Міністерство економіки України

Фахівців Держпраці навчають допомагати українцям підтримувати ментальне здоров’я на робочому місці
14.07.2023 | 20:24 | Відділ зв’язків з громадськістю та засобами масової інформації

В Україні триває реалізація Всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?” за ініціативою Олени Зеленської. У її рамках Міністерство економіки спільно з Держпраці та Держслужбою зайнятості реалізують проєкт з психосоціальної підтримки українців на робочому місці.

На першому етапі фахівці цих служб проходять спеціальне навчання, щоб згодом фахово пояснювати роботодавцям, що турбота про персонал та його ментальне здоров’я – це інвестиція, а не витрати. Водночас Служба зайнятості працює над  створенням системи well-being, яка спрямована на залучення та утримання кадрів.

“Через повномасштабне російське вторгнення переважна більшість українців уже майже півтора роки живе у стані тривоги. Це дуже негативно впливає на кожного з нас, також на нашу продуктивність та якість нашої роботи, а відповідно на економіку країни. За даними Міжнародної організації праці, втрата продуктивності через порушення психічного здоров’я щороку обходиться глобальній економіці в трильйон доларів”, – зазначила Перший віцепрем’єр-міністр України, міністр економіки Юлія Свириденко.

Під час зустрічі з Першою леді Оленою Зеленською на засіданні Міжвідомчої координаційної ради з питань охорони психічного здоров’я міністр також повідомила, що 384 фахівці Держпраці вже пройшли відповідне навчання. Крім того, Служба зайнятості підготувала модульні навчальні програми про ментальне здоров’я. А на тренінговій  платформі “24/7” Центру підвищення кваліфікації доступні матеріали зі стресостійкості та профілактики емоційного вигорання. Ці напрацювання є максимально актуальними в контексті підтримки ветеранів та їхньої інтеграції у цивільне життя і повернення до цивільних професій. 

Загалом у межах проєкту “Інвестування в людський капітал: психосоціальна підтримка на робочому місці, професійна стійкість” протягом 2023-2024 років планують охопити понад 8,6 мільйони працевлаштованих українців та 700 тисяч безробітних. Передусім психологічна допомога надаватиметься ветеранам, людям з інвалідністю, працівникам з дітьми, неповнолітнім, евакуйованим з тимчасово окупованих територій. 

“Світова практика свідчить, що в тих країнах, де люди опікуються своїм ментальним здоров’ям, працівники менше хворіють, якісніше працюють та більше заробляють. Від цього у виграші також бізнес та держава. Для України – це вкрай важливо. Адже у найближчі роки нас чекає масштабна відбудова країни, а для цього нам потрібні світлі голови та працьовиті руки наших людей”, – підсумувала Юлія Свириденко.

Супровід розробки та впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» за ініціативою Олени Зеленської забезпечує Координаційний центр з психічного здоров'я при Кабінеті Міністрів України за експертного партнерства та підтримки ВООЗ. Майданчиком для ухвалення рішень є Міжвідомча координаційна рада Кабінету Міністрів України.