Рішенням Кабінету Міністрів України прийнято постанову № 1177 «Деякі питання реалізації Закону України «Про карантин рослин», яка уповноважує приватні лабораторії на проведення фітосанітарної експертизи.
Постанова дозволить впровадити фітосанітарний контроль в логістичні та виробничі процеси сільгоспвиробників та експортерів продукції, уникнути дублювання операцій та підвищити якість фітосанітарної експертизи.
“Прийняття постанови значно підвищить якість фітосанітарної екпертизи, оскільки залучення приватного сектора до проведення фітосанітарних процедур створить конкуренцію та включить їх до системи суб’єктів з належним матеріально-технічним забезпеченням”, - коментує Тарас Висоцький, заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.
Відтепер власнику вантажу при формуванні експортних партій об’єктів регулювання надається право вибору фітосанітарної лабораторії державної, що належить до сфери управління Держпродспоживслужби, або будь-якої іншої форми власності.
“Реалізація постанови дозволить зменшити контакти бізнесу та держслужбовців, що дозволить уникнути ризиків корупційних дій у сфері фітосанітарного контролю, зекономити кошти державного бюджету на проведення фітосанітарної експертизи та поступово створити нові робочі місця в секторі”, - підкреслив Тарас Висоцький.
Крім того, залучення приватного сектору до проведення фітосанітарної експертизи на кордоні передбачено у законодавстві Європейського Союзу. Впровадження такої міжнародної практики необхідно для максимально ефективного внутрішнього та зовнішнього фітосанітарного контролю в Україні.
Довідково:
Фітосанітарна експертиза (аналізи) – перевірка об’єктів регулювання в лабораторних умовах на предмет наявності та ідентифікації або відсутності шкідливих організмів (стаття 1 розділу першого Закону України «Про карантин рослин»).