У листопаді споживча інфляція уповільнилась до 0,7% за місяць, а в річному обчислені вона склала 26,5% (листопад 2022 до листопада 2021). За 11 місяців цього року споживчі ціни зросли на 25,7%. Про це повідомляє Міністерство економіки України, відповідно до звіту Держстату.
Як пояснюють в Мінекономіки, головним шоковим викликом для економіки у жовтні-листопаді була руйнація енергетичної інфраструктури, що призвела до скорочення тривалості робочого часу, ускладнення зберігання товарів та іншим негативним економічним факторам.
«Ускладнення зберігання продуктів харчування та руйнація об’єктів АПК у сфері тваринництва суттєво позначилися на прискореному зростанні цін за групою продуктів харчування, що подорожчали на 4,2% у жовтні, та на 0,5% у листопаді. Як бачимо, зараз ситуація з цінами на харчові продукти потроху стабілізується. Помітним чинником стримування інфляції залишається діяльність Уряду, який контролює ціни на послуги ЖКГ для населення», - повідомила Перший віцепрем’єр-міністр – Міністр економіки України Юлія Свириденко.
В листопаді продовжили дорожчати лише деякі позиції, зокрема яйця (на 10,6%), молоко та молочні продукти (на 2,9–2,4%), риба та продукти з риби (на 2%). Водночас на 6,9–1,1% подешевшали фрукти, продукти переробки зернових, свинина, овочі, цукор.
Також стримуючий інфляцію вплив мала фіксація обмінного курсу гривні та зовнішні чинники: відносна стабільність цін на продовольство на світових ринках, помірний тиск з боку цін на ринку палива.
В Міністерстві економіки Україні зазначили, що такий показник споживчої інфляції виявився несподівано низьким, з огляду на попередні прогнози та руйнівну дію чинників війни, які у листопаді значно посилились.
Адже наслідки руйнації енергетичної інфраструктури з точки зору цінової динаміки збільшують вартість витрат на виробництво товарів та послуг через необхідність швидкої заміни централізованих джерел постачання енергії на локальні (переважно генератори). Крім іншого, ускладняється логістика та система збереження товарів, що швидко псуються.
З іншого боку, стійкість населення і бізнесу на мікрорівні та швидка реакція Уряду у вирішенні проблем війни створюють підстави сподіватися, що чинник зміни вектору агресії росії в бік енергетичної інфраструктури не матиме визначального впливу на динаміку цін споживчого ринку, а шокова дельта витрат, що склалася, буде не настільки тривалою і не настільки загрозливою для подальших інфляційних процесів та економічного розвитку.
«Завдяки антикризовим діям Уряду відбулося різке зростання імпорту енергогенеруючих приладів. Отже, враховуючи поточні тенденції та здатність економіки України швидко адаптуватись до нових умов, вважаємо, що за підсумком року споживча інфляція, як ми і прогнозували, не перевищить 30%», - підсумувала Юлія Свириденко.