Маємо значний потенціал для перенавчання українців на актуальні для ринку праці професії, — Тетяна Бережна
12.12.2024 | 12:45 | Відділ зв’язків з громадськістю та засобами масової інформаціїПерекваліфікація та здобуття українцями затребуваних на ринку праці професій є одним з ключових шляхів до зменшення структурного безробіття. Про це зазначила заступниця Міністра економіки України Тетяна Бережна під час бізнес-форуму «Підготовка фахівців в центрах профтехосвіти Державної служби зайнятості: навчання українців для потреб бізнесу», який відбувся у Львові. В заході взяли участь представники Державної служби зайнятості, обласної влади, великих роботодавців регіону.
«Сьогодні бізнес відчуває нестачу кваліфікованих кадрів. Водночас багато українців не можуть знайти роботу, оскільки їхні професійні навички не відповідають потребам роботодавців. Проте люди готові перенавчатись, опановувати нові актуальні для ринку праці професії і спеціальності, і ми, як Уряд, підтримуємо їх. Лише з початку цього року 23 тисячі українців взяли ваучери на навчання, понад 30 тисяч людей пройшли навчання в центрах профтехосвіти. Ми маємо значний потенціал для перенавчання людей на затребувані професії та залучення їх на ринок праці. В тому числі завдяки посиленню спроможності центрів профтехосвіти та долученню бізнесу до тісної співпраці з ними», — зазначила Тетяна Бережна.
Заступниця Міністра економіки нагадала, що нині відбувається реформа центрів профтехосвіти, яка, зокрема, передбачає залучення бізнесу до участі у наглядових радах ЦПТО. Це дозволить підприємцям впливати на підготовку фахівців, які потрібні їм саме сьогодні, коригувати навчальні програми згідно запитів бізнесу та їх тривалість, замовляти підготовку спеціалістів за новими професіями.
Директорка Державної служби зайнятості Юлія Жовтяк відзначила, що заклади профтехосвіти стають більш сучасними, зокрема, удосконалюють свою матеріально-технічну базу.
«Служба зайнятості змінює стереотипи сприйняття профтехосвіти. Це вже інноваційні центри з сучасним технологіями. Професії, за якими ми навчаємо, та освітні програми відповідають сучасним реаліям, актуальним напрямам на ринку праці. Думка бізнесу для нас важлива, адже роботодавець є одним із ключових стейкхолдерів для служби. Від вас запит і потреби — від нас реалізація. Бізнес зіткнувся із безпрецедентними викликами на ринку праці. Нестача кадрів стримує розвиток. Служба зайнятості має повний пакет послуг для роботодавців: рекрутинг, навчання, компенсації, гранти. Бізнесу достатньо зробити лише один крок до нас, все інше зробить Служба зайнятості», — наголосила Юлія Жовтяк.
Учасники форуму обговорили ситуацію на ринку праці Львівської області та співпрацю бізнесу з центрами профтехосвіти ДСЗ щодо навчання, перенавчання та перекваліфікації робітників. А також відвідали навчально-виробничі майстерні Львівського центру профтехосвіти, ознайомились з навчальними програмами центру.
На сьогодні у Львівському ЦПТО ДСЗ навчають за 17 ліцензованими професіями та 45 освітніми програмами підвищення кваліфікації і курсами, розробленими спільно з роботодавцями. Основним напрямом центру є підготовка фахівців для сільськогосподарської сфери, зокрема тут навчають трактористів-машиністів за усіма категоріями. За цією професією в ЦПТО навчається 700-800 людей щороку. З початку 2024 року навчання в центрі пройшли понад 5 300 фахівців.
Роботодавці можуть замовити підготовку фахівців в ЦПТО ДСЗ на наявні вакансії, або на вакансії, які з’являться у них найближчим часом. Також вони можуть відправити на навчання новій професії або підвищення кваліфікації вже працюючих у них співробітників, але за власні кошти.
Нині в Україні працюють 8 центрів профтехосвіти Держслужби зайнятості — в Одесі, Полтаві, Дніпрі, Рівному, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Сумах. В центрах навчають спеціалістів за 98 робітничими професіями та понад 400 напрямками підвищення кваліфікації.
Нагадаємо, бізнес-форум відбувся в рамках міжрегіонального проєкту «Реформування системи підтримки та розвитку трудового потенціалу», що реалізується Міністерством економіки України в партнерстві з ГО «Розвиток бізнес-сектору України» за підтримки проєкту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Зміцнення громадської довіри (UCBI)».