезпечення можливості застосування режиму внутрішнього ринку для довірчих послуг.
За підсумками обговорення питань технічного регулювання сторони відзначили прогрес України у виконанні 20 рекомендацій ЄС у цій сфері, 7 з яких є пріоритетними. Було домовлено, що після виконання останньої з пріоритетних рекомендацій, а саме, прийняття оновленого Закону України «Про ринковий нагляд», сторона ЄС проведе офіційну оцінку та погодить початок переговорів з укладання Угоди про оцінку відповідності та прийнятність промислових товарів (Угода АСАА).
Було відзначено успішний і вчасний перехід України на застосування 5 Фази нової комп’ютеризованої транзитної системи (NCTS) у рамках реалізації Конвенції про процедуру спільного транзиту – дана система забезпечує обмін митною інформацією між країнами-учасницями конвенції та належний контроль за транзитними переміщеннями товарів. Сторони також обговорили подальшу роботу щодо розвитку системи і переходу на 6 Фазу.
Українська сторона наголосила на готовності вже у грудні 2024 року розпочати обговорення з новим складом Європейської Комісії можливих форматів подальшої тарифної лібералізації торгівлі в рамках механізму, передбаченого статтею 29(4) Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
Також сторони розглянули чутливі питання двосторонніх торговельних відносин, зокрема питання експорту української аграрної продукції до ЄС в рамках діючих автономних торговельних преференцій, випадки блокування низкою європейських банків платежів українських компаній, що працюють в прифронтових регіонах та шляхи їх вирішення, унеможливлення реекспорту до третіх країн українського металобрухту тощо.