Міністерство економіки України

Бізнес Кіровоградщини може розраховувати щонайменше на 850 мільйонів гривень держпідтримки, — Юлія Свириденко під час зустрічі у Кропивницькому Президента України Володимира Зеленського із місцевим бізнесом.
«Зроблено в Україні»: Бізнес Кіровоградщини може розраховувати щонайменше на 850 мільйонів гривень держпідтримки, — Юлія Свириденко
20.08.2024 | 17:32 | Відділ зв’язків з громадськістю та засобами масової інформації

Щонайменше 850 мільйонів гривень у рамках усіх програм політики «Зроблено в Україні» передбачено Урядом на підтримку виробників Кіровоградської області. Сума не є лімітом, адже чим активніше бізнеси регіону подаватимуться на програми підтримки, тим більше коштів зможуть отримати. Про це заявила Перша віцепрем’єр-міністерка України – Міністерка економіки України Юлія Свириденко під час зустрічі у Кропивницькому Президента України Володимира Зеленського із місцевим бізнесом. 

«Стратегічна мета політики «Зроблено в Україні»  — змінити структуру економіки та наростити виробництво товарів з високою доданою вартістю. Підтримка виробників — це питання нашої економічної самодостатності. Адже до 40% коштів при купівлі українського повертається назад у бюджет у вигляді податків. Нарешті, підтримка українського товару — це нові робочі місця, доходи людей, які працюють на виробництві, та їх родин, це створення умов для повернення українців, що через війну вимушені були виїхати за кордон», - наголосила Юлія Свириденко. 

Як зазначила Перша віцепрем’єр-міністерка України – Міністерка економіки України, попри складні умови роботи бізнес Кіровоградської області продемонстрував добрий приклад стійкості. 94% підприємств промисловості відновили роботу і продовжують працювати. Добувна промисловість, галузі переробної промисловості демонструють зростання. Щобільше, регіон збільшив обсяги виробництва промпродукції. Наприклад, в машинобудуванні – у 1,6 раза, виробництві харчових продуктів, напоїв – на 27,4% і т.д. За перші 5 місяців цього року підприємства області реалізували промислової продукції на суму 27,3 млрд грн.

При цьому виробники Кіровоградщини вже відчули перевагу програм в межах «Зроблено в Україні»:

  • Компенсація коштів за купівлю сільгосптехніки українського виробництва. До Переліку сільгосптехніки, за яку можна отримати компенсацію, увійшло 16 місцевих виробників техніки. Крім того, 29 аграріїв області вже отримали компенсацію на 28 млн грн.
  • єОселя. За програмою у Кіровоградській області видано 63 кредити на 49 млн грн.
  • «Доступні кредити 5-7-9».  6,4 тисячі бізнесів області отримали 15,9 млрд грн кредитних коштів (з початку 2024 року 767 підприємств отримали 2,6 млрд грн).
  • «Шкільний автобус». Субвенція Кіровоградщині на придбання автобусів складає 10 млн грн. 

Відтак, під час зустрічі підприємців закликали скористатися повним спектром можливостей, які пропонує держава в межах «Зроблено в Україні»:

  • Розширення вимог до локалізації на нові категорії товарів, як цивільні, так і оборонні. Країни GPA залишаться як виключення.
  • Програма компенсацій на с/г техніку. В держбюджеті на 2024 рік на це передбачено 1 млрд грн. Планується розширити програму на інші види техніки: комунальну, спеціальну, транспорт, ліфти, обладнання.
  • Програма «Шкільний автобус». В держбюджеті-2024 передбачено 1 млрд грн. Це - 500 автобусів.
  • Програма єОселя - розвиток виробництва через стимулювання попиту громадян на житло. План на 2024 рік - 12 тисяч іпотек. Очікується, що цього року завдяки програмі виробництво будівельної продукції зросте на 19,6%. 
  • «Доступні кредити 5-7-9». Обсяг фінансування - 18 млрд грн на 2024 рік. Програму переорієнтовано на інвестиційні цілі, завдяки чому частка інвестиційного портфеля подвоїлася. 
  • Гранти до 8 млн грн на розвиток переробних підприємств. План – видати 1 000 грантів.
  • Мікрогранти до 250 тис. грн на старт власної справи. Заплановано видати цього року 15 тис. грантів.
  • Гранти для ветеранів на організацію власного бізнесу. План – видати 1 000 ветеранських грантів у 2024 році.
  • Страхування інвестицій від воєнних ризиків. Цього року очікується запуск страховки через українське ЕКА для інвесторів з України. Та новий інструмент — механізм страхування майна в дорозі та на складах від воєнних ризиків, над яким Уряд працює разом з ЄБРР.
  • Підтримка проєктів зі значними інвестиціями. В держбюджеті на 2024 рік на це закладено 3 млрд грн.
  • Програма розвитку індустріальних парків. На цю програму передбачено у 2024 році 1 млрд грн. Термін подачі заявок на компенсацію державою частки коштів, витрачених на будівництво інженерно-транспортної інфраструктури та приєднання до електромереж, подовжено до 30 серпня. Тож індустріальні парки регіону ще мають змогу подати заявки.
  • Експортне фінансування і страхування через Експортно-кредитне агентство України. За сім місяців ЕКА в цілому підтримало експорт на 4,84 млрд грн. 

Як підкреслила Юлія Свириденко, це не вичерпні кроки. Уряд продовжує працювати над іншими інструментами з цього напрямку. Перша віцепрем’єр-міністерка України – Міністерка економіки України закликала бізнес Кіровоградщини активніше долучатися до участі в програмах. Зробити це буде легше: адже в регіоні вже незабаром працюватимуть три офіси «Зроблено в Україні» (на базі Кропивницької філії обласного центру зайнятості, в Олександрії та Новоукраїнці). Звернувшись до цих офісів, бізнес зможе отримати всю необхідну інформацію та підтримку.