Парламент ухвалив у першому читанні законопроєкт про дистанційну зайнятість
03.11.2020 | 21:19 | Прес-служба Мінекономіки3 листопада на засіданні Верховної Ради України було схвалено законопроєкт № 4051 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення правового регулювання дистанційної роботи». Документ, який підтримали 311 народних депутатів, чітко розмежовує поняття дистанційної та надомної праці і фактично запроваджує два самостійні види роботи.
Дистанційна зайнятість передбачає:
-
можливість для працівника самостійно вибирати робоче місце поза межами приміщення роботодавця та змінювати місце виконання робочих обов’язків без погодження з керівництвом;
-
можливість встановлювати за письмовим, взаємним погодженням режиму праці із саморегульованим часом початку, закінчення та тривалості робочого часу впродовж робочого дня на визначений строк або безстроково як при прийнятті на роботу, так і згодом.
Відмінністю надомної роботи є фіксоване робоче місце – вдома або і інших заздалегідь обраних приміщеннях, яке працівник не має права змінити без погодження з роботодавцем. При надомній роботі на працівників поширюється загальний режим роботи підприємства, установи та організації, якщо інше не передбачено у трудовому договорі. При цьому тривалість робочого часу не може перевищувати норм, визначених законом.
Також законопроєкт уточнює поняття гнучкого робочого часу, який вперше застосували з початком карантину. Законопроєкт закріплює обов'язок роботодавця не менш ніж за два місяці ознайомити співробітників з умовами та специфікою переведення на режим гнучкого робочого часу та забезпечити точний облік відпрацьованого часу та контроль за його дотриманням.
"Мінекономіки наразі займається аналізом кращого міжнародного досвіду з розвитку національних ринків праці та найбільш ефективних заходів з державної підтримки збереження та створення робочих місць в умовах негативного впливу коронавірусу. На основі аналітики ми розробляємо пропозиції до комплексного оновлення трудового законодавства - його осучаснення з урахуванням потреб ринку та викликів пандемії. Підтримка парламенту - це хороший сигнал і початок легалізації давно затребуваних форматів співпраці між найманими працівниками та роботодавцями», - зазначає Юлія Свириденко, Перший заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.
Законопроєкт позитивно сприйняли Федерація роботодавців України та профспілкові організації. Вдосконалення правового регулювання дистанційної та надомної роботи сприятиме детінізації нелегальної праці та створить законодавчі стимули для переведення великої кількості працівників з роботи за договорами цивільно-правового характеру на повноцінні трудові договори із роботодавцями.