9 лютого 2017 року Україна направила в СОТ вимогу про створення Групи експертів в рамках справи щодо численних обмежень транзиту з території України через територію Російської Федерації у треті країни: Казахстан та Киргизстан (DS512 «Росія – заходи щодо транзитного руху»).
З моменту застосування Україною положень Поглибленої і всеосяжної зони вільної торгівлі з Європейським Союзом з 1 січня 2016 року, Російська Федерація ввела обмеження транзитного руху автомобільними та залізничними шляхами з території України через територію Російської Федерації до Республіки Казахстан, а з 1 липня 2016 року і до Киргизької Республіки. За оцінками експертів близько 79% експортних поставок з України до Казахстану та 95% до Киргизстану зазнали негативного впливу від обмежень та часткової заборони з боку Російської Федерації.
В рамках роботи по протидії агресії Російської Федерації в торговельній сфері та з метою захисту інтересів України та українських експортерів, Мінекономрозвитку у минулому році розпочало процес врегулювання суперечки в рамках СОТ щодо згаданих обмежень. Оскільки на першому етапі РФ не готова була до врегулювання суперечки та не вжила заходів щодо скасування неправомірних, дискримінаційних та економічно необґрунтованих обмежень у сфері транзиту, українська сторона продовжила розгляд справи згідно зі встановленою процедурою, і для початку наступного етапу розгляду суперечки (розгляду справи по суті) до СОТ було направлено вимогу про створення Групи експертів.
«З моменту застосування обмежувальних заходів, що оскаржуються, експорт товарів з України до країн Центральної/Східної Азії в 2016 році знизився на 38,3 % в порівнянні з 2015 роком. В цілому втрати експорту товарів до Казахстану* та Киргизстану** оцінюються в обсязі понад $0,4 млрд. Ми глибоко переконані, що торговельна агресія Російської Федерації в тому числі неправомірні дії з обмеження транзиту (а де-факто майже повна заборона) з України у треті країни повинні здобути об’єктивну оцінку експертів Світової організації торгівлі та безумовно мають бути скасовані. Це сприятиме усуненню порушення прав та інтересів українських виробників та експортерів з боку Російської Федерації та дозволить нашій державі відновити свій транзитний потенціал. Ми віримо у обґрунтованість нашої позиції і докладатимемо всіх зусиль для її доведення," - прокоментувала заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України – Торговий представник України Наталія Микольська.
Позиція України для розгляду цієї справи ґрунтується на чітких юридичних аргументах та підкріплена беззаперечними доказами, що забезпечує підтримку ключовими зарубіжними партнерами, серед яких, в першу чергу, ЄС та США. Протидія Російській Федерації триває. Позов щодо обмеження транзиту став вже другим позовом України в СОТ проти Російської Федерації за останній час. Наразі ведеться збір матеріалів для підготовки наступного позову, який охоплюватиме численні заборони та обмеження на імпорт українських товарів до РФ.
Історія питання:
14.09.2016 від України направлено вимогу до СОТ про консультації з Російською Федерацією.
10.11.2016 проведено консультації з Російською Федерацією стосовно заходів щодо обмеження транзитного руху. Російською стороною було наголошено на неможливості досягнення узгодженої позиції під час проведення консультацій, оскільки оскаржувані заходи були застосовані з метою забезпечення економічної безпеки та національних інтересів РФ.
09.02.2017 українською стороною направлено вимогу про створення групи експертів у справі DS 512 «Російська Федерація – заходи щодо транзитного руху».
* показники експорту за 2016 рік
** показники експорту за друге півріччя 2016 року
Інформаційні ресурси
Повідом про корупцію |
Розрахунок середньоринкової вартості автомобілів |
Бази даних у сфері технічного регулювання; |
Єдиний державний портал адміністратівніх послуг |
Державні закупівлі |
Міністерство економіки України |
01008, Україна, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2 |