• Перейти до основного вмісту

Міністерство економіки України

Наша мета – за наступні три роки зменшити частку тіньової економіки України до 25%, - Олексій Любченко

тіньова

Трирічний план заходів щодо зменшення тінізації економіки до 25% буде розроблений вже найближчим часом. У цьому напрямку працює потужна команда з представників Уряду, науковців, професійних та громадських організацій. Про це стало відомо від Першого віце-прем’єр-міністра - Міністра економіки України Олексія Любченка під час першого засідання Міжвідомчої робочої групи з детінізації економіки України 16 вересня в Києві.

«Стратегія економічної безпеки України на період до 2025 року, яка введена в дію Указом Президента, чітко вказує на нагальну необхідність розв'язання проблем тінізації економіки. Сьогодні, за попередніми розрахунками Мінекономіки, рівень тіньової економіки становить 30 % від офіційного ВВП. Наразі ми зібралися для напрацювання пропозицій з детінізації економіки у всіх секторах, маємо розробити окремі точкові заходи, вийти на системні рішення, навіть до запровадження інституціональних змін», - зазначив під час засідання Олексій Любченко.

У засіданні взяли участь представники Мінекономіки, Мінфіну, Міністерства внутрішніх справ, СБУ, Верховної Ради, Національного банку, Державної податкової служби, Інституту економіки та прогнозування НАН України, Державної митної служби, Державної служби фінансового моніторингу, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та інші.

У порядок денний засідання було включено три питання: оцінка тенденцій тіньової економіки в Україні, роль фінансового сектору в процесах тінізації економіки України та протидія тінізації тютюнової галузі України.

Директор Інституту економіки та прогнозування НАН України, академік НАН України Валерій Геєць, виступаючи з першого питання зазначив, що за останні роки було багато спроб зменшити тіньовий сектор, але проблема досі залишається актуальною.

«Треба врахувати помилки попередників, проаналізувати правові засади та управлінські рішення. Першопричин функціонування тіньової економіки безліч – низький рівень доходів населення, корумпованість окремих ланок, нездатність держави повною мірою виконувати свої функції, зокрема, у сферах регулювання та контролю тощо. Є багато причин, але треба відокремити найпроблемніші та працювати з ними. У цьому питанні науковці безперечно допоможуть з аналітикою та методологією. Щодо напрямків для аналітичної роботи, то це - реалізація програм з економічного зростання, удосконалення антимонопольного регулювання, посилення фінансового контролю та багато іншого», – розповів Валерій Геєць.

Учасники засідання обговорили роль фінансового сектору в процесах тінізації економіки України. Було зазначено, що в цьому секторі зафіксована тенденція збільшення рівня тіньової економіки до 37% від обсягу валової доданої вартості продукту. Отже було прийняте рішення узагальнити запропоновані пропозиції для мінімізації тіньового сектору. Зокрема, запропоновані зміни до чинного законодавства, запровадження додаткових вимог щодо регуляції діяльності страхових компаній, посилення фінансового контролю та моніторингу тощо.

Під час обговорення питання щодо протидії тінізації тютюнової галузі України прийняті рішення посилити контроль за діяльністю суб’єктів господарювання, що здійснюють операції з підакцизними товарами, активізувати заходи з виявлення фактів незаконного виготовлення, реалізації тютюнових виробів, налагодити механізми отримання інформації каналами міжнародного співробітництва від компетентних органів іноземних держав тощо.

«Сьогодні за результатами роботи будуть сформовані протокольні рішення з усіх питань, упродовж наступних кількох тижнів опрацюємо їх з причетними та визначимо відповідальних виконавців, терміни виконання та ключові показники ефективності (КРІ). Наша мета – структурувати усі сектори, де спостерігаємо значні втрати для бюджету України через тіньову економіку та долати цей негатив. Ми зібрали потужну команду для досягнення зазначених цілей», - підбив підсумки засідання Перший віце-прем'єр-міністр України.

Довідково: Міжвідомча робоча група з питань детінізації економіки була створена за ініціативи Мінекономіки (постанова КМУ від 18.08.2021 № 878) для координації питань аналізу та причин рівня тіньової економіки та відповідно, підготовки пропозицій для зменшення її рівня.

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json