Досвід реалізації програм, спрямованих на підвищення психоемоційної стійкості працівників в умовах війни, обговорили учасники онлайн-зустрічі спільноти «Бізнес без бар'єрів» та Міністерства економіки України, яка відбулася 26 липня 2023 року.
Захід був організований спільно Міністерством економіки та ГО «Безбар'єрність» в рамках реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я, ініційованої Першою леді України Оленою Зеленською. В зустрічі взяли участь та поділилися власним досвідом вирішення проблем у сфері ментального здоров'я, викликаних війною, PR- і HR- керівники банківських установ, торговельних мереж та великих виробників, державних компаній, спільноти «Бізнес без бар'єрів», Державної служби України з питань праці тощо.
Як зазначила під час зустрічі заступник Міністра економіки Тетяна Бережна, для Міністерства зайнятість, праця, добробут на робочому місці є дуже великими пріоритетами. За даними Міжнародної організації праці світова економіка втрачає кожного року $1 трлн доларів через непродуктивну працю. В світі 12 млрд робочих днів сукупно за один рік є непродуктивними, через неналежний психоемоційний стан і невмотивованість працівників.
«Тому говорити, наскільки проблема актуальна сьогодні для України зайвий раз не потрібно. Для Міністерства економіки, Держпраці досвід великих компаній у її вирішенні, у посиленні психоемоційної стійкості працівників, досвід великих українських роботодавців у час війни є надзвичайно корисним та важливим. Мінекономіки бере активну участь у Всеукраїнській програмі ментального здоров'я «Ти як?» – нашим флагманским проектом є забезпечення психосоціальної підтримки на робочому місці. І ми працюватимемо також над тим, щоб донести наявний досвід та знання великих компаній до малих підприємств», - зазначила Тетяна Бережна.
Як розповів під час зустрічі голова Державної служби України з питань праці Ігор Дегнера, з початку широкомасштабного вторгнення Держпраці почало працювати з інспекторами в частині забезпечення їх ментальної стабільності. Згодом почали розробляти відповідні матеріали та навчати інспекторів працювати з бізнесом та роботодавцями, адвокатуючи психосоціальну підтримку людей на робочих місцях. За його словами, успішні практики, застосовані великими компаніями, мають стати джерелом для посилення відповідної роботи.
Під час зустрічі учасники представили власні практики роботи над вирішенням проблем у сфері ментального здоров'я. Зокрема:
- досвід застосування власних програм, або залучення зовнішніх фахівців;
- адаптації сторонніх напрацювань до корпоративних кейсів;
- напрацювання нових рішень, спрямованих на клієнтів та ін.
Значна увага була приділена співпраці державних органів і бізнесу задля спільного більш ефективного вирішення питань в даній сфері.
Як підкреслила під час зустрічі виконавчий директор ГО «Безбар’єрність» Оксана Збітнєва, «Бізнес без бар’єрів» – це територія без конкуренції. Отже всі учасники спільноти зацікавлені у тому, щоб їх досвід масштабований.
З початком широкомасштабного вторгнення кожна компанія так чи інакше стикнулася з викликами, пов’язаними з проблемою погіршення ментального здоров’я людей, погіршенням психоемоційного стану. Це стосувалося як працівників, так і клієнтів. На початкових етапах бізнес вирішував проблеми за допомоги наявних внутрішніх, «довоєнних» інструментів, як-то тренінги, психологічна підтримка працівників. Згодом на допомогу прийшли інструменти, надані міжнародними організаціями та партнерами. Відтак об’єднання досвідів та системна робота над питаннями на державному рівні стала можливою завдяки проекту «Безбар’єрність» та програмі Всеукраїнської програми ментального здоров’я за ініціативи Олени Зеленської.
Ментальне здоров’я на робочому місці – напрямок Всеукраїнської програми ментального здоров’я, ініційованої Першою леді.
«Бізнес без бар’єрів» – спільнота з 22-х компаній, яка об’єдналася навколо ініціативи першої леді Олени Зеленської «Без бар’єрів», спрямованої на створення рівних можливостей для всіх українців.