Україна та Франція створять робочу групу для напрацювання стратегії й принципів управління підприємствами державної власності та кращих практик по централізації функцій власника. При цьому буде врахований французький досвід в управлінні державними підприємствами (ДП). Пропозицію створити таку робочу групу Перший віцепрем'єр-міністр – Міністр економіки України Юлія Свириденко оголосила під час зустрічі з керівником Державного холдингового агентства Франції Алексісом Зайденвебером у Парижі.
«Ми активно працюємо над реформуванням підходів до управління державними підприємствами. Ми розглядаємо державні підприємства як головну рушійну силу відновлення після російського вторгнення. Тому намагаємося побудувати систему на основі принципів ОЕСР (Керівні принципи Організації економічного співробітництва та розвитку), яка також буде узгоджена з нашими євроінтеграційними зусиллями», - зазначила Юлія Свириденко.
Вона додала, що Уряд активізував приватизаційні процеси, готує проект закону про зміни в управлінні ДП і вважає корисним досвід Франції в цьому напрямку.
«Ми проводимо малу приватизацію, плануємо відновити велику приватизацію, коли будуть відповідні умови. Ліквідація ДП, які не працюють, дозволить зменшити боргове навантаження на державний бюджет, погасити заборгованість із заробітної плати працівникам та створити нові підприємства з використанням майна збиткових підприємств», - сказала Юлія Свириденко.
За її словами, системні труднощі в управлінні портфелем стратегічних державних підприємств в Україні зараз пов'язані з тим, що ними керують 89 різних державних установ, функції та обов’язки яких часто дублюються та нечіткі. При цьому немає загальної юридично обов’язкової та уніфікованої політики державної власності, яка включала б обґрунтування потреб держави у володінні ДП та чіткі цілі їх діяльності. Менше 10 ДП мають наглядові ради з незалежними членами.
Очільниця Міністерства економіки також нагадала, що для ефективного управління у державній власності після приватизації та ліквідації мають залишиться близько 120 стратегічних ДП. Однак, при цьому система управління ними має бути змінена.
“Для них ми прагнемо змінити підхід. Прийняття законопроекту є одним із перших кроків щодо цього. Після ми призначатимемо незалежні наглядові ради для стратегічних ДП. Також нам потрібна система оцінки діяльності цих підприємств та їх наглядових рад. Тож ми аналізуємо варіанти, щоб мати найкращу систему управління державними активами України, яка зменшила б конфлікт інтересів між державою, як власником державних підприємств, і державою, як розробником політики та регулятором. Ми прагнемо сприяти розвитку конкурентних ринків і мінімізувати їх викривлення. Досвід Франції буде корисним на цьому шляху, адже країна має розвинені та ефективні підходи до управління державною власністю”, - сказала Юлія Свириденко.
Довідково:
Державне холдингове агентство Франції (Agence des participations de l'État (APE), буквально «Агентство державної участі»), створене в 2004 році, є французьким агентством, відповідальним за управління державними пакетами акцій у компаніях стратегічного значення.
Акціонерна стратегія APE передбачає, що держава має бути акціонером трьох типів компаній: стратегічних компаній, які сприяють суверенітету (оборонні та ядерні), компаній, які беруть участь у державних місіях або загальнонаціональних чи місцевих загальних інтересах, щодо яких регулювання буде недостатнім для збереження суспільних інтересів і забезпечення місій суспільних послуг, компаній у скрутному становищі, зникнення яких може призвести до системного ризику.
Історично Україна управляла значним портфелем державних активів. Станом на кінець 2022 року на рівні центральної влади було 3293 ДП; з них 1058 діючих, 1552 непрацюючих, 516 проблемних, 167 знаходяться на анексованій території АР Крим. Значна частина підприємств стратегічних галузей економіки, таких як енергетика, інфраструктура та оборона, наразі перебувають у державній власності. Більше половини активів банківського сектору знаходяться у державній власності.