Законопроект Мінекономрозвитку №2087а, який було прийнято у першому читанні, відкриє шлях до підписання угоди Світової організації торгівлі про державні закупівлі (WTO Government Procurement Agreement) вже у грудні цього року. Запропонований Міністерством законопроект спрямований на впровадження світових стандартів ринку держзакупівель в Україні та наближення українського законодавства до правил СОТ. Прийняття цього закону дозволить українським підприємцям отримати доступ до світового ринку держзакупівель розміром у 1,7 трильйони доларів.
“Окрім умовного знаку якості, який підтвердить, що Україна відповідає міжнародним критеріям, ми також отримуємо доступ до ринків державних закупівель 43 країн-членів цієї угоди. Це такі країни як США, Канада, Японія, усі країни ЄС, тощо. Це ринки, розмір яких складає до 1,7 трильйони доларів США. Це, насправді, дуже вагомий і реальний шлях підтримки українського бізнесу і українського експорту. Для України відкриються ті ринки, які були абсолютно зачинені для неї раніше” - наголосив заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов
Законопроект 2087а “Про внесення змін до деяких законів України у сфері державних закупівель щодо приведення їх у відповідність з міжнародними стандартами та вжиття заходів з подолання корупції” не тільки адаптує національне законодавство до вимог WTO GPA, але і передбачає реформування існуючого законодавства за такими напрямками. Перший - зниження корупційних ризиків через загальнодоступність інформації про кінцевого бенефіціара, публікацію детальних протоколів оцінки тендерного комітету та більш прозору процедуру оскарження тендерів. Другий - введення поняття самодекларації, яке передбачає, що кожен учасник тендеру декларуватиме наявність необхідної документації і надсилатиме її тільки безпосередньо перед підписанням контракту. Третій - підняття порогу для державних закупівель відповідно зі 100 тисяч до 200 тисяч гривень.
Очікується, що вже в найближчим часом громадськість отримає оперативний доступ до інформації про всі тендери завдяки впровадженню електронної системи бізнес-аналітики, що була безкоштовно надана розробником програмного забезпечення QlikView. Ця ж система буде виявляти невідповідності у тендерах в автоматичному режимі.
Законопроект вже отримав підтримку у Верховній Раді в першому читанні та був направлений до комітету для підготовки до другого читання, яке, за можливості, відбудеться ще у липні.