Реалізація Національної стратегії з протимінної діяльності, залучення та координація міжнародної допомоги, забезпечення фінансування та технологічні інновації – стратегічні цілі України у сфері протимінної діяльності. Ці питання обговорили 17-18 квітня під час Воркшопу з координації донорів у сфері протимінної діяльності.
Дводенна подія зібрала у Києві ключових національних та міжнародних стейкхолдерів для обговорення та реалізації стратегічних цілей України у протимінній діяльності. Учасники наголосили на критичній потребі у координації зусиль для ефективного розмінування та відновлення деокупованих територій, які можуть бути потенційно забрудненими вибухонебезпечними предметами.
Комплексні завдання та ініціативи, покращення координації міжнародних та національних зусиль, розбудова та масштабування внутрішніх ресурсів – обов’язкові умови для ефективного реагування на ті виклики, які стоять зараз перед Україною.
«Я дуже вдячна партнерам за підтримку, яку вони надають нашій країні: фінанси, обладнання, експертну допомогу, адвокацію протимінної діяльності на міжнародній арені. Спільно ми вже підготували Національну стратегію, продовжуємо роботу над операційним планом на виконання Стратегії. Ми шукаємо нові можливості, щоб відновити життя на деокупованих територіях та захистити наше цивільне населення. Допомога наших партнерів відіграє важливу роль у нашій здатності ефективно вирішувати ті виклики, які стоять перед нами у сфері протимінної діяльності. Довгострокова співпраця як на стратегічному, так і на тактичному рівнях, є вирішальною для наших спільних успіхів», – зазначила Юлія Свириденко, Перший віцепрем’єр-міністр – Міністр економіки України.
Спільні скоординовані дії на усіх рівнях і впровадження новітніх технологій та інноваційних рішень дозволять ефективно та безпечно вирішувати виклики у сфері протимінної діяльності.
«Потреба у протимінній діяльності досягла небувалого масштабу, і, без сумніву, Німеччина продовжить бути залучена до цього процесу в Україні. Настав час взяти на себе зобов'язання щодо масштабної гуманітарної протимінної діяльності, і ми об'єднаємо зусилля, застосувавши комплексний підхід нашого уряду, під час Конференції з питань відновлення України у Берліні 11-12 червня цього року», – додала Луїза Амтсберг, Уповноважена федерального уряду з питань політики прав людини та гуманітарної допомоги, Німеччина.
«Величезне потенційне забруднення територій мінами та іншими вибухонебезпечними предметами в Україні означає, що діяльність з протимінної боротьби є не лише критично важливою як відповідь на захист життя цивільних, але є також невід’ємною частиною майбутнього відновлення в Україні. Наше спільне завдання – вирішувати та управляти цими ризиками. І це є ефективним та дієвим способом для прискорення прогресу для українців», – зазначив Посол Стефано Тоскано, директор Женевського міжнародного центру з гуманітарного розмінування (GICHD).
Збільшення міжнародної підтримки має визначатись реальними завданнями та потребами. Україна у співпраці з міжнародними партнерами активно працює над створенням нових можливостей для сектора та впровадження інноваційних рішень та технологій.
«Міжнародна спільнота усвідомлює масштаб викликів, які стоять перед нами у сфері протимінної діяльності. Ми маємо унікальну можливість працювати над критично важливими завданнями. Наша робота не обмежується лише забезпеченням того, щоб землі знову стали придатними для продуктивного використання. Ми також прагнемо налагодити сектор протимінної діяльності таким чином, щоб він відповідав майбутнім потребам», – зауважив Пітер Вагнер, директор, Голова Служби зовнішньополітичних інструментів (FPI) Європейської Комісії.
«Завершення цього воркшопу стало важливою віхою на так званому «Шляху до Лозанни». Ми будемо опрацьовувати основні висновки обговорень, що відбулися протягом останніх двох днів, та врахуємо їх при підготовці міністерської конференції з протимінної діяльності в Україні, яка відбудеться 17-18 жовтня 2024 року у Лозанні, Швейцарія», – сказав Посол Сімон Гайсбюлер, заступник державного секретаря, голова відділу миру та прав людини Федерального департаменту закордонних справ Швейцарії.
«Ефективна протимінна діяльність є завданням для всього суспільства, яке базується на національному лідерстві та відповідальності. Ці фундаментальні принципи направлені на узгодження та гармонізацію зусиль зацікавлених сторін через впровадження політик та стратегії. Секторальна робоча група виступає як ефективна модель управління, яка покращує національні інституції, гармонізує програмування з національними пріоритетами та сприяє співпраці. Зв'язок між економічним відродженням і протимінною діяльністю підкреслює невідкладність наших зусиль і вимагає залучення приватного сектору та інноваційних технологій для прискореного відновлення територій. Ефективне управління інформацією та даними зміцнює наші зобов'язання, допомагаючи відстежувати результати, стратегічне планування та виявляти недоліки», – зазначив Христофорос Політіс, заступник Постійного представника, Програми розвитку ООН в України.
Воркшоп з координації донорів у сфері протимінної діяльності – це один з ключових заходів для посилення співпраці між зацікавленими сторонами. Майбутні обговорення заплановані під час Конференції з питань відновлення України в Берліні (11-12 червня 2024 року) та Конференції з питань протимінної діяльності в Україні у Лозанні (17-18 жовтня 2024 року).