У понеділок, 31 липня, відбулася перша зустріч секторальної робочої групи з представниками аграрного бізнесу в рамках роботи над Планом України для реалізації програми Ukraine Facility та розробки секторальних стратегій розвитку. Робота групи відбувається за участі Міністерства аграрної політики та продовольства України. Координує роботу групи Міністерство економіки України при аналітично-консалтинговій підтримці Київської школи економіки.
До зустрічі долучились представники Міністерства економіки України, Міністерства аграрної політики та продовольства України, Київської школи економіки та компанії Deloitte.
Під час зустрічі заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Маркіян Дмитрасевич зазначив, що аграрний сектор визначений одним з пріоритетних в рамках реалізації Плану України. Діалог в рамках робочої групи дозволить якомога якісніше відобразити потреби сектору на наступні 4 роки, а також підготувати якісні та реалістичні проєкти для майбутнього фінансування.
Серед пріоритетних напрямків роботи Міністерства аграрної політики та продовольства України в рамках реалізації Ukraine Facility є інтеграція українського законодавства до вимог Спільної сільськогосподарської політики ЄС, лібералізації ринку землі в Україні, а також розвитку програм кредитування для аграрних господарств і підприємств.
Важливим напрямком розвитку галузі також є розбудова переробних потужностей та збільшення доданої вартості. Зокрема передбачається збільшення частки готової продукції в аграрній галузі, розширення програм з розвитку садівництва та овочівництва, та стимулювання інвестицій в розвиток виробництва біогазу.
Заступник Міністра економіки України Надія Бігун наголосила на важливості розвитку переробної промисловості.
«Офіс «Made in Ukraine» при Міністерстві економіки України готовий підтримати ініціативи представників бізнесу з реалізації проєктів, спрямованих на розвиток переробки, зокрема в аграрній сфері. Запрошуємо учасників робочої групи з аграрного бізнесу до розробки стратегії стимулювання переробної галузі та відкриті до пропозицій», - зазначила Надія Бігун.
У ході обговорення представники бізнесу підняли питання щодо умов та можливостей фінансування інвестиційних проєктів в рамках Ukraine Facility, відповідність майбутніх законодавчих змін чинним політикам ЄС та Угоді про асоціацію, в тому числі прийняття технічних регламентів та стандартів ЄС для продукції агропромислового комплексу, а також питання виплати компенсацій за знищене війною майно.
Нагадаємо, мета секторальних робочих груп з бізнесом — залучити приватний сектор до розробки пропозицій щодо галузевого розвитку, які будуть враховані при розробці секторальних стратегій на 4 та 10 років.
Перший етап проєкту триватиме до кінця жовтня 2023 року. На цьому етапі в групах будуть сформовані пропозиції для Плану України, необхідного для реалізації програми фінансової допомоги Ukraine Facility від Європейської Комісії. Програма розрахована на 50 млрд євро, які Україна отримає впродовж 2024-2027 років. Надалі робочі групи зосередяться на розробці рекомендацій для профільних міністерств щодо сеторальних стратегій розвитку, розрахованих на 10 років.
Проєкт вдячний за підтримку Good Governance Fund «Economic Hub: Sound PFM Policies and Vision for Growth», який реалізується за підтримки уряду Великої Британії (UK Aid). Імплементатори проєкту — Abt Britain та Київська Школа Економіки.