• Перейти до основного вмісту

Міністерство економіки України

Меню

Інформація щодо участі в роботі засідання комітету СОТ з торгівлі та навколишнього середовища (17, 21 жовтня 2022 року)

17, 21 жовтня 2022 року у гібридному форматі відбулось останнє у цьому році засідання Комітету СОТ з торгівлі та навколишнього середовища (далі – Комітет).

На початку засідання представники окремих членів СОТ, зокрема, Австралії, Великої Британії, ЄС, Ісландії, Канади, Нової Зеландії, Норвегії, Республіки Корея, США, Швейцарії та Японії висловили підтримку суверенітету та територіальної цілісності України та рішуче засудили незаконне, неспровоковане та невиправдане вторгнення Російської Федерації в Україну, а також відзначили негативний вплив війни на міжнародну торгівлю та навколишнє середовище як України, так і членів СОТ.

Представниця України наголосила, що негативні наслідки розв’язаної РФ війни, особливо для навколишнього середовища, не залишаться лише в межах українських кордонів, так як будь-яке забруднення прямо чи опосередковано вплине на всіх членів СОТ, а ядерні погрози РФ стосуються усього світу.

Крім цього, було відзначено, що війна вже завдала значної шкоди міжнародній торгівлі через порушення торговельних шляхів і ланцюгів постачання, створення дефіциту критичних товарів та необхідності зміни споживчих звичок, і для їх вирішення та запобігання подальшому загостренню криз членам СОТ потрібно покласти край здатності та бажанню РФ вести агресивну війну проти України та використовувати людські страждання у якості зброї.

Відповідно до порядку денного під час засідання Комітету учасники приділили увагу обговоренню, зокрема, таких питань:

  1. Розробка та імплементація заходів з охорони навколишнього середовища та доступу до ринків, зокрема, делегації ЄС, Індії та Китаю представили інформацію щодо ключових аспектів своїх екологічних політик та їх узгодженості правилам, закріпленим в угодах СОТ.

Представник Китаю представив національну концепцію досягнення вуглецевої нейтральності та відмітив роль СОТ у якості основного каналу координації торговельної політики в інтересах співробітництва з питань глобального регулювання зміни клімату.

Делегація ЄС надала оновлену інформацію щодо розробки двох ініціатив в рамках Європейського зеленого курсу, а саме механізму коригування вуглецю на кордоні (СВАМ) та правил щодо надання доступу на внутрішній ринок ЄС деяких сировинних товарів та продуктів, пов’язаних із вирубкою і деградацією лісів.

Представник Індії поінформував про впровадження на національному рівні заходів з підвищення рівня відновлюваної енергетики та енергоефективності, а також висловив занепокоєння з приводу збільшення випадків запровадження в односторонньому порядку обмежуючих торгівлю заходів, які намагаються виправдати їх значенням для охорони навколишнього середовища.

  1. Результати роботи неформального діалогу щодо забруднення відходами пластику та екологічно сталої торгівлі пластиком, структурованих дискусій заінтересованих членів СОТ з питань торгівлі та сталого розвитку навколишнього середовища, а також нової ініціативи, присвяченої розгляду питання реформування субсидування викопних видів палива.
  2. Оновлення бази даних СОТ з питань навколишнього середовища та проведення глобального огляду ініціативи “Допомога в торгівлі” 2022 року.
  3. Покращення роботи Комітету. Голова Комітету відзначив важливість дослідження питання належної реалізації підсумкового документу 12-ї Конференції міністрів СОТ, у якому, зокрема, було визнано, що багатостороння торговельна система відграє важливу роль у сприянні досягненню сталого розвитку, а Комітет є форумом для діалогу щодо взаємозв’язку торговельних та екологічних заходів.
    Пропозиції щодо подальшої роботи Комітету включали проведення тематичних дискусій, координацію щодо наскрізних питань з іншими органами СОТ та дослідження можливості надання підтримки членам з числа країн, що розвиваються, і найменш розвинених країн. Крім цього було зазначено, що СОТ має не лише визнавати наявність екологічних проблем, а й брати на себе зобов’язання щодо їх вирішення.
  4. Проведення Тижня торгівлі та навколишнього середовища, в рамках якого були організовані заходи, зокрема, з питань відстежуваності ланцюгів постачання, забруднення відходами пластиком, зміни клімату та адаптації до нього, сталого розвитку, переходу до циркулярної економіки, а також лібералізації торгівлі екологічними товарами та послугами.
  5. Результати 26-ї сесії Конференції сторін Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату (СОР 26) та підготовка до 27-ї сесії.

Чергове засідання Комітету відбудеться у першому кварталі 2023 року.

Довідково. Комітет СОТ з торгівлі та навколишнього середовища – орган в системі СОТ, підзвітний Генеральній раді, є постійним форумом, що присвячений діалогу між урядами щодо впливу торговельної політики на навколишнє середовище та екологічної політики на торгівлю. Засідання Комітету відбуваються не рідше ніж раз на рік.

https://freegeoip.net/json