Без дозволів на переговори: урядовці рекомендували скасувати застарілі дозволи для бізнесу у космічній та стратегічних галузях промисловості
06.07.2023 | 16:09 | Відділ зв’язків з громадськістю та засобами масової інформаціїВ Уряді, в рамках реформи дерегуляції, переглянули 12 неактуальних регуляторних інструментів для бізнесу. Зокрема, Міжвідомча робоча група (МРГ) під час засідання розглянула регуляторні інструменти у зовнішньоекономічній сфері, космічній, паливно-енергетичній, військово-промисловій, металургійній галузі.
З них 30% рекомендувала скасувати, 70% – спростити або осучаснити.
Зокрема, в космічній галузі запропоновано скасувати необхідність отримувати дозвіл на міжнародні переговори щодо дослідження і використання космосу, імпорту та експорту космічної техніки.
Експерти, які переглядали цю норму, пояснили: жодної небезпеки від самого факту проведення перемовин немає. А крім того, підприємці космічної галузі зобов'язані повідомляти про укладені договори. Тому держава і так матиме інформацію про укладення відповідних контрактів.
Тепер оновлення потребує Закон України "Про космічну діяльність". Відповідні рекомендації МРГ направить до Державного космічного Агентства України.
Також робоча група переглянула регулювання у стратегічних галузях промисловості. Зокрема, МРГ рекомендує скасувати необхідність отримувати висновок щодо відповідності цінових умов зовнішньоекономічного контракту (договору) кон'юнктурі ринку. Ця вимога передбачалась тимчасовим наказом Мінпромполітики, ухваленим ще у 2004 році, сьогодні інструмент не використовується.
Також скасуванню підлягає погодження витрат палива для промислових підприємств. Законодавство, яке запроваджувало це регулювання, вже втратило чинність, адже підприємства запровадили енергозберігаючі технології.
Крім того, урядовці рекомендують змінити чи осучаснити частину регуляторних інструментів, якими опікується Мінстратегпром та Державне космічне агентство. Приміром, раніше підприємці із космічної галузі мали подавати паперові заяви і пакет документів. Коли рекомендацію МРГ втілять – ці документи можна буде подати онлайн.
Усього за 5 місяців реформи дерегуляції, Уряд переглянув понад 800 інструментів регулювання роботи бізнесу. До МРГ, створеної в січні 2023, увійшли, зокрема, представники міністерств економіки, цифрової трансформації, захисту довкілля та природних ресурсів, юстиції, фінансів, регуляторної служби. До роботи МРГ залучені експерти Офісу ефективного регулювання, Центру економічного відновлення, Центру економічної стратегії, EasyBusiness, Програми USAID Конкурентоспроможна економіка України, USAID/UKAid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/ TAPAS».