• Перейти до основного вмісту

Міністерство економіки України

Меню

Інформація щодо участі в роботі засідання комітету СОТ з торгівлі та навколишнього середовища (12 жовтня 2021 року)

12.10.2021 року відбулось засідання Комітету СОТ з торгівлі та навколишнього середовища (далі – Комітет).

У рамках заходу члени СОТ, зокрема, обговорили питання торговельних аспектів Європейського зеленого курсу, впровадження циркулярної моделі економіки, протидії забрудненню відходами пластику та екологічно сталої торгівлі пластиком, технічної допомоги і розбудови потенціалу, реформування субсидування викопних видів палива, а також обмінялись думками щодо можливих результатів 12-ої Конференції міністрів СОТ, яка відбудеться 30.11. – 03.12.2021 у м. Женева, Швейцарська Конфедерація.

Під час заходу ЄС представив оновлену інформацію стосовно запланованого до запровадження механізму коригування вуглецю на кордоні (СВАМ), пропозиція щодо якого була опублікована 14.07.2021 (документ 2021/0214 (COD)). При цьому було наголошено, що СВАМ повністю відповідатиме положенням Угод СОТ та правилам міжнародної торгівлі: основною метою зазначеного механізму є боротьба зі зміною клімату, він не буде використовуватись у якості дискримінаційного заходу (усі виключення з поширення дії механізму, зазначені у пропозиції, базуються на принципі “рівної ціни на викиди вуглецю”), також не застосовуватиметься подвійне оподаткування (планується вираховувати від загальної суми податку ціну, що була фактично сплачена за викиди вуглецю у третій країні), а визначення груп товарів, на які розповсюджується дія СВАМ обґрунтовується їх високою вуглецевоємністю.

Питання відповідності СВАМ положенням угод СОТ та можливого створення бар’єрів у торгівлі, у зв’язку з запровадженням механізму, наразі досліджується членами СОТ. Водночас, у контексті обговорення зазначеного питання порядку денного, представник України наголосив на важливості забезпечення ЄС відповідності СВАМ положенням Рамкової Конвенції ООН про зміну клімату, Паризької угоди та угод СОТ.

Крім цього, декілька делегацій висловили підтримку проведеній Комітетом роботі та підкреслили необхідність включення до підсумкового документу 12-ої Конференції міністрів СОТ посилання на результати діяльності Комітету, а також питань зміни клімату та сталого розвитку навколишнього середовища.

Водночас представник України наголосив, що будь-який підсумковий документ 12-ої Конференції міністрів СОТ на рівні міністрів повинен затвердити зобов’язання, що екологічна політика, заходи з охорони навколишнього середовища, запроваджувані членами СОТ не будуть створювати нових бар’єрів у торгівлі, не стануть інструментами протекціонізму та дискримінації і розроблятимуться відповідно до положень Рамкової Конвенції ООН про зміну клімату та Паризької угоди.

Наприкінці засідання Голова Комітету подякував усім учасникам за активну роботу та зазначив про можливість проведення додаткових консультацій із заінтересованими членами СОТ до 12-ої Конференції міністрів СОТ. Наступне засідання Комітету відбудеться у першому триместрі 2022 року.

Довідково. Комітет СОТ з торгівлі та навколишнього середовища – орган в системі СОТ, підзвітний Генеральній раді, є постійним форумом присвячений діалогу між урядами щодо впливу торговельної політики на навколишнє середовище та екологічної політики на торгівлю. Засідання Комітету відбуваються не рідше ніж раз на рік.

https://freegeoip.net/json