Звичайна версія Розмір шрифта: A A A Схема кольорів: A A A
      Головна / Про Міністерство
Про деякі питання застосування положень статті 43 Закону України "Про авторське право і суміжні права"

Відповідно до статті 43 Закону України "Про авторське право і суміжні права" (далі – Закон) передбачено, що допускається без згоди виробників фонограм, відеограм, фонограми, відеограми яких опубліковані для використання з комерційною метою, і виконавців, виконання яких зафіксовані у цих фонограмах, відеограмах, але з виплатою винагороди, пряме чи опосередковане комерційне використання фонограм і відеограм та їх примірників.

Істотною складовою майнового права виконавців, виробників фонограм, відеограм є виключне право дозволяти іншим особам використання їхніх, відповідно, виконань (записів виконань), фонограм, відеограм. Так, можливі способи використання виконання визначені у статті 453 Цивільного кодексу України (далі – ЦК) і частині першій статті 39 Закону; щодо фонограми, відеограми – у статті 454 ЦК та частині першій статті 40 Закону.

Наведені статті ЦК та Закону містять вичерпний перелік можливих способів використання, відповідно, виконань (записів виконань), фонограм, відеограм. Серед наведених відсутні наступні способи використання: публічне виконання фонограм чи публічна демонстрація відеограм, опублікованих з комерційною метою (користувачі - підприємства громадського харчування, підприємства транспорту, клуби та інші публічні місця), а також публічне сповіщення в ефір чи через кабель виконань, зафіксованих у таких фонограмах, відеограмах (користувачі - телерадіоорганізації, провайдери програмної послуги). Повний перелік користувачів надається в пункті 3 Розділу ІІ Додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 р. № 71.

З цього випливає, що такі способи використання виконань, фонограм, відеограм можуть здійснюватись без згоди, відповідних, виконавців, виробників фонограм, виробників відеограм. Однак, частиною першою статті 43 Закону передбачено, що, за наведені способи використання опублікованих з комерційною метою фонограм, відеограм, належить виплачувати винагороду.

Звертаємо увагу, що збирання винагороди за використання фонограм, відеограм, зазначених у частині першій статті 43 Закону, і контроль за їх правомірним використанням здійснюється визначеними Установою (Мінекономрозвитку) уповноваженими організаціями колективного управління. Діяльність таких уповноважених організацій регулюється частинами другою – четвертою статті 43 Закону, з урахуванням положень статті 193 Господарського кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 р. № 71 "Про затвердження розміру, порядку та умов виплати винагороди (роялті) за комерційне використання опублікованих з комерційною метою фонограм, відеограм, їх примірників та зафіксованих у них виконань" та наказів Міністерства освіти і науки України: від 21.05.2003 р.№ 311 "Про затвердження Порядку обліку організацій колективного управління та здійснення нагляду за їх діяльністю". Зібрані кошти розподіляються між організаціями колективного управління у сфері суміжних прав, які є на обліку в Установі, на основі договорів, які уповноважені організації укладають з організаціями колективного управління. Розподілені кошти виплачуються організаціями колективного управління відповідним виконавцям, виробникам фонограм, відеограм.

Отже, на підставі чинного законодавства уповноважені організації колективного управління є стороною господарських та цивільних відносин стосовно збору, розподілу винагороди виконавців, виробників фонограм, виробників відеограм за використання способами, наведеними у частині першій статті 43 Закону, фонограм, відеограм або їх примірників, опублікованих з комерційною метою, а також стосовно дій з контролю щодо правомірності такого використання. Так, відповідно до частини 4 статті 43, частини 4 статті 47, частини 6 статті 48 Закону, уповноважена організація колективного управліннямає право вимагати від осіб, які використовують об'єкти авторського права і суміжних прав, надання їм документів, що містять точні відомості про використання зазначених об'єктів, необхідні для збирання і розподілу винагороди.

Таким чином, користувачі, які використовують під час своєї діяльності фонограми, відеограми, зафіксовані у них виконання, визначені статтею 43 Закону, повинні виплачувати винагороду виконавцям, виробникам фонограм, відеограм. Вимагати виплати винагороди на підставі укладеного договору мають право уповноважені організації колективного управління, а також, в межах своїх повноважень, відповідні контролюючі та правоохоронні органи.

Міністерство економіки України 01008, Україна, м. Київ,
вул. Грушевського, 12/2