Міністерство економіки України відповідно до норм Закону щодо вдосконалення корпоративного управління в Україні № 3587–IX (законопроєкт 5593-д), розробляє Політику державної власності, яка визначить доцільність перебування того чи іншого підприємства в державній власності.
Про це в коментарі для спецпроєкту LIGA.net про реформу управління держмайном розповіла Перший віцепрем’єр-міністр – Міністр економіки України Юлія Свириденко.
“Міністерство економіки працює над Політикою державної власності. Це передбачає закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення корпоративного управління”. Цей документ вперше офіційно усталить відповідь на питання: для чого державі ті, чи інші компанії, яким чином можна зробити тріаж і передати все неефективне й збиткове майно на приватизацію, а які компанії державі стратегічно важливо залишити у своїй власності і впровадити там високі стандарти корпоративного управління”, – зазначила Юлія Свириденко.
Передусім держава розглядає варіант залишити за собою право володіти активами, які забезпечують енергетичну незалежність, розвиток військово-промислового комплексу та космічної галузі, стабільність у банківському секторі. Також це може стосуватися контролю за критичними природними монополіями чи ресурсами. Сюди ж – специфічні сервіси чи забезпечення доступу громадян до можливостей поза ринковими умовами. Як приклад, суспільне мовлення. Це – попереднє бачення.
Закон № 3587–IX, Верховна Рада України ухвалила 22 лютого 2024 року. Президент підписав його 5 березня. Вдосконалення, передбачені документом, здатні перетворити державні підприємства на компанії що зможуть залучати інвестиції в більших обсягах та на більш вигідних умовах.