Ще понад два десятки неурядових та урядових операторів з розмінування готові після сертифікації приступити до очищення української землі від мін та інформаційної діяльності в сфері гуманітарного розмінування. Така інформація була озвучена під час засідання Міжвідомчої робочої групи з питань гуманітарного розмінування.
Як було зазначено, наразі на різних етапах сертифікації акредитованими органами з оцінки відповідності перебуває 21 український та іноземний оператор. З них в органах ДСНС – 17 операторів, органах Міноборони – 4 оператори. Процес сертифікацій відбувається планово, в визначені законодавством для такої процедури терміни. Отже незабаром оператори, які пройдуть процедуру, посилять неурядові та урядові підрозділи, що вже працюють в сфері розмінування.
Під час засідання було розглянуто також питання процедури нострифікації освіти саперів, які готові прибути до України для здійснення гуманітарного розмінування. За дорученням голови МРГ з питань гуманітарного розмінування, Першого віцепрем’єр-міністра України – Міністра економіки України Юлії Свириденко це питання раніше було додатково опрацьоване, тому сьогодні проблем з нострифікацією освіти саперів в Україні немає. Відтак МРГ рекомендувала розробити покрокову інструкцію для іноземців, що бажають працювати в нашій державі, яка допоможе їм орієнтуватися у порядку дій для отримання відповідних дозволів.
Також на засіданні Міжвідомчої робочої групи обговорювався стан виконання розпорядження Кабінету Міністрів України «Про утворення бюджетної установи «Центр гуманітарного розмінування». Зокрема, питання формування Наглядової ради Центру. Як було зазначено, на сайті Міністерства економіки була оприлюднена інформація щодо початку формування Наглядової ради, вказано кваліфікаційні критерії до потенційних кандидатів. Наразі триває прийом заявок від українських та іноземних громадян, що бажають долучитися до гуманітарного розмінування території нашої держави.
Ще одним питанням, яке обговорювалось на засіданні, стало забезпечення підрозділів піротехніків відповідним обладнанням, зокрема машинами для розмінування. Йшлося в тому числі про підтримку вітчизняних виробників техніки з розмінування, зокрема питання сертифікації машин для розмінування українського виробництва. За підсумками вирішено напрацювати рішення, які б дозволили пришвидшити процес сертифікації та забезпечити операторів з розмінування машинами, в тому числі українського виробництва.
«Для пришвидшення розмінування України ми маємо максимально прискорити всі процеси, зокрема й організаційні. Сертифікація операторів, чи техніки, нострифікація освіти саперів мають відбуватися настільки швидко, наскільки це дозволяє закон. І, безперечно, ми маємо зробити все, щоб підтримати українських виробників обладнання», - зазначила Перший віцепрем’єр-міністр – Міністр економіки України Юлія Свириденко.
Нагадаємо, 174 тис. квадратних кілометрів території України є потенційно забрудненими, потребують обстеження технічними та нетехнічними засобами та в разі необхідності – гуманітарного розмінування. Ця територія є джерелом їжі для близько 81 мільйона людей у всьому світі. За оцінкою Світового банку, повний комплекс робіт із гуманітарного розмінування на території України оцінений у 37,4 млрд дол. США.