Міністерство економіки України

Одна з перших угод в рамках UIF: KfW та НЕК "Укренерго" підписали договір на 100 мільйонів євро на відновлення енергетики
19.07.2024 | 11:24 | Відділ зв’язків з громадськістю та засобами масової інформації

Український бізнес вже почав залучати кошти в рамках грантової програми Ukraine Investment Framework (UIF), яка є частиною інвестиційного компонента програми Ukraine Facility. Першу угоду на 100 млн євро уклали німецький державний банк KfW та НЕК "Укренерго". Гроші підуть на реконструкцію, відновлення та розширення електроенергетичної інфраструктури. Про це повідомила Перша віцепрем’єр-міністерка України — Міністерка економіки України Юлія Свириденко на своїй сторінці у Facebook.

За її словами, перші інвестиційні проєкти вже були відібрані. У червні під час проведення конференції з питань відновлення України URC у Берліні  було підписано 12 Top-Up угод з міжнародними фінансовими організаціями для залучення 990 млн євро гарантій та 356 млн євро змішаного фінансування. І угода між KfW та НЕК "Укренерго" є продовженням цих домовленостей. 

Крім того, за словами Юлії Свириденко, стартувала робота над другим етапом програми  Ukraine Investment Framework (UIF).  

«По суті, йдеться про відбір нових проєктів міжнародних фінансових організацій та організацій фінансування розвитку, які отримають гарантії, а також технічну допомогу,  грантове та змішане фінансування від Єврокомісії. На другий етап реалізації програми UIF кошти теж передбачені. На цей раз серед пріоритетів: енергетика, підтримка фінансування корпоративних клієнтів, підтримка малого і середнього бізнесу, фондів прямих інвестицій, публічних інвестиційних проєктів тощо. Плануємо спільно із партнерами створити посібник для українського бізнесу з покроковою інструкцією щодо наявних інструментів фінансування для кожного типу клієнта, потреб, строків подання та відбору проєктних заявок, а також усіма необхідними контактами», - наголосила Юлія Свириденко.

За її словами, восени цього року буде відкритий новий запит на пропозиції, які міжнародні фінансові організації подаватимуть для імплементації в Україні. Після цього відбудеться технічна оцінка проєктів та засідання Керуючої ради, яка відбере найкращі проєкти, в тому числі за участі України. 

«Ми очікуємо, що в результаті нашої постійної роботи з організаціями фінансування розвитку, вони також подадуть заявки на інвестиційні проєкти в Україні та будуть активно співпрацювати з українським бізнесом», - зазначила Юлія Свириденко.

Вже зараз деякі з них активно розгортають роботу в Україні, наприклад, шведський Swedfund, французький AFD та польський BGK вже відкривають свої офіси в Україні.

Щоб отримати інвестиційне фінансування, український бізнес може вже зараз  готувати проєкти й подавати їх або до локальних банків-партнерів МФО, таких як, Приватбанк, Ощадбанк, Укрексімбанк, Укргазбанк чи багатьох приватних банків, або напряму до міжнародних фінансових організацій — Європейського банку реконструкції та розвитку, Європейського інвестиційного банку, Міжнародної фінансової корпорації, KfW та інших.

Для того, щоб якнайкраще підготувати проєктну документацію українські підприємці можуть звернутись за допомогою до банків-партнерів чи МФО. Адже в рамках UIF передбачена технічна допомога на підготовку проєктів для бізнесу.

У публічному секторі, для підтримки у підготовці якісних проєктів, буде створений інструмент — Project Preparation Facility. Над його реалізацією зараз працює Уряд і партнери.  Очікується, що інструмент може запрацювати на початку наступного року. 

Загальний обсяг програми UIF складає 9,3 млрд євро. З цієї суми 7,8 млрд євро складуть гарантії, які забезпечать зниження ризиків міжнародних фінансових організацій та організацій фінансування розвитку. Інші 1,5 млрд євро будуть спрямовані на змішане фінансування для бізнесу та технічну допомогу, у т. ч. гранти. Завдяки цьому Уряд сподівається в найближчі 4 роки залучити інвестиційне фінансування на понад 30 млрд євро.