Мала приватизація в Україні на сьогодні вже принесла 456 млн гривень на 401 успішному електронному аукціоні в системі Prozorro.Продажі. Про це сьогодні, 10 грудня, в ході конференції “Реформа Держпродажів: мала приватизація, оренда та інституціалізація” заявив Перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов.
За його словами, раніше держава пропонувала активи по ускладненій, корупційно ризиковій та бюрократичній процедурі, тому потенційним учасникам торгів легше було піти в приватний сектор. “Ми створили простий і зручний спосіб реалізації державної власності через прозорий аукціон. За єдиною процедурою тепер будь-хто має доступ до активів малої приватизації. В результаті значно зросла конкуренція за лоти, які здавалося б нікому не потрібні - десятки учасників змагаються на аукціонах за списані пам’ятники Леніну або сільські хати, які врешті-решт приносять кошти державі”, - підкреслив Максим Нефьодов.
Водночас Перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі наголосив на тому, що в найближчі кілька місяців близько 90% лотів, які заведені в систему Prozorro.Продажі, будуть продані. “Тому закликаємо всіх, кого це стосується, подавати нові лоти в систему”, - зазначив Максим Нефьодов.
У свою чергу Ека Ткешелашвілі, директор Європейської Антикорупційної ініціативи в Україні, наголосила, що діяльність ДП “ПРОЗОРРО.ПРОДАЖІ допомагає, зокрема, дрібному та середньому місцевому бізнесу. І прозора та ефективна приватизація для цього є дуже важливою. “Вони [ДП “ПРОЗОРРО.ПРОДАЖІ] працюють з місцевими органами влади, щоб ті виконували всі свої зобов’язання та використовували нові можливості, а не поверталися до старих корупційних схем. Така система приватизації дозволяє не лише державі заробити, а й розвинути довіру до процесів електронних торгів”, - зазначила Ека Ткешелашвілі.
Віталій Трубаров, Голова Фонду Державного майна України, вказав на мультиплікуючий ефект від малої приватизації: “Візьмемо приклад із соціальної реклами ДП “ПРОЗОРРО.ПРОДАЖІ”: продано приміщення, де відкривають барбершоп. І уявіть собі, що нові власники замовили в українських виробників дизайн, меблі, ремонт, електриків, сантехніків тощо. І все це веде до розвитку українського бізнесу, зростанням сплачених податків. Однак сьогодні найкращий результат, якого ми досягли - пройдена “точка неповернення” від того періоду, коли було по-іншому. Тобто повернення до корупції уже неможливе. Як підтвердження цьому - жодної кримінальної справи в цій сфері не відкрито”, - наголосив він.
В конференції також взяли участь представники муніципалітетів, які найактивніше впроваджували малу приватизацію. Кожен із них поділилися власним особливим досвідом її впровадження.
Так, Білоцерківський міський голова Геннадій Дикий навів приклад двох різних об’єктів, які місто продало через систему Prozorro.Продажі. За словами мера Білої Церкви, перший об’єкт був проданий на 30% дорожче від оцінюваної вартості, а от другий - на 50% дешевше від початкової оцінки. “Однак тут не було ні відкритих кримінальних справ, ні осуду суспільства. Бо всі розуміли, що оцінка реально була завищена і чесний та прозорий аукціон це довів”, - зазначив він.
Начальниця управління майном Львівської міської ради Інна Свистун звернула увагу на ту зміну, яка в розумінні міст відбулася із принципом продажу майна. Вона наголосила на тому, що раніше приватизація проводилася способом викупу об’єкту чинним орендарем, що створювало корупційні ризики. “Я стала спокійніше робити свою роботу, бо “спосіб викупу” зник. Ми провели 53 успішних аукціони. Ми продали на близько 100 мільйонів гривень. Кілька об’єктів у нас було продано на голландських аукціонах - але це теж супер, оскільки вони знайшли своїх власників”, - наголосила Інна Свистун.
Також вона акцентувала увагу присутніх на тому факті, що значно розширилася географія учасників аукціонів та зросла конкуренція між ними. “Сьогодні ця система є чудовою для нас, оскільки спрощено процедуру, розширено географію учасників: у нас є покупці з Дніпра, Вінниці, Києва, і всі вони дають інвестиції у наше місто. Чудово, що цьому посприяла система. У нас значно збільшилася кількість учасників аукціонів, доходило навіть до 18 учасників”, - зазначила Свистун.
Підбиваючи підсумки, в.о. директора ДП “ПРОЗОРРО.ПРОДАЖІ” Олексій Соболев наголосив, що сьогодні система Prozorro.Продажі дуже популярна серед невеликих міст і селищ. Серед великих міст лідерами продажів є Львів та Житомир. “Однак для багатьох інших міст процес - досить непростий, і Львів до нього, наприклад, готувався заздалегідь. І вони виявилися справжнім прикладом для інших, оскільки дають можливість подивитися, як це було зроблено в інших та втілити найкращі механізми із проведення малої приватизації в себе. Якщо, звісно, буде політична воля у впливових представників місцевої влади”, - зазначив він.
Ви також можете ознайомитись із результатами проведення малої приватизації із презентації за посиланням - http://bit.ly/2LbRBa4.