Урядовий законопроект про припинення дії Угоди між Кабінетом Міністрів України і урядом російської федерації про заохочення та взаємний захист інвестицій (Угода) буде подано на розгляд Верховної Ради України. Відповідне рішення ухвалив Уряд України на засіданні 18 квітня.
«Приводимо нормативно-правове поле у відповідність до реалій. Укладена понад двадцять років тому Угода передбачає, зокрема, надання гарантій захисту російським інвестиціям в Україні. Відтак, очевидно: якщо в найближчі роки в нашій державі і будуть працювати російські кошти, то лише конфісковані у агресора, чи сплачені ним добровільно, як відшкодування за завдані збитки. І це єдине, що ми маємо наразі гарантувати державі-терористу», - зазначила Перший віце-прем’єр-міністр України – Міністр економіки України, співголова МРГ з дерегуляції Юлія Свириденко.
Міжурядова угода про заохочення та взаємний захист інвестицій була підписана в листопаді 1998 року та ратифікована Верховною Радою України в грудні 1999 року. Угода містить, зокрема, пункти, згідно з якими інвестиції інвесторів договірних сторін здійснені на території іншої сторони, не будуть експропрійовані, націоналізовані або піддані мірам, рівним по наслідках експропріації. В разі націоналізації і т.ін. інвестицій в суспільних інтересах передбачається сплата інвесторам «швидкої, адекватної й ефективної компенсації».
Угода також передбачає безперешкодний переказ за кордон платежів у зв'язку з інвестиціями. У разі втрат інвесторів через війну договірна сторона зобов’язується надати їм режим не менш сприятливий, ніж той, що надає інвесторам будь-якої третьої держави.
Віденська конвенція про право міжнародних договорів передбачає, що підставою для припинення договору може бути докорінна зміна обставин.
Рішення набере чинності після розгляду та прийняття законопроекту Верховною Радою України, підписання його Президентом України та публікації.