• Перейти до основного вмісту

Міністерство економіки України

Україна презентувала у Швейцарії артпроєкт про вплив розмінування на життя українців та глобальну продовольчу безпеку

Дуща землі

Під час Конференції з питань протимінної діяльності в Україні–2024, яка відбувається у м. Лозанна, Швейцарія, Перша віцепрем’єр-міністерка України — Міністерка економіки Юлія Свириденко презентувала артпроєкт «Soul of Soil»  («Душа землі»). Це спільна ініціатива Міністерства економіки України, Програми розвитку ООН, соціального підприємства «Моїм.Рідним» та шеф-кухарки і лідерки громадської думки, телеведучої Ольги Мартиновської.

За словами Юлії Свириденко, артпроєкт «Soul of Soil» розповідає про те, як розмінування впливає на життя українців та глобальну продовольчу безпеку. Він також демонструє прогрес, досягнутий за останній рік у сфері гуманітарного розмінування завдяки зусиллям усередині країни та підтримці міжнародних партнерів.

Проєкт розповідає історії мешканців прикордонних із росією регіонів, які постраждали від замінування, та історії аграріїв із Миколаївщини, чиї угіддя були заміновані. Нині на розмінованих полях агровиробники відновлюють роботу, вирощують пшеницю та овочі, які опісля потрапляють на світові ринки.  

«Україна вже змогла повернути у використання більш як 35 тисяч квадратних кілометрів територій, які були раніше потенційно замінованими. Для порівняння, це більше ніж площа Бельгії.  Для нас дуже важливо, щоб наші міжнародні партнери бачили реальний вплив їхньої допомоги на життя українців. Що це не просто гектари землі — це мільйони життів.  При чому не лише в Україні, але й у світі, адже Україна є одним із ключових постачальників зернових на світові ринки. І поки наші землі заміновані, страждатиме і світова продовольча безпека»,  — каже Юлія Свириденко

Артпроєкт «Soul of Soil» — містить два елементи, які символізують для міжнародної спільноти реальну ціну кожної вечері для родин в Україні і світі, яку доводиться платити Україні. 

Під час запуску проєкту заступник Генерального секретаря Організації Об'єднаних Націй та заступник Адміністратора Програми розвитку ООН Хаолян Сюй наголосив на нагальній потребі глобального партнерства у підтримці відновлення України.

«Сільськогосподарський сектор України має вирішальне значення для глобальної продовольчої безпеки, а руйнівний вплив мін загрожує не лише Україні, а й найбільш вразливим групам населення у світі. ПРООН пишається тим, що підтримує проєкт «Soul of Soil», який висвітлює нагальну потребу в міжнародній співпраці для прискорення зусиль з розмінування та забезпечення того, щоб родючі землі України знову могли годувати мільйони людей», — зазначив Хаолян Сюй.

Перший елемент проєкту — страва приготована із продуктів вирощених на розмінованих полях Миколаївщини. Підприємство, де зібрані ці продукти відновило роботу після деокупації Снігурівки, за цей час розмінували майже 6 тисяч гектарів полів і нині вирощують пшеницю та інші культури — овочі і баштанні. 

Приготувала страву шеф-кухарка Ольга Мартиновська, родом з Миколаївщини. Щоб привернути увагу до проблеми розмінування, Ольга відвідала рідні місця і приготувала традиційну українську закуску з місцевих овочів.

«Якою ціною, на які ризики йдуть люди для того, щоб виростити зерно, щоб я потім приготувала (традиційний український хліб)  паляничку!» — сказала Ольга Мартиновська. — Неможливо скласти ціну цьому хлібу, тому що це — ціна життя».

Друга частина проєкту — серветки вишиті літніми жінками із Сумщини, які є учасницями громадської організації «Моїм.Рідним». Організація допомагає літнім жінкам бути активними на ринку праці. 

«Створення лляних вишитих серветок означає для майстринь соціального підприємства «Моїм.Рідним» значно більше, аніж просто виробництво — це відчуття значущості власної праці, спроможності та долученості до важливих справ у своїй країні. У синергії з партнерами проєкту «Soul of Soil» нам вдалося передати важливий сенс про стійкість українського народу через вироби, та символ колоска — значущий для нашої історії. Стільки бачив він історичних періодів від Трипілля до Голоду 1932-33 років. І зараз колосок є свідком незламності українських фермерів.  Цей проєкт і про жіноче лідерство. Адже щоб виготовити ці серветки жінки об’єднувалися із іншими майстринями проєкту у селах Сумщини на різних етапах, та спільно творили, посилюючи цим свою спільноту», — зазначає засновниця «Моїм.Рідним» Кіра Охріменко.

У рамках презентації артпроєкту «Soul of Soil» в Лозанні Юлія Свириденко подарувала пакунки із лляними серветками із вишитим колоском та овочевою закускою очільникам міжнародних делегацій — учасникам Міжнародної конференції з протимінної діяльності в Україні (UMAC2024). 

 

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json