Міністерство економіки України

Свириденко-Юречко
Головне завдання - повернути українців в Україну, - Юлія Свириденко під час зустрічі з чеським колегою Маріаном Юречкою
01.11.2022 | 09:25 | Відділ зв’язків з громадськістю та засобами масової інформації

Одним з ключових завдань для України є створення умов для повернення наших громадян на Батьківщину. Про це заявила Перший віцепрем'єр-міністр - Міністр економіки України Юлія Свириденко під час зустрічі з Віцепрем’єр-міністром - Міністром праці та соціальних питань Чеської Республіки Маріаном Юречкою в Києві 31 жовтня 2022 року.

Як йшлося під час зустрічі, прихисток у Чехії знайшли близько півмільйона українців. З них працюють зараз в цій країні 92 тисячі людей (серед тих, хто має тимчасовий захист).

«Ми дуже вдячні за допомогу, яку надає Чехія нашим громадянам, але у нас головне завдання – створити умови для повернення українців в Україну. Війна та відтік трудових ресурсів у поєднанні з тим, що 33% підприємств призупинили або повністю зупинили свою діяльність, призводять до того, що у нас економіка впаде на 30% до кінця року», - зазначила Юлія Свириденко.

Міністр економіки України поінформувала чеського колегу про заходи та програми, що вживаються та запроваджені Урядом з метою вирішення проблеми безробіття, створення умов для повернення українських громадян на Батьківщину та для стабілізації і зростання економіки. Зокрема:

  • Стартував проєкт фінансування громадських робіт – Армія відновлення. Програма допомагає забезпечити раннє відновлення інфраструктури, але головне - дає людям можливість отримати оплачувану роботу.

  • Реалізується програма релокації підприємств, працівників та їхніх сімей в безпечні місця. 

  • Держава компенсує роботодавцям, які працевлаштували внутрішньо переміщених осіб, частину заробітної плати (на рівні мінімальної зарплати). Сьогодні ця компенсація сплачується за 15 тисяч працевлаштованих.

  • Впроваджена та успішно діє програма єРобота, яка передбачає грантове кредитування на створення чи розширення бізнесу. Обов’язковою умовою участі в програмах кредитування чи мікрокредитування є створення позичальниками нових робочих місць.

Грантові програми користуються надзвичайною популярністю: на сьогодні підприємцями подано більше 12 тисяч заявок на участь. Наразі залишається актуальним питання достатнього фінансування грантових програм, тому Україна сподівається на допомогу партнерів.

Як було зазначено під час зустрічі, важливим для відновлення й розвитку економіки та подолання безробіття є продовження реформ у сфері трудового законодавства. Ключове завдання: провести реформу трудових відносин із дотриманням міжнародних вимог та забезпеченням належного балансу між ринковою ефективністю та захистом прав працівників.

Міністри домовились щодо обміну експертизою у сфері регулювання трудових відносин, аби якнайшвидше наблизити українське законодавство до європейських стандартів.

Українська сторона звернулась до чеських колег з проханням сприяти наданню консультативної допомоги в питанні трудової реформи: беручи до уваги традиції організації промислового виробництва в Чехії, досвід цієї країни був би особливо цінним. Цікавим може бути досвід Чехії і в організації безпеки працівників, а також розробленні і впровадженні нових активних програм зайнятості, зокрема для різних вразливих категорій населення (особи з інвалідністю, ветерани, молодь, старше покоління тощо).

У свою чергу, Віцепрем’єр-міністр - Міністр праці та соціальних питань Чеської Республіки підкреслив, що його держава робить усе можливе для допомоги українським громадянам.

«Це само собою зрозуміло: якщо українці воюють за європейські цінності, їхні родини можуть знайти прихисток у нас. І заслуговують на потрібну допомогу», - зазначив Маріан Юречка.

Як повідомлялося, на засіданні 28 жовтня Уряд виділив 320,9 млн грн на надання грантів для створення або розвитку переробних підприємств та на закладку садів в рамках програми єРобота. Підприємці, які отримають виділені кошти, під час реалізації своїх бізнес-проєктів зможуть створити понад 900 постійних та сезонних робочих місць.